Sandra Swoboda
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich
Filia w Szymiszowie


Dziecięcy Klub Hobby Horse w bibliotece w Szymiszowie
W ramach inicjatyw oddolnych projektu „Blisko. Biblioteka Twoje i Moje miejsce” realizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzelcach Opolskich, w jednej z filii – w Szymiszowie powstał Dziecięcy Klub Hobby Horse „Koński Padok”.Do klubu uczęszczały dziewczynki z sąsiadujących ze sobą miejscowości Rożniątowa i Szymiszowa, będące miłośniczkami koni, a od niedawna również hobby horsingu. Jest to dyscyplina sportowa doskonale znana w krajach skandynawskich, a w szczególności w Finlandii. U nas dopiero zyskuje na popularności. Polega ona na symulacji zawodów jeździeckich poprzez jazdę i skoki przez przeszkody na kukiełkach imitujących konie, po specjalnie przygotowanym do tego celu parkurze.

Dzięki wyżej wspomnianej inicjatywie powstał Dziecięcy Klub Hobby Horse, któremu nadano nazwę „Koński Padok”. Zajęcia odbywały się przynajmniej raz w tygodniu w okresie wakacyjnym w filii bibliotecznej w Szymiszowie (woj. opolskie, powiat strzelecki). Realizacja projektu rozpoczęła się od stworzenia logotypu klubu. Wśród namalowanych przez dziewczynki przykładowych projektów wyłoniony został jeden, który przekazano do firmy graficznej. Na jego podstawie został stworzony profesjonalny logotyp, który widnieje na banerze promocyjnym oraz klubowych koszulkach.Kolejnym i zarazem najważniejszym etapem projektu było własnoręczne uszycie koni na patyku. Z pomocą osób dorosłych każda z klubowiczek stworzyła swojego wymarzonego konika oraz nadała mu imię. Podczas kolejnych spotkań dzieci uszyły dla swoich koni uwiązy, kantary i derki. Rodzice pomogli w wykonaniu drewnianych przeszkód, dzięki którym dzieci mogły trenować skoki i doskonalić swoją aktywność fizyczną.

W ramach projektu odwiedziliśmy również pobliską stadninę koni „Agroturystyka u Króla” w Szymiszowie, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach z profesjonalnym instruktorem jazdy konnej, zobaczyły jak wygląda praca w stajni oraz na czym polega hodowla koni. Klubowiczki odbyły również bardzo ciekawe spotkanie z miejscową panią weterynarz, która zapoznała dziewczyny z tematyką leczenia i pielęgnacji koni. Dzieci miały okazję zbadać prawdziwego konia, posłuchać bicia jego serca, sprawdzić puls. Było to dla wszystkich bardzo interesujące doświadczenie.Dzieci i ich koniki uczestniczyły również z sesji zdjęciowej, a jej efekty można było podziwiać w filii bibliotecznej w Szymiszowie. Strzelecka poetka pani Grażyna Nowak napisała specjalnie dla klubu wierszyk o tematyce hobby horse.

Na zakończenie projektu, w Rożniątowie został zorganizowany piknik integracyjny dla wszystkich miłośników tej dyscypliny oraz zawody hobby horse, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, a brały w nich udział dzieci z naszej gminy, jak również kilka osób spoza niej. Przebieg całego projektu można śledzić na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/Ko%C5%84ski-Padok-Dzieci%C4%99cy-Klub-Hobby-Horse-100953269348592, pisała o nim również nasza lokalna prasa.

Jak się okazało, miłośników hobby horsingu przybywa w naszej okolicy. Dzięki inicjatywie oddolnej projektu „Blisko. …” dzieci spędziły czas wakacji w interesujący i aktywny sposób. Nawiązały nowe znajomości, nabrały pewności siebie, podszkoliły swoje zdolności manualne, doskonaliły aktywność fizyczną. Projekt zakończył się z końcem sierpnia 2022 roku, ale klub planuje kontynuować swoją działalność i zachęcić nowe osoby do hobby horsingu.

Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie „Blisko. Biblioteka Twoje i Moje miejsce”. Oby jak najwięcej takich inicjatyw!                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska