Grażyna Waz
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich


Podwieczorek u hrabiego na strzeleckim dworze




W dniu 3 września 2022 r. w Parku Renardów w Strzelcach Opolskich nasza biblioteka wraz z partnerami świętowała zakończenie projektu „Biblioteka – Twoje i Moje miejsce”. Celem realizacji zadań w ramach Kierunku Interwencji 4.1. BLISKO/Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność jest wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca”, jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi przyczyniającymi się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze.

W przepięknej scenerii ruin zamku odbywał się Podwieczorek u hrabiego – wydarzenie zainicjowane przez partnerów projektu, a są to:

  • Gmina Strzelce Opolskie z Panem Burmistrzem
  • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły Specjalnej „Ósemka”
  • Stowarzyszenie Krainy Św. Anny
  • Gminny Zarząd Obsługi Jednostek
  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelcach Opolskich
  • Polski Związek Głuchych Oddział Opolski
  • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – koło w Strzelcach Opolskich.
  • Klub Aktywnego Seniora
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie
  • Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Zawadzkie

Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców, by wraz z nami byli uczestnikami tego niecodziennego wydarzenia.

Podwieczorek u hrabiego to uczta dla wszystkich zmysłów i poznawanie tego, co nieznane. Rozpoczęliśmy czytaniem Ballad i romansów Adama Mickiewicza, by za chwilę zobaczyć pokazy tańca dworskiego z okresu baroku. Przepiękne stroje i muzyka przeniosły nas w inną epokę, o której czytaliśmy, oglądaliśmy jej ślady na ekranach, a teraz byliśmy bezpośrednio widzami.

Teatr Tańca AMATUM zaprosił również widownię do nauki tańców. Publiczność chętnie przystąpiła do tego zadania i nauczyła się podstawowych kroków. Mieszkańcy i zaproszeni goście przybyli do parku w strojach stylizowanych na epokowe, bo wśród licznych atrakcji ogłoszony został konkurs na najciekawszy strój. Podczas podwieczorku gościliśmy u siebie m.in. Dyrektora Łubniańskiego Ośrodka Kultury Tomasza Siniewa i Paulinę Bilicz z działu promocji, z którymi nawiązaliśmy bliski kontakt podczas realizacji projektu. Partnerzy projektu i mieszkańcy naszego miasta oraz osoby posiadające jakieś pasje lub zainteresowania mogli przedstawić je na specjalnie przygotowanych dla nich stoiskach. Prezentowaliśmy książki autorstwa Marka Gaworskiego, dla którego życie na dworach i w pałacach nie stanowi tajemnic. Na podstawie spotkania autorskiego z jego udziałem dzieci stworzyły komiks Strzelce Opolskie. Miasto w komiksie.

Podczas podwieczorku nasza biblioteka zaprezentowała efekty realizacji wydarzeń drugiego roku programu BLISKO, a były to:

  1. Katalog miejsc szczególnie polecanych przez seniorów pn. ”Byliśmy…polecamy”.
  2. Dzięki inicjatywom oddolnym wyłonionym drogą konkursową i zaangażowaniu społeczności lokalnej zrealizowane zostały cztery projekty:
    • Strzeleckie Konfrontacje Turystyczne CEE – Przegląd Piosenki Eko-turystycznej – Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich,
    • Dziecięcy Klub Hobby Horse – Grupa Nieformalna ”Miłośnicy Hobby Horsingu”,
    • „Duch lasu na kartach teatru Kamishibai” – Stowarzyszenie Odnowy Wsi i Dziedzictwa Kulturowego Rozmierz,
    • ”Historia na nowo odkrywana – uczniowie i seniorzy w wędrówce śladami znanych strzelczan„ – Grupa Nieformalna „Otwarte na Wielokulturowość”
  3. Wydarzenia zainicjowane przez partnerów:
    • konkurs plastyczny na Eko-Makietę biblioteki, skierowany do dzieci przedszkolnych i szkolnych. Konkurs ten zrealizowaliśmy wspólnie z Zarządem Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. XXX-lecia,
    • Rodzinny Piknik Integracyjny z Ósemką”,
    • spacer po Strzelcach Opolskich dla osób głuchych z terenu naszego województwa, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy,
    • wycieczka edukacyjno-integracyjna do Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny i do Izby Leśno-Przyrodniczej w Zawadzkiem, połączona z wizytą studyjną w tamtejszej bibliotece oraz w Pałacyku Myśliwskim,
    • Podwieczorek u hrabiego.

W trakcie podwieczorku u hrabiego rozdawane były ciasteczka, w których znajdowały się cytaty literackie. Ciasteczka zostały upieczone przez uczniów ZPO ”Ósemka”.

Na zakończenie podwieczorku wspólnie z partnerami wypuściliśmy w przestrzeń balony napełnione helem, w których znajdowały się cytaty literackie z nazwą projektu oraz logo naszych partnerów i patronów medialnych.

Podwieczorek u hrabiego jak najbardziej wkomponował się w nasz projekt, który skupiał się na historii lokalnej, strzeleckim zabytkowym parku i jego twórcy hrabim Renardzie, dobrym duchu naszej biblioteki.













Zdjęcia pochodzą z profilu MiGBP w Strzelcach Opolskich na Facebooku: www.facebook.com/MiGBP

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji z wydarzenia, a Organizatorom „Podwieczorku u Hrabiego” gratulujemy tak oryginalnej inicjatywy.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska