Beata Stępniak
Dział Bibliografii, Informacji WBP w Opolu


Nowości o Śląsku Opolskim –
propozycje do księgozbioru podręcznego


Książka kucharska dla szkoły i domu : na podstawie praktycznych doświadczeń zebrana, opracowana i wydana przez Marię Wurst, nauczycielkę gospodarstwa domowego w Opolu = Kochbuch für Schule und Haus : auf Grund praktischer Erfahrungen zusammengestellt, bearbeitet und herausgegeben von Maria Wurst, Haushaltungslehrerin in Oppeln OS. / [tłum.: Sebastian Rosenbaum]. Wydanie dziewiąte. - Gliwice ; Opole : Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, 2019. - 157, [1], 165, [1] s. : il.

Książka kucharska dla szkoły i domu Marii Wurst to wydana w nowej wersji polsko-niemieckiej pozycja, której pierwsze wydanie ukazało się w 1911 roku.

U początków XX w. poradniki prowadzenia gospodarstwa domowego oraz książki kucharskie cieszyły się bardzo dużą popularnością. Maria Wurst, nauczycielka gospodarstwa domowego w Opolu, na podstawie własnych, bogatych doświadczeń zebrała i opracowała przepisy tradycyjnej kuchni – jak sama pisała w przedmowie do publikacji: „Chociaż nie brakuje książek kucharskich, to jednak wydaje się nie dostawać książki kucharskiej pasującej do naszej górnośląskiej ojczyzny, z wypróbowanymi receptami kuchni mieszczańskiej. Często byłam pytana o taką książkę (...), z tej przyczyny napisałam więc niniejszą pracę”.

Autorka wprowadza czytelników w tajniki śląskiej kuchni, przedstawiając szereg przejrzystych przepisów na zupy, sosy oraz dodatki, poprzez dania główne z uwzględnieniem dań jarskich, przechodząc do deserów, wypieków, sałatek, kompotów i przetworów.

W dzisiejszych czasach bez wątpienia mamy dostęp do jeszcze szerszej niż dawniej oferty książek kucharskich. Warto jednak sięgać po takie jak ta – historyczne pozycje i przyjrzeć się przy tym bogactwie pomysłów, jednoczesnej prostocie przygotowywanych dań, a także zauważyć gospodarność w wykorzystywaniu produktów spożywczych w czasach, gdy tak wiele żywności marnujemy…

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska