









John Cheever, Miłosna ballada, tłum. Zofia Sroczyńska, Warszawa: Książka i Wiedza, 1977.
Ta niewielka formatowo (seria Koliber) i stronicowo książka obejmuje sześć opowiadań wybranych z tomów: The Housebreaker of Shady Hill, Some People, Places, Things that will not Appear in my Next Novel: Włamywacz z Shady Hill, Miłosna ballada, Państwo Hartley, Chłopiec w Rzymie, Brimmer, Miasto pogrzebanych nadziei.
John Cheever w Miłosnej balladzie ukazał marazm amerykańskiej rodziny, w której rządzi pieniądz, tandeta, konsumpcjonizm i gra pozorów. Tragiczni bohaterowie w każdej chwili mogą doświadczyć ostracyzmu towarzyskiego, a panicznie bojąc się takiej sytuacji, wybierają różne drogi życia, jednak konsekwencje podjętych wyborów rzadko mają dobry finał. Najczęściej kończą się tragedią. Miłosna ballada nie jest cukierkowa – to lektura ponadczasowa, prosto i lekko napisana z zaskakującym zakończeniem, pozbawionym puenty (a na nią czekałam jak w każdym opowiadaniu). Włamywacz z Shady Hill opowiada historię trzydziestosześcioletniego Johnnego Hake’a, dla którego pieniądze są ważniejsze od rodziny. Mężczyzna jest zapraszany na przyjęcia, bawi się, je i pije, jednak jego spokój mącą wystawione czeki bez pokrycia, które niebawem mają trafić do banku. Postanawia on okraść jednego ze swoich znajomych. Rozterki wewnętrzne i kolejne wybory jakie czyni zdesperowany bohater, uświadamiają czytającemu, jak wyglądała przemoc towarzyska i ostracyzm będący udziałem mieszkańców Shady Hill. Obłęd.
Drugie opowiadanie – Miłosna ballada to historia długoletniej znajomości Joan Harris z Jackiem Larey’em, pełna wzlotów i upadków głównych bohaterów. Bardzo mocna historia z zaskakującym zakończeniem. Państwo Hartley opowiada o rodzinie noszącej tytułowe nazwisko, która po ośmiu latach ponownie przyjechała do bajkowego pensjonatu w górach, aby spędzić szczęśliwe chwile, tak jak – wydawało im się – podczas poprzedniego tu pobytu. Gra pozorów, szukanie w zgliszczach uczuć, budowanie na siłę doprowadza do niewyobrażanej tragedii. Kolejne z opowiadań to Chłopiec w Rzymie – rzecz o samotności i pragnieniu miłości nigdy niezaspokojonej. Brimmer to piąta w tym tomiku opowiedziana historia, którego bohater żyje pełnią sił, lekkomyślnie i niemoralnie, zatracając się w samotności. Miasto pogrzebanych nadziei – ostatnia, ironiczna opowieść o historii rodziny Malloy, którzy mają nadzieję na spełnienie amerykańskiego snu.
Zbiór Miłosna ballada na długo zapadł mi w pamięci, a autor (mało znany w Polsce) dołączył do grona moich ulubionych pisarzy.
John Cheever (ur. 27 maja 1912, zm. 12 czerwca 1982) – amerykański pisarz, mistrz krótkiej formy. Najbardziej znana jego powieść to Falconer (1977), wydana po polsku pod tym samym tytułem przez Akademos (1991) – historia o nauczycielu uniwersyteckim przebywającym w więzieniu za zamordowanie brata. Akcja książek Cheevera jest umiejscowiona zwykle w Nowym Jorku, jego okolicach i w Massachusetts. Znany jest bardziej z opowiadań (np. The Swimmer) niż powieści. Otrzymał National Book Award (1958) za powieść The Wapshot Chronicle (Kronika Wapshotów). W Polsce wydano w latach 1969-91 cztery jego powieści i cztery zbiory opowiadań. W swojej twórczości łączył realizm z poczuciem humoru. Był prześmiewcą amerykańskich przedmieść. Ukazywał kryzys amerykańskiej rodziny. (za: pl.wikipedia.org/wiki/John_Cheever)