Zuzanna Gruszczyńska
Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku


„To się musiało powieść” – VII Noc Bibliotek w Kluczborku


W pierwszą sobotę października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku odbyła się siódma Noc Bibliotek. W tym roku hasło ogólnopolskiej akcji brzmiało „To się musi powieść”. Kluczborska biblioteka znalazła się w gronie prawie 1500 bibliotek różnego typu w kraju i za granicą, które włączyły się do tej akcji.

Jak co roku dla uczestników imprezy przygotowaliśmy sporo atrakcji. Już o godzinie 16 rozpoczęła się zabawa dla całych rodzin „Upoluj Książkę!”, czyli poszukiwanie 30 książek ukrytych na terenie Kluczborka. W tym roku zagadki zostały przetłumaczone również na język ukraiński, aby umożliwić udział w akcji nowym mieszkańcom naszego miasta, którzy uciekając przed wojną w Ukrainie, znaleźli w naszym mieście bezpieczny dom. Książkowe polowanie wywołało mnóstwo pozytywnych emocji, a uczestnicy okazali się bardzo skuteczni i odnaleźli książkę w godzinę (!).Bibliotekarzom również ta zabawa przynosi wiele radości i satysfakcji, tym bardziej że widzimy jej rolę integrującą rodziny i znajomych. „Upoluj Książkę!” zorganizowaliśmy już po raz szósty i wśród uczestników są osoby, które biorą w niej udział co roku. Już myślimy o tym, gdzie ukryć książki w następnej edycji Nocy Bibliotek.

O godzinie 18 powitaliśmy uczestników w budynku biblioteki przy ul. Miarki 2 w Kluczborku. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, podczas których powstały mapy marzeń i ekostworki.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz książki przeczytanej, na którym można było znaleźć świetne książki za 5 i 10 zł. Młodzież aktywnie korzystała z naszej strefy gier planszowych – rozgrywki trwały do zakończenia imprezy, a gracze niechętnie kończyli dobrą zabawę.W holu biblioteki można było zobaczyć wystawę „Kraina Petera Schrata. Fotograficzne zapiski znad Małej Panwi”. Wystawa została wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu i przedstawia piękno przyrody Doliny Małej Panwi. Tradycyjnie o godzinie 20 rozpoczął się seans filmowy. W tym roku mogliśmy zaprezentować Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica.

W czasie całej Nocy Bibliotek można było zapisać się do biblioteki i wypożyczać zbiory. Nawiązując do tegorocznego hasła, przygotowaliśmy specjalny wybór powieści na jesienny czas – książki na dobry nastrój i poprawę humoru, długie powieści na długie wieczory oraz mnóstwo nowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy imprezy chętnie częstowali się gorącą kawą lub herbatą i małym słodkim co nieco.

Tegoroczna Noc Bibliotek zakończyła się o godz. 22, a frekwencja była dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Z ostrożnych obliczeń wynika, że odwiedziło nas ok. 100 osób. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić popołudnie i wieczór w kluczborskiej bibliotece! Do zobaczenia za rok!

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska