W obiektywie bibliotecznym. Spotkania - wernisaże – jubileusze


Zdjęcia ze spotkania z Edwardem Porembnym (15.12.2022)

15 grudnia mieliśmy okazję obejrzeć film dokumentalny Skarby Śląska od Karkonoszy do Odry, a także porozmawiać z jego reżyserem, Edwardem Porembnym.

Rozmowę prowadził Hubert Kołodziej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Pawłem Łozińskim (14.12.2022)

14 grudnia odwiedził nas Paweł Łoziński, wybitny reżyser, dokumentalista, autor m.in. filmów Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham czy Ojciec i syn.

Spotkaniu towarzyszył pokaz jego najnowszego filmu, nagrodzonego Polską Nagrodą Filmową ORZEŁ "Filmu balkonowego".

Z reżyserem rozmawiała Monika Ostrowska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (8.12.2022)

8 grudnia odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii, w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadziła Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia z projektu "Opolskie na Rowery" (7.12.2022)

7 grudnia miało miejsce podsumowanie projektu "Opolskie na rowery", podczas którego omawiano m.in. plany dotyczące ścieżek rowerowych województwa na przyszłe lata oraz promowano nowy przewodnik rowerowy.Zdjęcia z warsztatów z Aleksandrą Zając I Tiną Oziewicz (5.12.2022)

5 grudnia gościliśmy Aleksandrę Zając i Tinę Oziewicz. Ilustratorka i autorka przeprowadzały dzieci po krainie wyobraźni w oparciu o bestsellerowe książki Co robią uczucia? i Co lubią uczucia?.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Robertem Karasiem (5.12.2022)

5 grudnia gościliśmy na naszej scenie najsłynniejszego polskiego triathlonistę, Mistrza Świata i Zwycięzcę Pucharu Świata – Roberta Karasia, który w rozmowie z autorem książki o nim Robert Karaś. Moja Siła. Jak oszukać umysł, Łukaszem Grassem opowiadał o swojej drodze do sukcesów, pokonywaniu słabości, treningach i życiu prywatnym.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Zaczytane Opolskie”, akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia z Dni Gruzji na Opolszczyźnie (29.11.2022)

29 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Dni Gruzji na Opolszczyźnie. Naszymi gośćmi byli: pasjonat turystyki, podróżnik i pilot wycieczek Jacek Michalski oraz Mariami Melikidze, wolontariuszka z Gruzji, która przyjechala z Tibilisi, od kilku miesięcy mieszka w Polsce w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności "Empowering region throughout the volunteering 2" w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego w Katowicach.

Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć nadesłanych na odbywający się w ramach Dni Gruzji konkurs fotograficzny. Mogliśmy również skosztować gruzińskich win oraz słodkości.

Dni Gruzji na Opolszczyźnie organizowane przez Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu, współfinansowane z środków Samorządu Województwa Opolskiego oraz objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.Spotkanie z Grzegorzem Płonką (24.11.2022)

24 listopada gościliśmy w naszej bibliotece muzyka, wokalistę, publicystę, społecznika i popularyzatora śląskiej kultury, Grzegorza Płonkę.

Rozmowę prowadził Tomasz Kwiatek.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Wojciechem Góreckim, w ramach Dni Gruzji na Opolszczyźnie (23.11.2022)

23 listopada odbył się pierwszy z Dni Gruzji na Opolszczyźnie. Naszym gościem był Wojciech Górecki, reporter, historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej, autor m.in. książek Abchazja i Planeta Kaukaz.

Rozmowę prowadził Grzegorz Pielak.

Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć nadesłanych na odbywający się w ramach Dni Gruzji konkurs fotograficzny. Mogliśmy również skosztować gruzińskich win oraz potraw przygotowanych przez restaurację Qvevri. Dni Gruzji na Opolszczyźnie organizowane przez Stowarzyszenia Współpracy Polska–Wschód we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu, współfinansowane z środków Samorządu Województwa Opolskiego oraz objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły.Zdjęcia z wernisażu wystawy "Bo nie jest światło, by pod korcem stało" (23.11.2022)

23 listopada odbył się wernisaż wystawy "Bo nie jest światło, by pod korcem stało", prezentującej szesnastowieczne starodruki, w tym pięć świeżo po trwającej od czerwca konserwacji.

Wernisaż uświetnił wykład Małgorzaty Grocholskiej, konserwatorki dzieł sztuki, zatytułowany „Refleksje na temat konserwacji starodruków WBP w Opolu".

Całość wydarzenia oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie było tłumaczone na polski język migowy przez Iwonę Błaszczak z Opolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych.

„Konserwacja XVI-wiecznych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu” została zrealizowana w ramach Programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego.Zdjęcia ze spotkania z Sørenem Gaugerem (22.11.2022)

22 listopada, na zaproszenie Biblioteki Obcojęzycznej WBP, odwiedził nas Søren Gauger, kanadyjski pisarz i tłumacz, od lat mieszkający w Polsce.

Rozmowę poprowadził dr Sławomir Kuźnicki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z podpisania umowy o rozbudowę biblioteki (21.11.2022)

21 listopada w Sali Rodła CSK Ostrówek marszałek Andrzej Buła, wicemarszałek Zbigniew Kubalańca oraz prezes firmy BIL sp. z o.o., Tomasz Okoń, podpisali umowę na rozbudowę biblioteki.

Inwestycja realizowana w ramach zadania „Stworzenie bezpiecznej przestrzeni korzystania z kultury poprzez zmodernizowanie infrastruktury Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”.Zdjęcia ze spotkania z Justyną Bednarek (17.11.2022)

17 listopada gościliśmy Justynę Bednarek – romanistkę, dziennikarkę pracującą przez wiele lat jako redaktorka pism dla kobiet oraz autorkę rozchwytywanych książek dla dzieci.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Przemkiem Staroniem (15.11.2022)

15 listopada odbyło się spotkanie z Przemkiem Staroniem – psychologiem, nauczycielem, trenerem, laureatem tytułu Nauczyciel Roku 2018 i autorem cyklu książek Szkoła bohaterek i bohaterów.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Zientarska.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (10.11.2022)

10 listopada odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii, w wykonaniu młodych, utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadziła Aleksandra Bełkot z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia ze spotkania z Filipem Zawadą (9.11.2022)

9 listopada gościliśmy na naszej scenie Filipa Zawadę, który w porywającej rozmowie z Moniką Ostrowską opowiadał nam o swojej nowej książce pt. Weź z nią zatańcz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z wernisażu Ryszarda Drucha (3.11.2022)

3 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbył się wernisaż wystawy „Emigracja –Ilustracja” autorstwa Ryszarda Drucha, polskiego artysty przebywającego od lat na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Rozmowę z artystą przeprowadzili Grzegorz Pielak i Harry Duda, a całości dopełnił występ muzyczny zespołu Wiekowe Baszty (w skład, którego wchodzą: Tadeusz Śmieja i Jan Wochnik).

Wystawę można było oglądać w Galerii WuBePe do 19 listopada.Zdjęcia ze spotkania z Krzysztofem Umińskim (27.10.2022)

27 października mieliśmy wyjątkową okazję gościć na scenie pięcioro tłumaczy. Stało się to dzięki rozmowie Anny Wanik z Krzysztofem Umińskim na temat jego książki Trzy tłumaczki, opowiadającej o życiu Marii Skibniewskiej, Joanny Guze i Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia ze spotkania z Markiem Sekielskim (25.10.2022)

25 października mieliśmy przyjemność gościć Marka Sekielskiego, współautora książki Ogarnij się.

Rozmowę o trudnym procesie wychodzenia z nałogu poprowadziła Katarzyna Kownacka.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z Dnia z historią (22.10.2022)

22 października w naszej bibliotece odbył się Dzień z historią, w ramach którego wysłuchaliśmy dwóch wykładów: "Mity w historii. Historia w micie" wygłoszonego przez Martinę Manderę-Rzepczyńską oraz "Sybiracy na Opolszczyźnie w latach 1939-1959", który wygłosił Przemysław Stanko.

