Barbara Tkaczuk, Magdalena Dudek
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie


Nyska biblioteczna Grywalizacja


W dniach 21-22 listopada br. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie uczestniczyła w warsztatach pn. „Grywalizacja jako metoda projektowania działań bibliotecznych”. Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Re-Animuj się – szkolenia dla bibliotekarzy" realizowanego przez Stowarzyszenie Labib, a projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Szkolenie przeprowadził Karol Baranowski – Bibliotekarz Roku 2019.



Każdy rodzaj szkolenia jest ważnym komponentem usprawniającym pracę bibliotekarzy i przyczynia się do zwiększenia ich kompetencji, wiedzy i umiejętności. Nowe formy pracy z użytkownikiem biblioteki są nie tylko atrakcyjne dla nich samych, ale także dla pracowników tychże instytucji. Grywalizacja jako metoda projektowania działań bibliotecznych była dla naszej biblioteki czymś zupełnie nowym – w formie szczątkowej mieliśmy okazję doświadczyć jej na przykład w trakcie naszej Nocy w Bibliotece – dlatego tak chętnie wzięliśmy udział w konkursie „Re-Animuj się” i ku naszej radości zostaliśmy do projektu zakwalifikowani.

Pierwszego dnia szkolenia poznaliśmy różnego rodzaju aplikacje (kahoot, canva, genially, draw your game, biteable), które można wykorzystać w pracy z czytelnikami. Rozmawialiśmy także o grach terenowych – od zwykłych harcerskich podchodów (wykorzystujących narzędzia takie jak np. kody QR), po formy gry fabularnej, w której uczestnicy fizycznie przedstawiają swoje postacie (LARP, RPG).

Dyskutowaliśmy także na temat, skąd w ogóle wziąć pomysł na grę, jak napisać scenariusz, jakie elementy składowe powinny się w nim znaleźć, ile wysiłku należy włożyć w dobrą promocję, co przewidywać przy projektowaniu (np., że pogoda nie dopisze lub frekwencja będzie niska, czy miejsce pomieści wszystkich graczy)?

Drugiego dnia zajęliśmy się pisaniem przykładowego scenariusza i w trakcie warsztatów wdrażaliśmy nasze pomysły w życie. Było nie tylko kreatywnie, ale i rozrywkowo.

Dwa dni szkolenia minęły błyskawicznie. Zajęcia były intensywne i mocno pobudzające twórczo. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności przyczynią się nie tylko do dywersyfikacji naszych działań, ale także do pozyskania nowych użytkowników biblioteki (przede wszystkim młodzieży), a zdobyta wiedza zostanie wykorzystana nie tylko w naszej placówce, ale także w filiach wiejskich.

Serdecznie polecamy wszystkim bibliotekarzom zarówno tematykę, jak i formę tych warsztatów.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska