Barbara Kopka
Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Popielowie


Dwa projekty, jedno miejsce – BIBLIOTEKA


„Leśna integracja i edukacja” – projekt sfinansowany ze środków Fundacji PZU był realizowany od czerwca do listopada w bibliotece głównej w Popielowie oraz w filiach bibliotecznych w Karłowicach i w Stobrawie. Obejmował 10 spotkań warsztatowych, które składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas części teoretycznej dzieci w nim uczestniczące wsłuchiwały się w opowiadania z książki pt. O czym szumią drzewa Petera Wohllebena, która okazała się skarbnicą wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. Natomiast książka autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych pozwoliła nam poznać kolejne ciekawostki ze świata roślin i zwierząt z różnych zakątków ziemi. W części praktycznej dzieci próbowały swoich sił w różnych technikach. Malowały na szkle, wyrabiały masę porcelanową, wykorzystując zasuszone kwiaty, patyki, liście, szyszki i żołędzie, tworzyły kartki z lasu oraz maski leśnego stwora. Tworzyły historyjki oczywiście o tematyce leśnej w formie komiksu, a także makiety własnego lasu. Podczas dwóch warsztatów dzieci miały za zadanie wykonać ilustrację drzewa w czterech porach roku. Z tych prac powstała wystawa, która zaprezentowała nam dorosłym, jak kolorowa jest nasza gmina w oczach jej mieszkańców. Wszystkie te warsztaty odbywały się w czasie wakacji, więc biblioteka mogła zaproponować swoim czytelnikom, którzy ten czas spędzali w domach, zajęcia pełne atrakcji i różnorodności.

W październiku w bibliotece w Popielowie odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Kup panem Adamem Janickim. Było ono połączone z wernisażem prac wykonanych przez dzieci w czasie wakacji. Pan Adam opowiadał o lesie, który nas otacza, o tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy oraz cierpliwie odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

Ostatnim punktem realizowanego projektu było spotkanie przy ognisku połączone z warsztatami prowadzonymi przez edukatora w Stobrawskim Parku Krajobrazowym w Ładzy. Zajęcia pt. „Po tropach do celu – rozpoznawanie śladów zwierząt” oraz zabawy w lesie dostarczyły nam kolejnej dawki wiedzy i rozrywki na łonie natury.

Ponadto od września prowadzone były warsztaty z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Stobrawie oraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starych Siołkowic.


Fot. B. Kopka


Fot. B. Kopka


Fot. B. Kopka


Fot. B. Kopka

„MAMY czas na rozwój!” – to projekt sfinansowany przez Fundację BGK w ramach programu Skrzydła dla mamy. Realizowany był od września do listopada w bibliotece w Popielowie. Założeniem programu jest ułatwienie rozpoczęcia pracy zawodowej kobietom po urodzeniu dziecka lub powrót do niej dla mam, które przebywały na urlopie macierzyńskim/ wychowawczym. W naszym projekcie udział wzięło 12 kobiet z terenu gminy Popielów, które miały okazję uczestniczyć w 10 spotkaniach warsztatowych. Były to warsztaty rozwojowe psychologiczne, sportowe, zdrowego życia oraz rozwoju manualnego. Podczas wszystkich spotkań uczestniczki projektu rozwijały swoje umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy, poznawały techniki i narzędzia, które pomogą im w procesie rekrutacji. Miały okazję również uczestniczyć w dwóch warsztatach manualnych: florystycznych i makramy. Działania projektowe zakończyły się spotkaniem pn. „Praktyka zawodowa”. Odbyło się ono w gospodarstwie agroturystycznym „U Sobotów”, a oprócz uczestniczek projektu zaproszone zostały kobiety, którym udał się połączyć pracę zawodową z byciem „najlepszą mamom na świecie”.


Fot. V. Jureczko


Fot. V. Jureczko


Fot. V. Jureczko


Fot. M. Luszczyk
                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska