W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Pauliną Wilk (29.09.2022)
Cykl rozmów z reporterami w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata zakończyliśmy 29 września spotkaniem z Pauliną Wilk – reporterką, dziennikarką, współtwórczynią Big Book Festiwal.

Rozmowę o książce Lalki w ogniu. Opowieści z Indii prowadziła Ludwika Włodek.

Spotkanie odbyło się w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata oraz szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Ludwiką Włodek (28.09.2022)
W trzecim dniu Festiwalu Kultur i Języków świata, 28 września naszą gościnią była socjolożka, publicystka i reporterka Ludwika Włodek.

O swojej najnowszej książce Buntowniczki z Afganistanu rozmawiała z Jędrzejem Morawieckim. Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć, które autorka zrobiła podczas podróży do tego kraju.

Spotkanie odbyło się w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata oraz szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Jędrzejem Morawieckim (27.09.2022)
27 września gościem drugiego dnia Festiwalu Kultur i Języków Świata był Jędrzej Morawiecki, publicysta i reporter, autor codziennej prasówki z Rosji.

Z naszym gościem o jego najnowszej książce reporterskiej Szuga. Krajobraz po imperium rozmawiał Tomasz Zacharewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach 6. Festiwalu Kultur i Języków Świata oraz szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Dionisiosem Sturisem (26.09.2022)
26 września rozpoczął się 6. Festiwal Kultur i Języków Świata.

Naszym pierwszym gościem był Dionisios Sturis, reporter, podcaster, autor m.in. książek Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji oraz Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji.

O wspólnej przeszłości Polaków i Greków, poszukiwaniu tożsamości oraz zwycięstwie Greków nad noeofaszystami z autorem rozmawiała Monika Ostrowska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z warsztatów rysunkowych dla dzieci z Piotrem Sochą (20.09.2022)
20 września gościliśmy Piotra Sochę – ilustratora, grafika, autora książek Drzewa, Pszczoły oraz Brud. Cuchnąca historia higieny.

Podczas warsztatów uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej TAK wraz z rysownikiem tworzyli kilkumetrowe wizerunki drzew.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z prof. Stanisławem S. Nicieją (19.09.2022)
19 września, przy okazji premiery XVIII tomu Kresowej Atlantydy mieliśmy przyjemność gościć prof. Stanisława S. Nicieję.

Spotkanie prowadził dr Jarosław Wasik.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Jakubem Sieczką (15.09.2022)
15 września odwiedził nas Jakub Sieczko – lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, wieloletni pracownik pogotowia ratunkowego, koordynator grupy „Medycy na granicy”.

O swoim debiucie reporterskim, POGO, pracy w pogotowiu ratunkowym oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiał z Dominiką Gorgosz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia ze spotkania z Justyną Dąbrowską (13.09.2022)
13 września, w ramach cyklu Siła jest kobietą, mieliśmy przyjemność gościć Justynę Dąbrowską, psychoterapeutkę, redaktorkę, autorkę m.in. rozmów z mistrzami i terapeutami Miłość warta jest starania oraz Zawsze jest ciąg dalszy.

Spotkanie prowadziła dr Magdalena Piejko-Płonka.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia z otwarcia Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce (11.09.2022)
11 września 2022 w obecności Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego, Rafała Bartka, Przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Natalie Pawlik, pełnomocnika rządu federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych, dr Thomasa Baggera, Ambasadora RFN w Polsce zostało oficjalnie otwarte Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.

To ukoronowanie wieloletnich starań dużej grupy osób i ponad dwuletniej pracy całego zespołu.

Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy wspierali ten projekt.


