Magdalena Beztroska, Małgorzata Osiadły
Centrum Kultury Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach


Wakacyjne inicjatywy głuchołaskiej biblioteki dla dzieci i młodzieży


Jesień na dobre rozgościła się w przyrodzie, każąc wyciągać nam z szaf cieplejsze ubrania, a dzieci skutecznie usadzając w szkolnych ławkach. To chyba dobry moment, żeby choć na chwilę wrócić do gorących, wakacyjnych dni.

Artystyczne wakacje z Lasse i Mają
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach w pierwszym tygodniu sierpnia zorganizowała dla dzieci w wieku 8-12 lat artystyczne zajęcia z Lasse i Mają. Inspirując się głównymi bohaterami książek M. Widmarka, dzieci podczas bibliotecznych spotkań rozwiązywały łamigłówki detektywistyczne, słuchały fragmentu książki Tajemnica diamentu, brały udział w ćwiczeniach oddechowych, odgrywały różne scenki teatralne. Ponadto podczas zajęć plastycznych wykonały bransoletki, malowały koszulki, torby, kamyczki itp. W ostatnim dniu zajęć nie mogło zabraknąć pizzy, popcornu i wyjścia do kina, oczywiście na film z naszymi wakacyjnymi bohaterami, czyli Lasse i Mają. Było to rewelacyjnych pięć dni, podczas których młodzież bawiła się znakomicie, a już na pewno się nie nudziła.

Film animacji poklatkowej pt. Gra o życie. Gra o kozę
Animacja została stworzona z okazji 800-lecia Głuchołaz. Nad całym projektem czuwała niezastąpiona Pani Magdalena Nogaj, nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Głuchołazach, a ponadto przyjaciel naszej biblioteki. Animacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie młodzieży z Gminy Głuchołazy, która spędziła kilka godzin w bibliotece właśnie nad tym projektem. Pod kierunkiem instruktorki Magdy uczestnicy napisali scenariusz, czyli historię o kozie, szewcu i wiedźmie, stworzyli scenografię, tj. przygotowali wszystkie elementy, wykonali zdjęcia – oddali kawał serca w tę realizację. Dnia 23 sierpnia 2022 r. odbyła się oficjalna premiera filmu na naszym bibliotecznym kanale YouTube oraz na portalach społecznościowych.Warsztaty „Las w słoiku”
Pod koniec wakacji zorganizowaliśmy na naszym bibliotecznym tarasie warsztaty ekologiczne pt. „Las w słoiku”. Zainteresowanie nimi było ogromne, a skupienie i kreatywność uczestników mocno nas zadziwiła. Prowadząca zajęcia instruktorka Ola była pod bardzo dużym wrażeniem powstałych ogrodów w słoiku – każdy był inny, cudowny, niepowtarzalny. Taka forma warsztatów na pewno nauczyła dzieci i młodzież w nich uczestniczącą szacunku do otaczającej nas przyrody oraz dbania o nią. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swój szklany ogród do swojego domu i obiecał o niego dbać.Finał wakacji – wycieczka z przewodniczką po Głuchołazach, gra terenowa oraz ognisko
A już na koniec wakacji zorganizowaliśmy dla dzieci wycieczkę z przewodniczką Joanną, która oprowadziła małych czytelników po Głuchołazach, opowiedziała wiele nieznanych anegdot, przeprowadziła warsztaty malowania na magnesie, a także zorganizowała wspaniałą grę terenową. Ponadto uczestnicy mieli możliwość wejść na zabytkową Wieżę Bramy Głównej czyli Basztę i rozwiązać na niej tajemniczy szyfr, który poprowadził ich do ukrytych w różnych zakamarkach miasta złotych kamieni – symbolicznego kruszca. W trakcie wspólnego maszerowania oczywiście były lody i ognisko z pyszną kiełbaską. Pogoda dopisała, humory też. Było bardzo intensywnie, ale także interesująco. Już robimy plany na następne wakacje w MiGBP w Głuchołazach.                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska