Dominika Gorgosz-Złoty
dziennikarka Radia DOXA,
właścicielka sklepu internetowego z grami planszowymi graszki.pl


Przeżyjcie przygodę bez wychodzenia z domu!


Jeżeli cenicie sobie klimat, możliwość rozwoju postaci i akcji oraz wielkie emocje, to z myślą o Was powstały przygodowe gry planszowe, dzięki którym przeżyjecie przygodę bez wychodzenia z domu!

Gry te polecane są przede wszystkim miłośnikom historii, fantastyki, science fiction, ale nie tylko. Również fani superbohaterów, seriali, różnych powieści czy filmów znajdą takie tytuły, które umożliwią im przeniesienie się do ulubionego uniwersum. Także całe rodziny mogą wspólnie zasiąść do przygodowych gier planszowych, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej tytułów, w które mogą zagrać nawet dzieci. Dla nich to szczególnie dobry wybór, ponieważ tzw. przygodówki mogą być alternatywą do gier komputerowych czy mobilnych, rozbudzając w nich pasję do planszówek.

To jednak przede wszystkim idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie klimat i ciekawą fabułę. Gracze na początku najczęściej wybierają sobie postać, a z biegiem czasu rozwijają jej możliwości. Podejmują różne decyzje, które mają wpływ na całą rozgrywkę i innych graczy. Dzięki temu każda partia jest inna.

Czym kierować się wybierając przygodowe gry planszowe?

Przede wszystkim tematem. Warto zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę się interesujemy. Jeżeli jest jakiś okres w historii, który nas pasjonuje albo lubimy jakiś serial czy cykl książek, a nawet komiksów, warto sprawdzić, czy były one inspiracją dla twórców gier planszowych. Wiele z nich ma już swoje odpowiedniki w planszówkach i cieszą się one sporym zainteresowaniem, szczególnie w kategorii gier przygodowych.

Najpopularniejsze przygodówki

W poszukiwaniu idealnej przygodowej gry planszowej pomóc może serwis BoardGameGeek.com. Tam wybierając kategorię „Adventure” zobaczymy całą listę gier najwyżej ocenianych przez użytkowników serwisu. W czołówce od kilku lat plasują się takie tytuły jak: Gloomhaven (kooperacyjna gra taktyczna, w której gracze wspólnymi siłami przedzierają się przez nieustannie ewoluujący świat fantasty, rozgrywając kampanię fabularną na przestrzeni wielu sesji), Gloomhaven: Szczęki lwa (samodzielna gra, której akcja toczy się przed wydarzeniami z Gloomhaven), Wojna o pierścień. Druga edycja (epicka, strategiczna gra pozwalająca zanurzyć się w świecie Władcy Pierścieni Tolkiena), Nemesis (gra typu „survival horror”, w której gracze wcielają się w rolę członków załogi kosmicznego transportowca Nemesis), Horror w Arkham: Gra karciana (gra kooperacyjna, w której jeden lub dwoje graczy wciela się w rolę badaczy rozwiązujących przerażające tajemnice), Brzdęk: Legacy (oferuje 10 ekscytujących rozgrywek w trybie kampanii, w trakcie których gracze stają się częścią wykwalifikowanej kadry najwybitniejszej korporacji awanturników tego wymiaru). Bestsellerami, również w Polsce, są także takie gry jak Mage Knight, Waste Knights czy Posiadłość Szaleństwa.


Gloomhaven: Szczęki lwa


Mage Knight


Nemesis

Wiele z przygodowych gier planszowych oferuje nie tylko tryb rywalizacyjny, ale także tryb kooperacyjny (np. Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie czy This War of Mine), dzięki czemu wszyscy gracze muszą zjednoczyć siły, by wygrać z wirtualnym przeciwnikiem. Dla samotnych graczy są też tryby solo (np. w Descent: Legendy Mroku) – można zasiąść do partii, nie posiadając w danym momencie chętnych na rozgrywkę. Zatem obojętnie, czy macie współgraczy, czy macie duże doświadczenie z nowoczesnymi planszówkami – warto spróbować swoich sił w przygodówkach. Z całą pewnością będzie to niezwykłe przeżycie, dzięki któremu być może odkryjecie w sobie nową pasję, a może i zarazicie miłością do planszówek nowe osoby.

Opisywane gry można zakupić w opolskim sklepie z grami planszowymi www.graszki.pl

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska