









Ubiegły rok był kolejnym, który można uznać za dobry dla opolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. Działo się dużo i to na wielu płaszczyznach. Moderatorzy DKK mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach, gdzie swoją wiedzę mogli poszerzyć z:
- literatury izraelskiej,
- szeroko pojętej fantastyki,
- komiksów japońskich (znanych pod nazwą manga), przeznaczonych dla dzieci i młodzieży,
- moderowania klubowych dyskusji.
Jako pierwszy odbył się wykład „Literatura izraelska wydawana w Polsce” przeprowadzony przez Urszulę Rybicką – publicystkę, recenzentkę, tłumaczkę, założycielkę i redaktorkę Żydoteki – Fundacji oraz medium o literaturze żydowskiej. Prelekcja ta była kolejną z propozycji w ramach cyklu „Małe literatury, wielkie odkrycia”.
Następnie dr Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pracownik Katedry Krytyki Współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim – udzieliła wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do moderowania dyskusji o książkach. Warsztat przeprowadzony został w oparciu o zadaną do przeczytania wcześniej prozę współczesnych pisarzy ukraińskich (m.in. Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek Kateryny Babkiny, Internat Serhija Żadana czy Badania terenowe nad ukraińskim seksem Oksany Zabużko).
Piotr W. Cholewa – wybitny tłumacz literatury z gatunku fantastyki – w wystąpieniu zatytułowanym „Od Wellsa po Pratchetta. Słów kilka o najlepszych powieściach fantastycznych” w bardzo szczegółowy sposób przybliżył zgromadzonym słuchaczom najważniejsze dzieła literackie światowej fantastyki. Wśród wielu omówionych tytułów nie zabrakło przykładów z Polski autorstwa między innymi Stanisława Lema, Janusza Zajdla czy Jacka Dukaja.
Ogromne zainteresowanie wywołał konkurs „Licz się z tytułem!”, gdzie kluby miały za zadanie utworzyć logiczne i posiadające sens zdania składające się z tytułów książek. W tytuły nie można było ingerować w żaden sposób, ani odmieniać słów, z których się składają. Dla ułatwienia uczestnicy mogli użyć spójników według zasady: na każde trzy tytuły książek jeden dodany spójnik.
Po raz pierwszy i na pewno nie ostatni miały miejsce online Dyskusyjne Targi Książki. Zaproszeni wydawcy, przez 15 minut każdy, prezentowali z myślą o klubowych dyskusjach najnowsze swoje książki skierowane dla dzieci i dorosłych. W targach udział wzięli: Afera, Druganoga, Karakter, Kobiece, Książkowe Klimaty, Literatura, Poławiacze Pereł, SQN oraz Tatarak.
Ze swoimi czytelnikami spotkali się: Olga Rudnicka (DKK w Pawłowiczkach, Głubczycach, Dobrzeniu Wielki, Lewinie Brzeskim, Jemielnicy, Zdzieszowicach), Rafał Witek (DKK w Zielinie, Łące Prudnickiej), Agnieszka Lis (DKK w Łubnianach, Kluczborku, Karłowicach, Pokoju, Olszance, Niemodlinie), Joanna Concejo (DKK w Strzelcach Opolskich), Anna Czerwińską-Rydel (DKK w Tarnowie Opolskim, Walcach, Kałkowie, Kamienicy), Gabriela Kańtor (DKK z Dylakach), Joanna Jax (DKK w Choruli, Opolu – Filia nr 18, Murowie, Oleśnie), a także z Justyna Bednarek (DKK w Grodkowie).
To już tradycja czy norma, można powiedzieć, że klubowicze z DKK w Zielinie z sukcesami uczestniczyli w konkursie organizowanym przez Instytut Książki na najlepszą recenzję rysowaną. Oczywiście norma w znaczeniu, że i brali udział, i z sukcesami!
Ponadto w 60 klubach odbyło się ponad czterysta dyskusji, w których udział wzięło prawie siedmiuset uczestników. Najczęściej klubowicze dyskutowali o książce Siła kobiet autorstwa Barbary Wysoczańskiej. Dużą popularnością cieszyły się również: Magdalena Witkiewicz, Kristin Hannah, Krystyna Mirek czy Magdalena Majcher, zaś u najmłodszych: Nela Mała Reporterka, Martin Widmark, Anna Onichimowska, Katarzyna Wasilkowska oraz Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Czy bieżący rok będzie równie udany? O tym przekonamy się dopiero w grudniu. Jednak już teraz na bazie planów i tego, co do tej pory wydarzyło się na opolskim „dekakowskim” poletku z optymizmem spoglądamy w przyszłość.
Od stycznia oficjalnie zostały uruchomione kluby dziecięce w Nysie i Prudniku. Klub w Zielinie rozpoczął „ofensywę” w konkursie na recenzję rysowaną.
Dla moderatorów zaplanowano wykłady z literatury japońskiej i Young Adult oraz warsztaty z pisania recenzji. Odbędzie się też konferencja, w trakcie której będzie okazja do posłuchania między innymi o tym, co ciekawego oferują kluby swym uczestnikom. Nie zabraknie również Dyskusyjnych Targów Książki. Już teraz pierwsi wydawcy zgłaszają chęć uczestnictwa. Po rocznej przerwie wraca konkurs fotograficzny (więcej w kolejnym numerze). Tak więc przed nami rok nowych wyzwań, ciekawych inicjatyw, a przede wszystkim – w co mocno wierzę – bogaty w interesującą literaturę.