









Literatura dla młodego czytelnika to ostatnimi czasy temat modny, ale też niezmiennie ważny. Dzieci i nastolatkowie to czytelnicy bardzo wymagający. Wyczuleni na fałsz i historie mające być w założeniu „cool”, a w rzeczywistości przyprawiające o ciarki żenady. Nie mówiąc już o książkach ziejących nudą. Obecny rynek wydawniczy jest ogromny. Książki czy autorzy piszący dla grupy wiekowej 8-13 lat i 13-17 lat mają największą szansę stać się viralami – zacząć żyć własnym życiem napędzającym machinę marketingu. Lecz nie od dziś wiadomo, że regały biblioteczne, pomimo najszczerszych chęci bibliotekarzy, nie są z gumy i miejsce na nich jest ograniczone. Jak zatem przy limitowanym miejscu, ale także określonym budżecie na zakup książek dokonywać wyborów: co kupić, a z czego zrezygnować?
Jedną z opcji jest zainspirowanie się książkami wyróżnionymi w różnych konkursach literackich. W przypadku literatury dla młodych czytelników i czytelniczek warto zerknąć na publikacje nominowane w konkursie Literacka Podróż Hestii. W tym roku organizowana jest dopiero druga edycja tego konkursu, jednak wiele wskazuje na to, że zagości on na dłużej, stając się opiniotwórczym w kwestii szeroko pojętej literatury dla dzieci i młodzieży. W skład kapituły wchodzą między innymi: Michał Rusinek, Katarzyna Kasia, Joanna Olech czy Maciej Wojtyszko, a więc osoby albo bezpośrednio związane z twórczością dla młodych czytelników, albo z literaturą w ogóle.
W tym roku do Nagrody Literacka Podroży Hestii nominowane są następujące książki: Po śladach Aleksandry Wolny-Hamkało, Już, już Katarzyny Wasilkowskiej, Zabójcze pierogi. Mama w occie Marcina Przewoźniaka, Zefiryna i księga uroków Saszy Hady i Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Wszystkie te pozycje, a także szersza twórczość ich autorów z powodzeniem mogą być inspiracją dla poszerzenia bibliotecznego księgozbioru, docelowo przeznaczonego dla młodszych czytelników. Wyżej wymienione tytuły poruszają bardzo uniwersalne tematy, mówią o stereotypach i je przełamują. Wszystko to bez zadęcia i dydaktyzmu. Niektóre są po prostu zabawne, dają dużo radości i to również jest ogromna wartość. Wszystkie są niezwykle starannie wydane.
Często przy temacie kanonu lektur poruszany jest temat różnych gustów czytelniczych i tego, że niemożliwym jest, aby „każda książka podobała się każdemu”. Dlatego też te nominowane do Literackiej Podróży Hestii różnią się od siebie klimatem i podejmowaną problematyką. Ich wspólnym mianownikiem są szczerość i szacunek do czytelników – wszystkich bez względu na wiek.