









Gdy w 2014 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu podpisywała umowę z Wydawnictwem Naukowym PWN o umożliwieniu użytkownikom bibliotek–członków Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne dostępu online do książek w czytelni IBUK Libra, nie mieliśmy pewności, jak przyjmie się ta oferta. Oczywiście byliśmy pewni sensowności i celowości takiego działania, tj. pójścia z duchem czasów – zapewnienia czytelnikom możliwości korzystania także z coraz bardziej popularnej formy czyli publikacji cyfrowych. Byliśmy jednak świadomi, że potrzeba czasu i konsekwentnej promocji zza bibliotecznej lady, aby IBUK Libra zagościła na dobre jako adres codziennych wypożyczeń.
Obecnie Konsorcjum zrzesza 14 bibliotek, a są to: Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, Centrum Kultury w Głogówku, Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Elsnera w Grodkowie, Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Niemodlinie, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Nysie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach, Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Jakuba Kani w Wołczynie oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach. Liderem Konsorcjum i koordynatorem działań jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu.
Dziś, po ośmiu latach istnienia naszego Konsorcjum, u progu 2023 roku, a więc czasu refleksji, podsumowań i tworzenia nowych planów, zachęcam Państwa do włączenia się w Konsorcjum Opolskie Biblioteki Publiczne, którego celem jest umożliwienie Państwa czytelnikom bezpłatnego korzystania z książek elektronicznych na platformie cyfrowej IBUK Libra. Dlaczego warto? Przede wszystkim wzbogaci to ofertę biblioteczną o dostęp do egzemplarzy e-książek, a należy pamiętać, że ta forma czytelnictwa będzie już tylko zyskiwała na atrakcyjności i popularności. Posiadając otrzymany w Państwa wypożyczalni kod, użytkownik – całodobowo i z dowolnego miejsca – będzie mógł korzystać z wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN oraz kilkuset innych wydawców, którzy udostępniają na tej platformie cenne publikacje z różnych dziedzin. I to nie tylko do czytania, ale także do zaawansowanej pracy z tekstem. Ponadto istnieje możliwość integracji IBUK Libry z katalogiem bibliotecznym, w wyniku czego czytelnik wyszukując książkę w Państwa katalogu, otrzyma informację o dostępie do wersji elektronicznej w IBUK Libra oraz link prowadzący do tytułu.
Zapraszamy dotąd niezrzeszonych do przystąpienia na bardzo korzystnych warunkach do naszego Konsorcjum. Wszelkich informacji udziela WBP w Opolu.
Bardzo istotną kwestią jest także właściwa promocja wśród Państwa czytelników tak nowoczesnego i przydatnego narzędzia, jakim jest IBUK Libra. Świetnie radzi sobie z tym od lat Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, o czym pisze Katarzyna Pawluk w swoim artykule w tym numerze „Bibliotekarza Opolskiego” – serdecznie polecamy ten tekst i przykład. Wiele ciekawych informacji można znaleźć także w filmikach instruktażowych dot. platformy IBUK Libra, z którymi warto się zapoznać:
www.youtube.com/watch?v=RdyfygqA38U
www.youtube.com/watch?v=WwddWDW7HT
www.youtube.com/watch?v=RdyfygqA38U
www.youtube.com/watch?v=WwddWDW7HTI