Zdjęcia ze spotkania z Arturem Barcisiem (8.09.2022)
8 września naszym gościem był Artur Barciś. Rozmowę, która toczyła się wokół książki Aktor musi grać, by żyć, prowadził Marcin Michrowski.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia ze spotkania z Natalią de Barbaro (6.09.2022)
6 września, w ramach cyklu Siła jest kobietą, naszą gościnią była Natalia de Barbaro, autorka bestsellerowej Czułej przewodniczki.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Zdjęcia ze spotkania z Joanną Concejo (2.09.2022)
2 września mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć znakomitą polską ilustratorkę Joannę Concejo – autorkę m.in. książek M jak morze i Pan Nikt, a także współautorkę Księcia w cukierni (wraz z Markiem Bieńczykiem) oraz Zgubionej duszy (z Olgą Tokarczuk).

Spotkanie prowadziła Natalia Nosova.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia z wernisażu wystawy "Podróż przez lata" (1.09.2022)
1 września w ogrodzie WBP obył się wernisaż corocznej wystawy prac pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu oraz Specjalistycznego Szpitala im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach.

Tegoroczna wystawa zatytułowana "Podróż przez lata" będzie dostępna do 14 października br.


Zdjęcia ze spotkania z Sofiją Andruchowycz (30.08.2022)
30 sierpnia, w ramach Festiwalu Filmowego Ukraina! przyjechała do nas prosto z Iwano-Frankiwska znakomita ukraińska pisarka, Sofija Andruchowycz.

Rozmowę prowadziła redaktorka naczelna "Pisma. Magazynu opinii" Magdalena Kicińska.

Spotkaniu towarzyszył pokaz filmu Oddana w reżyserii Khrystyna Syvolap, na podstawie książki Sofiji Andruchowycz Felix Austria.

Festiwal Filmowy UKRAINA W OPOLU I NA OPOLSZCZYŹNIE jest dofinansowany z budżetu miasta Opola oraz województwa opolskiego. Projekt objęty jest Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.


Zdjęcia ze spotkania on-line z Ramim Elhananem i Bassamem Araminem (25.08.2022)
25 sierpnia połączyliśmy się z Izraelem i Palestyną, aby porozmawiać z bohaterami książki Columa McCanna Apeirogon.

Rami Elhanan i Bassam Aramin to członkowie Stowarzyszenia Rodziców, zrzeszającego Izraelczyków i Palestyńczyków, którzy w wyniku konfliktu stracili dzieci. Od lat wyzywają do zakończenia okupacji.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Rozmowy bez granic.


Zdjęcia z wernisażu wystawy Fotoklubu Opole (2.08.2022)
2 sierpnia odbył się wernisaż corocznej wystawy poplenerowej Fotoklubu Opole. Tegoroczna ekspozycja nosi tytuł „Takie jest opolskie. Paczków 2022” i zawiera zdjęcia autorstwa:
Jacka Baranowskiego
Pawła Hęciaka
Romana Hlawacza
Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej
Mirosława Mokrzyckiego
Marcina Podolana
Jerzego Tomczaka
Wystawę można oglądać w Galerii WuBePe do 26 sierpnia


Zdjęcia ze spotkania poświęconego 25-leciu powodzi (12.07.2022)
12 lipca w ogrodzie WBP odbyło się pełne emocji i wzruszeń spotkanie poświęcone 25-leciu powodzi, która nawiedziła Opolszczyznę w lipcu 1997 r.

W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Kubalańca oraz goście specjalni, m.in. profesor Stanisław S. Nicieja, prof. Bogusław Nierenberg, Tadeusz Jarmuziewicz i Ryszard Sobieszczański.
Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę złożoną ze zdjęć autorstwa Jerzego Stemplewskiego, Krzysztofa Świderskiego i Andrzeja Kopackiego.

Spotkanie moderował Janusz Maćkowiak.


Zdjęcia ze spotkania z Adamem Bodnarem (5.07.2022)
5 lipca mieliśmy zaszczyt gościć byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem.

Pretekstem do rozmowy o prawach człowieka, kondycji polskiej praworządności, a także o przyszłości Polski była niedawno opublikowana przez wydawnictwo Agora książka Nigdy nie odpuszczę.

Spotkanie poprowadziła Dominika Gorgosz.

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.


Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska