









W dniu 2 lutego 2023 r. klasa VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nakle wraz z mgr Małgorzatą Mazur odwiedziła naszą placówkę w Nakle, która jest filią GBP w Tarnowie Opolskim, aby uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Gościem specjalnym i zarazem moderatorem spotkania była dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek, była nauczycielka akademicka.
Wisława Szymborska została ogłoszona Patronką Roku 2023. W nim właśnie będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin tej najsłynniejszej polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także krytyczki literackiej, felietonistki, tłumaczki i założycielki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Lekcja biblioteczna wśród regałów wypełnionych książkami, w tym także tomików bohaterki tego spotkania była doskonałą okazją do zaprezentowania postaci poetki i jej twórczości. A było o czym opowiadać, co tak ciekawie zrobiła moderatorka, dr Elżbieta Skrzypek. Młodzież dowiedziała się m.in. o ogromnym dorobku Szymborskiej – około 350 wierszy, wielokrotnie nagradzanych i wciąż cenionych przez czytelników, także za granicą. Poetka otrzymała wiele prestiżowych nagród m.in. Nagrodę Polskiego PEN Clubu, Nagrodę Fundacji Kallenbacha, otrzymała także tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1996 roku wyróżniono ją prestiżową Nagrodą Nobla, a w 2001 roku otrzymała najwyższe amerykańskie wyróżnienie, przyznawane tylko najwybitniejszym artystom – Dyplom Honorowego Członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Uczniowie dowiedzieli się także wielu ważnych i ciekawych informacji na temat życia Wisławy Szymborskiej, nazywanej pierwszą damą polskiej poezji. W trakcie spotkania odczytane zostały wybrane wiersze bohaterki nakielskiej lekcji bibliotecznej.
W Roku Wisławy Szymborskiej chcieliśmy i na gruncie bibliotecznym wspomnieć tę wybitną postać polskiej literatury, przypomnieć jej wiersze, wzbudzić refleksje o życiu, człowieku…
„Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.”
(W. Szymborska Nic dwa razy)