Ilona Gnacy
Oleska Biblioteka Publiczna


„Banknoty 0 euro” – unikatowa wystawa w oleskiej bibliotece


„Banknoty 0 euro” – pod takim intrygującym tytułem można było obejrzeć od 21 czerwca do 31 lipca 2022 roku wystawę w Oleskiej Bibliotece Publicznej im. Jakuba Alberta Pieloka. Tę unikatową ekspozycję zorganizowano we współpracy z oleskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, który w tym roku obchodził swoje 35-lecie. Z tej okazji podczas wernisażu Prezes PTN Przemysław Ziemba wręczył członkom oleskiego oddziału honorowe odznaki oraz pamiątkowe medale.


Warto podkreślić, że była to pierwsza w Polsce wystawa banknotów o nominale 0 Euro Souvenir, które tylko teoretycznie są warte zero, bo tak naprawdę są nie lada gratką kolekcjonerską, a ich cena wciąż rośnie.

Ich powstanie sięga 2015 roku. Pomysłodawcą był Francuz Richard Faille, który chciał najpierw wydawać medale z wizerunkiem zabytków, a później wpadł na pomysł banknotów, które miały zastąpić pamiątki kupowane w znanych lokalizacjach. Ich wygląd zależy od emitenta, bo każdy może zlecić wykonanie takiego banknotu i tylko od jego fantazji zależy, co będzie na nim zamieszczone.



Banknot 0 euro wzorowany jest na wycofanym już o nominale 500 euro – ma te same wymiary i kolorystykę. Awersy prezentują: zabytki, budowle, ciekawostki, widoki, z czasem pojawiły się banknoty także o tematyce świątecznej czy prezentujące różne wydarzenia. Rewersy są jednakowe – to kompozycja słynnych europejskich zabytków: Wieży Eiffla, Bramy Brandenburskiej, Koloseum, Katedry Sagrada Familia, rzeźby Manneken pis, Big Bena oraz twarzy Mony Lisy.

Każdy banknot ma swój indywidualny numer oraz oznaczenie kraju, dla którego został wyemitowany. Posiadają także te same zabezpieczenia co zwykłe banknoty euro, a także ten sam papier i druk, bo emitowane są w drukarni papierów wartościowych Oberthur w Paryżu. Do banknotów dodawane są także specjalne kartonowe etui z informacjami o tematyce banknotu, opisie wydarzenia czy zabytku. Dołączone są zdjęcia awersu i rewersu, a także plastikowa koperta z miejscem na banknot.

Polskie banknoty pojawiły się zaledwie trzy lata temu, bo w 2019 roku. Pierwszy z widokiem Placu Zamkowego w Warszawie został zaprezentowany na IV Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej, a nakład 5000 egzemplarzy rozszedł się jednego dnia. Obecnie jest już ponad 70 polskich emisji w wersji standardowej oraz Anniversary – wersji bardziej ozdobnej, która ukazuje się od 2020 roku. Wtedy też wydano już 18 emisji.

Na wystawie w Oleskiej Bibliotece Publicznej prezentowaliśmy banknoty wraz z etui wyemitowane do końca 2021 roku. Emitentami były muzea, samorządy, firmy itd. Pogrupowaliśmy je tematycznie:
• Orły Górskiego – sylwetki słynnych piłkarzy,
• zabytki Polski – kościoły w Świdnicy, Jaworze, Muzeum Tarnowskie, Muzeum Papiernictwa, Zamek Piastowski w Legnicy i Raciborzu,
• Jan Paweł II – 100. rocznica urodzin, 10. rocznica beatyfikacji,
• wydarzenia z historii Polski – bitwa pod Racławicami, Powstania Śląskie, Bitwa Warszawska,
• ciekawostki np. emisje bożonarodzeniowe i wielkanocne, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zwierzęta Polskich Parków, bóbr europejski i inne.

Wszystkie banknoty pochodziły ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród oleśnian, wszak nie zawsze możemy zobaczyć zbiór tak ciekawych eksponatów, które mimo bycia nowością, już są określane mianem zabytków.



Bibliografia:
Łonak W. Banknoty "0euro" : turystyczny folder czy nowy rodzaj kolekcjonerstwa : wystawa, Oleska Biblioteka Publiczna : Oleski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, 2022
numizmatyczny.com/banknoty-0-euro dostęp 9.09.2022
esouvenir.pl/ dostęp 9.09.2022
zdjęcia archiwum OBP

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska