









Wieczorem austriackim rozpoczęła się 10 marca 2023 roku 23.Wiosna Austriacka otwierająca obchody Jubileuszu 30-lecia działalności Biblioteki Austriackiej – Österreich-Bibliothek w Opolu. Program obchodów przewidziany jest nie tylko na czas miesięcy wiosennych; zwieńczeniem jubileuszu będą uroczystości zaplanowane na 19-20 października 2023.
Wiosna Austriacka organizowana jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu – Bibliotekę Austriacką – Österreich-Bibliothek od 2000 roku. W pierwszych latach odbywała się pod szyldem Dni Kultury Austriackiej, które od 2008 roku, ze względu na rozległy w czasie program, zmieniły swoją nazwę na Wiosna Austriacka.
W programie tegorocznej 23. już Wiosny Austriackiej znajdą się wydarzenia takie jak: przedstawienia sceniczne związane tematycznie z Austrią, wystawa, warsztaty, wykłady oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży. Prezentowane będą przede wszystkim książki oraz omawiane różne aspekty związane z Austrią. Nad całością wydarzeniem pozyskano patronat honorowy Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Ambasadora RBO_1-2023.epubliki Austrii w Polsce Andreasa Stadlera oraz Konsula Honorowego RBO_1-2023.epubliki Austrii we Wrocławiu dra Edwarda Wąsiewicza. Liczne redakcje środków masowego przekazu objęły projekt patronatem medialnym.
Wydarzenia zorganizowane zostaną we współpracy z wieloma instytucjami partnerskimi, takimi jak: Uniwersytet Opolski (Germanistik), Stowarzyszenie Pro Liberis Sileasiae: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Opolu-Malinie oraz Raszowej, Szkoła Podstawowa nr 81 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział w Opolu i w Katowicach.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem 23. Wiosny Austriackiej odbyły się spotkania dla uczniów i nauczycieli języka niemieckiego: warsztaty Sprechen Sie Österreichisch? O specyfice języka niemieckiego w Austrii dla nauczycieli biorących udział w finale wojewódzkim konkursu języka niemieckiego Lust auf Lesen, którego tematem przewodnim w tym roku jest Austria. Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, z którym Biblioteka Austriacka podjęła w tym roku intensywną współpracę.
Znane i nieznane Austriaczki to prelekcja przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, prezentująca sylwetki kilkunastu niezwykłych Austriaczek, których ponadprzeciętna inteligencja, ogromna odwaga, hart ducha zmieniły świat, a ich wyjątkowa uroda oraz oryginalność spowodowały, że stały się sławne i weszły do popkultury. Podczas spotkania poznać można było m.in. postać najstarszej austriackiej podróżniczki, zdobywczyni – bez użycia butli tlenowej – wszystkich 14 ośmiotysięczników, wynalazczyni technologii telefonii komórkowej, "matkę współczesnej kuchni", działaczkę na rzecz praw kobiet, laureatki Nagrody Nobla, ale także skandalistki, które wywracały do góry nogami dotychczasowe kanony.
Dzień austriacki
Dzień austriacki odbył się w dwóch odsłonach. Przed południem odbyły się warsztaty dla uczniów. Biblioteka Austriacka w Opolu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział Katowice zorganizowała dla obecnych i przyszłych uczestników konkursów „DACHL – Lapbook” oraz „Austria-Land, czyli wędrówka po Landach" warsztaty online na platformie zoom Wiedeńskie ABC poprowadzone przez Monikę Wójcik-Bednarz. Uczniowie wysłuchali prelekcji i mieli do wykonania zadania na przygotowanej karcie pracy. Odbyło się także spotkanie o Austrii dla młodzieży szkoły średniej.
Wieczór austriacki
Na program Wieczoru austriackiego / Österreichischer Abend złożyło się wiele wydarzeń. Gościem specjalnym był Ewald Dworak z partnerskiego austriackiego regionu Styria / Steiermark, autor tekstów satyrycznych, który wystąpił z programem kabaretowym. Dwa przedstawienia sceniczne w języku niemieckim "Szafa na strychu" oraz "Wszyscy do walca w Operze Wiedeńskiej" wykonali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu i Raszowej.
Inicjatorka wystawy Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii?, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu pani Dorota Dziemaszkiewicz wprowadziła do prezentowanej wystawy z wyróżnionymi pracami konkursowymi uczniów.
Zioła z Austrii
Na powitanie kalendarzowej wiosny 21 marca 2023 roku o godz. 16:00 w siedzibie Biblioteki Austriackiej odbyło się spotkanie poświęcone ziołolecznictwu. Dominika Bujara (EcoFlosik – Gabinet Dietetyczno-Fitoterapeutyczny) zaprezentuje wykład pt. Szarotka alpejska, goryczka i inne cenne rośliny alpejskie w portrecie. W czasie wykładu zaprezentowane zostaną najbardziej rozpoznawalne i znane rośliny alpejskie. Część z nich, bardzo piękne i zachwycające, są częścią flory chronionej i nie mogą być zrywane. Jednak nie wszystkie rośliny występujące w tej urokliwej krainie są objęte ochroną i mogą znaleźć zastosowanie w ziołolecznictwie. Niektóre z nich występują także u nas, na naszych terenach górskich. Wspomniane zostanie, które z austriackich okazów można znaleźć na terenach polskich oraz jakimi szczególnymi cechami leczniczymi się wyróżniają.
