Monika Wójcik-Bednarz
WBP Opole Biblioteka Austriacka


O przyprawach od święta i … w przypadku choroby


W świąteczny nastrój wprowadziło nas spotkanie pt. Świąteczne przyprawy i ich działanie lecznicze zorganizowane 8 grudnia 2022 roku w Bibliotece Austriackiej. Prelekcję przygotowała w języku polskim i niemieckim Dominika Bujara – dietetyczka, zielarka i fitoterapeutka. Podczas pachnącego przyprawami i iglakami spotkania zaprezentowane zostały wybrane przyprawy takie jak cynamon, goździki, imbir, kardamon, gałka muszkatołowa, kolendra, anyż gwiaździsty i kilka rodzajów pieprzu, stosowane zwykle do wypieków świątecznych i przyrządzania potraw, posiadające jednak niezwykłe właściwości lecznicze.


Fot. Monika Wójcik-Bednarz

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali informacji nie tylko o leczniczych cechach przypraw bogatych w antyoksydanty, olejki eteryczne i inne cenne substancje przeciwzapalne. Mogli je także wąchać, skosztować. Ich smakowe walory można było docenić, popijając własnoręcznie przyrządzoną przez prelegentkę mieszankę herbaty Chai Masala z korzennymi przyprawami, z mleczkiem kokosowym i syropem klonowym, którą prelegentka specjalnie przygotowała dla gości oraz próbując innych smakołyków z przyprawami.


Fot. Monika Wójcik-Bednarz

Ponadto fitoterapeutka przygotowała wiele informacji o zastosowaniu terapeutycznym przypraw zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Wszystkie omawiane przyprawy można było zobaczyć, powąchać i skosztować. Poznać różnicę między popularnym cynamonem Cassia a cejlońskim. Uczestnicy dowiedzieli się także, które przyprawy mogą pomóc w wybranych dolegliwościach oraz dlaczego warto każdego dnia korzystać z ich mocy.


Fot. Monika Wójcik-Bednarz

Dominika Bujara ukończyła studia magisterskie z Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Ciągle się dokształca, biorąc m.in. udział w niemieckojęzycznych kongresach o tematyce zdrowotnej. Szczególnie zgłębia wiedzę na tematy medycyny naturalnej, diet i protokołów leczniczych stosowanych w chorobach jelit, układu trawiennego, nietolerancjach pokarmowych, alergiach, dysfunkcjach mózgu czy depresji. Prowadzi gabinet dietetyczno-fitoterapeutyczny EcoFlosik. O tej samej nazwie prowadzi także stronę na Facebooku oraz kanał na YouTube EcoFlosik, gdzie dzieli się na bieżąco tym, czym się zajmuje, co ją fascynuje i zachwyca. Kocha przyrodę i stara się przybliżać ją ludziom. W imieniu zachwyconych gości składam pani Dominice ogromne podziękowanie za przemiłe i bardzo wartościowe edukacyjnie spotkanie.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska