









Koniec roku w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Głuchołazach jest bardzo intensywny. Oprócz standardowych działań takich jak lekcje biblioteczne, konkursy, spotkania z książką, miało miejsce kilka ciekawych inicjatyw.
W październiku w dziale dziecięco-młodzieżowym odbyły się warsztaty malowania na porcelanie, które skierowane były do młodzieży i osób dorosłych. Poprowadziła je zaprzyjaźniona z naszą biblioteką artystka i terapeutka zajęciowa Pani Dagmara Łysek. Uczestnicy warsztatów malowali swoje kubeczki, filiżanki, miseczki i talerzyki. Praca ta wymagała od nich skupienia, cierpliwości oraz kreatywności i dzięki temu powstały przepiękne rękodzieła. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem uzdolnień plastycznych młodzieży i dorosłych, a także tego, jak szybko opanowali techniki malowania porcelany. To był bardzo twórczy czas. A już w grudniu kolejne spotkanie z artystką, tym razem będziemy malować tkaniny.
W okresie od października do grudnia br. nasza biblioteka realizuje również projekt „Uzależnieni od pisania”, który finansowany jest z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach Akcji Banan. Projekt skierowany jest do młodzieży, a jego celem było stworzenie 12 haseł profilaktycznych – antynikotynowych, antynarkotykowych i antyalkoholowych. Zaprosiliśmy do biblioteki Fundację Loesje, która wprowadziła nas w metodologię tworzenie loesjowych haseł. Loesje znana jest na całym świecie ze swoich krótkich, dwuznacznych, esencjonalnych haseł. Młodzież ze szkół średnich wzięła udział w warsztatach z Loesje. Kolejnym krokiem było odwiedzenie klas 8. ze szkół podstawowych i przeprowadzenie z nimi podobnych warsztatów. Efektem pracy jest właśnie 12 haseł profilaktycznych, w 100% stworzonych przez młodzież, bo to ich głos był najważniejszy. Przed nami ostatni etap projektu – rozplakatowanie szkół naszymi hasłami. Young Power w akcji!
W listopadzie razem z Depozytem Bibliotecznych zorganizowaliśmy spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki On-line. Na stronie Depozytu czytamy: „Dyskusyjne Kluby Książkowe On-line to cykliczne i luźne spotkania dla miłośników czytania, poznawania nowych postaci (nie tylko fikcyjnych) oraz obcowania z książkami. Członków DKKO łączy jedno – pasja czytania”. Jest nam szczególnie miło, ponieważ zostaliśmy biblioteką, z której transmitowane było pierwsze spotkanie Klubu. Uczestnicy byli z nami stacjonarnie i w formie on-line, a całość spotkania była transmitowana na żywo na Facebooku. Omawialiśmy nieoczywistą książkę Stephena Kinga Później. Cieszymy się z możliwości podejmowania działań promujących czytelnictwo w przestrzeni wirtualnej, to kolejny krok w przyszłość i nowoczesne rozwiązania. Porozumienie o współpracy z Depozytem Bibliotecznym pozwoli nam też na digitalizację części naszego zbioru bibliotecznego.