Kolejne spotkanie z Dominiką Bujarą odbędzie się 18 maja br., w formie warsztatów Apteka Pana Boga –- dziedzictwo ziołolecznictwa austriackiej zielarki Marii Treben. Na początku warsztatów w skrócie przedstawiona zostanie postać tytułowej, znanej austriackiej zielarki. Omówiona zostanie słynna mieszanka "ziół szwedzkich" – jakie zioła wchodzą w jej skład i gdzie ona może znaleźć zastosowanie. Gwoździem programu będzie tworzenie wybranych preparatów polecanych przez znaną zielarkę z dostępnych surowców zielarskich. Każda grupa będzie miała wybrany preparat do sporządzenia. Na koniec spotkania będzie degustacja majowych skarbów natury. Warsztaty odbędą się w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Piastowskiej 20. Udział możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa.
Biblioteka Austriacka w Opolu przystąpiła we współpracy z Germanistik Uniwersytetu Opolskiego do akcji promocji czytelnictwa Austriacki Dzień Czytania – Österreichischer Vorlesetag. 23 marca 2023 roku o godz. 14:00 w Bibliotece Austriackiej wystąpią studentki Wydziału Filologicznego, kierunku Germanistik Uniwersytetu Opolskiego Natalia Marchewka, Nikola Przyklenk i Wiktoria Cader pod naukową opieką dr Gabrieli Jelitto-Piechulik, przedstawiąc program Młodzi pisarze i pisarki tworzą swoje literackie tu i teraz. Na kilku przykładach najnowszej literatury z Austrii i Szwajcarii / Junge Autoren:innen literarisieren ihr Jetzt und Heute. Einblicke in die neueste Literatur aus Österreich und der Schweiz. Najnowsza literatura austriacka i szwajcarska skupia się na współczesnych zagadnieniach, które podejmują i przekształcają na formy estetyczne aspekty natury politycznej, społecznej, ekologicznej, ekonomicznej i historycznej. Podczas seminariów tłumaczeniowych studenci germanistyki opolskiej skupili się na współczesnych autorach z Austrii oraz ze Szwajcarii i przetłumaczyli fragmenty ich dzieł. Efekty badań i prac tłumaczeniowych studenci prezentują w swoich pracach dyplomowych.
Podczas spotkania przybliżone zostaną konteksty biograficzne oraz zaprezentowane wybrane prace autorów takich jak: Thomas Arzt, Valerie Fritsch, Sophie Reyer, Thomas Meyer, Ulrike Blatter, Andreas Jungwirth, Angela Lehner i Karl Markus-Gauß – w języku niemieckim i polskim, umieszczone w kontekstach współczesnych, umożliwiających nowoczesny sposób ich odczytania. Wydarzenie odbędzie się w ramach LiteratourSalon / Salon literacki.
Prelekcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży
W okresie wielkanocnym odbędą się stacjonarne spotkania dla dzieci i młodzieży o tradycjach wielkanocnych w Austrii, Niemczech i Szwajcarii oraz zaprezentowane zostanie online na Facebooku spotkanie dla dzieci Wielkanoc w literaturze, z ulubioną postacią Stupsa – zajączka wielkanocnego.
Zainteresowanie tematyką Austrii ze względu na liczne konkursy wiedzy spowodowało włączenie do programu Wiosny Austriackiej prelekcji takich jak Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek) – o znanych Austriaczkach i Austriakach, Kraju gór, kraju rzek – o dziewięciu krajach związkowych oraz landach Austrii, a także innych ciekawych propozycji dla uczestników wydarzeń.
W ramach działającego w bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przygotowano spotkania poświęcone legendom z Południowego Tyrolu Meine Südtiroler Sagenwelt oraz przybliżające postać alpejskiej mumii Ötzi.
W ramach XX Tygodnia Bibliotek odbywającego się pod hasłem: Moja, Twoja, Nasza BIBLIOTEKA zaplanowano na dni 8-12 maja wielojęzyczne spotkania literackie dla dzieci pod hasłem Poczytajmy o emocjach. Czytane będą fragmenty takich książek jak Heidi – dziewczynka z alpejskich gór, a także Wędrowne ptaki / Zugvögel (w Światowy Dzień Ptaków Wędrownych), Najważniejsze, że się pogodziliśmy / Hauptsache, wir vertragen uns wieder.
Planowana jest również prelekcja Dlaczego warto odwiedzić Austrię oraz inne atrakcje, jednak zwracamy uwagę, aby przed wizytą na wybranym wydarzeniu sprawdzić aktualny jego status w Internecie lub zadzwonić do biblioteki pod numer telefonu: 77 4747 085.
Aktualny program 23. Wiosny Austriackiej znajduje się na stronie Biblioteki Austriackiej www.ba.wbp.opole.pl/wa.html Zaproszenie jest także do pobrania na stronie: www.ba.wbp.opole.pl/wa23_zap.pdf
Obchody roku jubileuszowego zakończone zostaną w dniach 19-20 października 2023 roku koncertem, spotkaniem autorskim oraz międzynarodową konferencją naukową zorganizowaną we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, a zatytułowaną Fenster in die junge deutschsprachige Literatur. Österreich. Liechtenstein. Schweiz und Deutschland. Junge Autoren literarisieren ihr Jetzt und Heute: politisch, sozial, ökologisch / Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Niemiec. Młodzi autorzy opowiadają swoją teraźniejszość: aspekty polityczne, społeczne, ekologiczne.
WBP Opole – Biblioteka Austriacka jest na co dzień przede wszystkim instytucją gromadzącą i udostępniającą książki, czasopisma i zbiory multimedialne. Księgozbiór liczy obecnie ponad 30 000 woluminów w języku niemieckim: książki z Austrii, Niemiec i Szwajcarii, podręczniki do nauki języka niemieckiego oraz literatura dla osób znających już biegle język, filmy DVD, czasopisma – to wszystko można zobaczyć na miejscu, jak i wypożyczyć. Szczegóły znajdują się na stronie biblioteki: www.ba.wbp.opole.pl/index.html
Serdecznie zapraszamy!