Wieczorem wystąpił także zespół Duo Milonga wraz z wokalistą Bartoszem Szulcem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z wykładu dr. hab. Tomasza Grzyba (20.10.2022)

20 października naszym gościem był dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS, który wygłosił wykład autorski "Wpływ społeczny, manipulacja, perswazja – kto i jak wpływa na nas, na kogo i jak wpływamy my?".

Spotkanie odbyło się w ramach szóstej edycji „Zaczytanego Opolskiego” – akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.Zdjęcia ze spotkania z Danutą Gwizdalanką (19.10.2022)

19 października gościliśmy Danutę Gwizdalankę – muzykolożkę, autorkę licznych książek o tematyce muzycznej, w tym również monumentalnej monografii „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim. O osobie, muzyce, przyjaciołach, wyznawcach i (urojonych) wrogach. O inspiracjach, fascynacjach i fobiach”.

Spotkanie, prowadzone przez Małgorzatę Ślusarczyk z Radia Opole, uświetnił występ duetu muzyczek Filharmonii Opolskiej – Ewy Andruszkiewicz (skrzypce) oraz Agnieszki Gryźlak-Röhrich (pianino).

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z warsztatów ilustratorskich z Anną Kaźmierak (17.10.2022)

17 października odbyły się warsztaty ilustratorskie z Anną Kaźmierak – malarką, ilustratorką i graficzką, autorką książki Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej TAK.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Powód do spotkań", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Zdjęcia z koncertu Muzyka w Galerii (13.10.2022)

13 października odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka w Galerii, w wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Koncert poprowadziła Tamara Derda z Biblioteki Muzycznej WBP.Zdjęcia ze spotkania z Katarzyną Zdanowicz i Maxem Cegielskim (12.10.2022)

12 października rozpoczął się XI Opolski Festiwal Gór. Z tej okazji gościliśmy na naszej scenie Katarzynę Zdanowicz i Maksa Cegielskiego, z którymi kolejno rozmawiali Grzegorz Pielak oraz Agnieszka Zientarska.

Nasi goście omawiali górskie podróże w oparciu o swoje książki do których lektury gorąco zachęcamy: Katarzyna Zdanowicz Zawsze mówi, że wróci, Max Cegielski Nazywam się Czogori.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Literackie horyzonty", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia ze spotkania z Maciejem Laskiem (10.10.2022)

10 października naszym gościem był Maciej Lasek, doktor nauk technicznych, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz poseł.

Podczas spotkania z Czytelnikami WBP w Opolu opowiadał o technicznej stronie katastrofy smoleńskiej, której szczegóły opisał w swojej książce pt. Kłamstwo smoleńskie? Cała prawda nie tylko o katastrofie.

Rozmowę prowadziła Katarzyna Kownacka.


Zdjęcia ze spotkania z Elwirą Fibiger (4.10.2022)

4 października odwiedziła nas Elwira Fibiger – córka Gustawa Arnolda III, ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu, którego dziadek zapoczątkował wielki przemysł muzyczny w Polsce.

Spotkanie prowadził Włodzimierz Ostrowski.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Zdjęcia z pikniku „Powód do spotkań” (1.10.2022)

4 października odwiedziła nas Elwira Fibiger – córka Gustawa Arnolda III, ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu, którego dziadek zapoczątkował wielki przemysł muzyczny w Polsce.

1 października, w ramach wydarzenia piknik pod hasłem „Powód do spotkań” gościliśmy na naszej scenie pisarza Marcina Pałasza, behawiorystkę Izę Rabendę oraz dziennikarza Tomasza Sekielskiego, z którymi rozmawiała Katarzyna Kownacka.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Horyzonty historii", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Więcej fotorelacji z imprez w WBP w Opolu można obejrzeć na stronie WBP w Opolu w zakładce „Galerie” www.wbp.opole.pl
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska