Halina Lubacz wraz z Zespołem
Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie


Podaruj mi lato, czyli wakacyjne zajęcia w GBP w Murowie


Od wielu lat w naszych bibliotekach należących do Gminnej Biblioteki Publicznej w Murowie organizowane są zajęcia wakacyjne dla dzieci. Część środków finansowych otrzymujemy od naszego Organizatora, część od sołtysów. Nie są to duże kwoty, więc kluczową rolę odgrywa tu pomysłowość i kreatywność bibliotekarzy.

W lipcu i sierpniu biblioteka gminna oraz dwie filie biblioteczne zorganizowały wycieczkę do Wrocławia śladami krasnali oraz wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w Staniszczach Małych. Codziennie odbywały się także zajęcia plastyczne, bo dzieci odwiedzały biblioteki nie tylko zorganizowaną ekipą. Cały czas działał nasz wirtualny plac zabaw, więc spora grupa młodych mieszkańców gminy grała w gry komputerowe, na konsoli i tabletach. Zwolennicy aktywności fizycznej mieli możliwość skorzystania z gry w piłkarzyki i minibilard. Oba sprzęty otrzymaliśmy w prezencie od prywatnych darczyńców.

Dla zapisanych uczestników były też warsztaty pizzowe, pszczelarskie, florystyczne, piekarnicze, ręcznikowe i zegarowe. Dużym powodzeniem cieszyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, z pokazem gaśnic. Wszystkie zajęcia zostały zorganizowane na bazie i przy pomocy lokalnych firm (pizzernia, piekarnia, florystka, pasieka itp.), których właściciele chętnie przyjmowali nasze grupy, a odpłatność traktowali bardzo ulgowo.


Dzieci miały okazję same wykonać pizzę, zjeść miód prosto z plastra, upiec drożdżówkę, czy stworzyć piękną kompozycję kwiatową lub prawdziwy, działający zegar ozdobiony metodą decupage, a nawet zabawkę z ręcznika.
Na zakończenie wakacji spotkaliśmy się w naszych placówkach na zabawie w biblioteczny escape room! Wcześniej zakupiłyśmy potrzebne zestawy gier (www.tajnamisja.pl), zalaminowałyśmy materiały i przygotowałyśmy elementy wystroju. To była wielka frajda dla wszystkich. Grupy świetnie poradziły sobie z zagadkami i na koniec otrzymały pamiątkowe upominki i słodki poczęstunek.

Wakacje minęły nam bardzo szybko i pracowicie, ale satysfakcja jest duża, bo wielu uczestników zajęć to dzieci, które w tym roku nigdzie nie wyjechały i biblioteki były dla nich miejscem zabawy, rozrywki i spotkań z kolegami. Warto podkreślić również fakt dobrej współpracy z sołtysami, którzy angażowali się w pomoc przy organizacji większych przedsięwzięć oraz wspomagali nas finansowo.

Podziękowania należą się przede wszystkim paniom bibliotekarkom, które oprócz codziennej pracy, wypożyczania, wykonywania selekcji, porządków itp. zaangażowały się w wakacyjne zajęcia, poświęcając często dodatkowy czas na przygotowanie wszystkich aktywności.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska