Katarzyna Pawluk
Przewodnicząca Zarządu
Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Opolu


Świat książki elektronicznej - IBUK Libra. Doświadczenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Książka elektroniczna to uzupełnienie tradycyjnej oferty książkowej bibliotek, która daje wiele możliwości. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu taką ofertę zaproponowała swoim użytkownikom w 2011 roku, umożliwiając dostęp do fachowej literatury.

Jak można przystąpić i zaproponować nową ofertę?
Wykupić dostęp do publikacji możemy indywidualnie lub przystąpić do konsorcjum. Początkowo działaliśmy indywidualnie, ale powołanie Konsorcjum Opolskich Bibliotek przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu umożliwiło nam, a właściwie naszym czytelnikom, większą liczbę książek. Każda z bibliotek wybiera z puli proponowanych tytułów pozycje za zadeklarowaną kwotę, które mogą być przydatne dla swoich czytelników. Dzięki Konsorcjum – w grupie siła.

Panel bibliotekarza i statystyki
Zwiększenie oferty dla czytelnika wymaga od samego bibliotekarza zajmującego się tą ofertą sporego zaangażowania, niemniej po latach doświadczeń widać, że warto podjąć to wyzwanie. Warto działać w konsorcjum bibliotecznym, które umożliwia korzystanie z większej liczby publikacji przez czytelnika. Przez lata korzystania widać także, jak oferta i panel nawigacji dla bibliotekarza się zmieniał, jak przedstawiana jest statystyka, która umożliwia nam ogląd zainteresowań czytelniczych. Dzięki dostępowi do danych mamy możliwość kontrolowania np. co miesiąc liczby logowań, rankingu książek oraz czasu czytania.

I tak możemy przytoczyć trzy najpopularniejsze, najpoczytniejsze tytuły z roku 2021:
1. Zarządzanie. Teoria i praktyka / liczba otwarć 779 / liczba otwartych stron 1511, czas czytania to ponad 107 godzin.
2. Zarządzanie zasobami ludzkimi. Podręcznik / liczba otwarć 406 / liczba otwartych stron 1919, czas czytania to prawie 82 godziny.
3. Ciemne strony Sary / liczba otwarć 366 / liczba przeczytanych stron to 1624, czas czytania to prawie 23 godziny.

Jak widać, na platformie IBUK Libra nie tylko jest literatura popularnonaukowa. Wśród 2730 publikacji odnaleźć można było również powieści.
W tym roku w czołówce książek plasują się tytuły związane z kosmetologią i psychologią.

Reklama oferty, działania promocyjne
Decyzja o zwiększeniu oferty biblioteki o e-booki to nie wszystko. Rolą bibliotekarza jest ją należycie zaprezentować, przedstawić, omówić oraz jeśli zajdzie taka potrzeba – również pokazać. Bardzo w tym nam pomógł organizowany w marcu Tydzień E-książki, który umożliwił nam organizowanie warsztatów, indywidualnych konsultacji. Przygotowywane były i nadal są różnego rodzaju broszury i ulotki. Nie zabrakło również przygotowanych prezentacji. Uwzględniając potrzeby użytkowników, były wykonywane w PowerPoint, a pod tym linkiem dostępna jest prezentacja także w Prezi prezi.com/view/1bIv0Sav0EE3W3U4WJ5m/. Nowe programy, aplikacje dają nam obecnie jeszcze większe możliwości atrakcyjnego zaprezentowania oferty e-publikacji na platformie IBUK Libra. Poszczególne książki prezentujemy na Facebooku. Kilka lat temu PWN zainicjowało przekazywanie „prezentu od IBUK Libry” – jest to książka dostępna przez miesiąc na platformie Konsorcjum, którą również promowaliśmy na oddzielnie przygotowanej stronie mbp.opole.pl/dla-czytelnikow/ksiazka-miesiaca-ibuka-libry/ Na początku udostępnialiśmy użytkownikom przede wszystkim papierowe materiały promocyjne od IBUK Libry. Obecnie to filmy instruktażowe podpięte na stronie w zakładce Czytelnia Internetowa IBUK Libra są pomocą dla naszych czytelników i mogą również służyć jako wizualizacja na warsztatach czy spotkaniach informujących.
Książki z IBUK Libry są również widoczne w naszym katalogu OPAC. Zainteresowany daną pozycją czytelnik pisze e-maila do Działu Informacji z prośbą o kod dostępu i tą samą drogą go otrzymuje, co jest wygodną formą korzystania z wirtualnych zbiorów.

Korzyści dla czytelnika i możliwości czytania
Czytelnicy mają możliwość korzystania z publikacji przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dajemy więc możliwość docierania do wiedzy, nawet gdy biblioteka jest zamknięta. Należy w tym miejscu wspomnieć, że jako jedyna platforma umożliwiająca czytanie ebooków, ma opcję korzystania i tłumaczenia niezrozumiałych słów, pojęć z encyklopedii i słownika PWN, nie odrywając się od czytanej książki. Interaktywność słów kluczowych pozwala nam na pokazanie książek o podobnej tematyce, a wyszukiwanie wewnętrzne poprzez słowo lub frazę pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu na odszukanie fragmentu w tekście. Zaznaczanie i tagowanie to znakomity sposób na odznaczanie ważnych fragmentów – tworzymy w ten sposób wirtualne fiszki, z którymi możemy później pracować.

Należy pamiętać, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, uczącym się przez całe życie. Wiele informacji bardzo szybko się dezaktualizuje i ważne jest docieranie do jak najnowszych i najświeższych danych. Umożliwiają nam to właśnie publikacje elektroniczne, które możemy mieć na swoich wirtualnych półkach bibliotecznych.

Przytoczone przykłady działań na rzecz promocji i dostępu do książki elektronicznej na platformie IBUK Libra pomogą nam z dotarciem oferty do czytelnika, a tym samym w zdobywaniu przez nich informacji i wiedzy w legalny, rzetelny sposób.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod adres: katarzyna.pawluk@mbp.opole.pl


Jedna z pierwszych ulotekJedna ze stron nowej wersji ulotkiPrzykładowy post na FB

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska