Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
(lipiec-sierpień-wrzesień 2022)


Okres wakacyjny to czas odpoczynku, relaksu, inaczej mówiąc – oderwania się od otaczającej nas rzeczywistości. To także idealny moment na nadrobienie zaległości książkowych. Zresztą czytanie to taka niezwykła czynność, od której nie trzeba robić sobie przerwy czy wakacji. Czytać można wszędzie, niezależnie od pory dnia, o czym doskonale wiedzą klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki. Nie dziwi więc, że gdzieniegdzie w otoczeniu promieni słońca dochodziło do rozmów – czasem bardzo intensywnych – na temat przeczytanych książek.

Jeżeli jednak lipiec wraz z sierpniem były dosyć spokojne dla opolskich „dekaków”, to wrzesień rozpoczął się od mocnego uderzenia. Dokładnie 1 września br. na zaproszenie strzeleckiego Dyskusyjnego Klubu Książki z czytelnikami spotkała się autorka, a przede wszystkim fantastyczna, doceniana na całym świecie i wielokrotnie nagradzana graficzka, Joanna Concejo. Artystka między innymi za Zaginioną duszę stworzoną wspólnie z Olgą Tokarczuk otrzymała wyróżnienie w określanej jako Nobel dziecięcy Bologna Ragazzi Award w kategorii FICTION.


Spotkanie z Joanną Concejo (fot. K. Wójt)


Spotkanie z Joanną Concejo (fot. K. Wójt)

Podobnym sukcesem, tyle że wygraną w Bologna Ragazzi Award w kategorii Non-fiction może pochwalić się kolejny gość Dyskusyjnych Klubów Książki – Anna Czerwińska-Rydel. Pisarka odwiedziła kluby w Tarnowie Opolskim, Walcach, Kamienicy (filia biblioteki w Paczkowie) oraz Kałkowie (filia biblioteki w Otmuchowie).


Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel (fot. Ł. Brudnik)

Z kolei z klubowiczami DKK działającego przy filii w Dylakach MiGBP w Ozimku zobaczyła się Gabriela Kańtor, autorka poczytnych, opartych na faktach książek kobiecych.

Jeżeli spotkaniem autorskim zaczął się wrzesień, to zakończył go wykład „Mangi poniżej 18+”. Ogromne w ostatnich latach zainteresowanie japońskim komiksem nie tylko w Polsce – według danych serwisu ICv2 sprzedaż mang w USA w 2021 r. wzrosła o 160% względem roku poprzedniego – pozwala traktować go jako potencjalnego „wabika” na młodego czytelnika. W trakcie prelekcji Magdalena Sawicka, regionalny kierownik sklepów sieci Yatta, omówiła najciekawsze tytuły skierowane do dzieci i młodzieży. Zwróciła również uwagę na treści mogące w nich budzić kontrowersje oraz dlaczego należy przed wypożyczaniem zapoznać się z zawartością posiadanych we własnych zbiorach mang.


Szkolenia „Mangi poniżej 18+” (fot. Ł. Brudnik)

W lipcu Instytut Książki ogłosił wyniki konkursu na recenzję DKK za czerwiec 2022 roku. W kategorii Recenzja rysowana, za ilustrację do książki Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują, autorstwa Justyny Bednarek ponownie nagrodzona została klubowiczka działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach klubu w Zielinie.

Przez cały kwartał spływały także prace na skierowany do opolskich klubów konkurs „Licz się z tytułem”, polegający na utworzeniu zdania z tytułów książek. Konkurs potrwa do końca października, a jego wyniki zaprezentowane zostaną w kolejnym numerze „Bibliotekarza Opolskiego”.

Przed nami ostanie miesiące roku 2022. Na pewno nie zabraknie ciekawych spotkań, rozmów o przeczytanych książek, interesujących inicjatyw oraz wizyt cenionych wśród czytelników autorów.


                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska