Małgorzata Kostruch
Biblioteka w Lubrzy


Wycieczka do Bajki Pana Kleksa najlepszą zachętą dla dzieci wkraczających w świat bajek i baśni


Biblioteka Publiczna w Lubrzy od wielu lat organizuje dzieciom czas wolny od zajęć w okresie ferii zimowych oraz wakacji. Cała inicjatywa odbywa się przy współudziale tutejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Oprócz zajęć na miejscu organizowane są wyjazdy mające na celu integrację, zwiedzanie ciekawych miejsc oraz mile spędzony czas przez dzieci.

Przeglądając mapę miejsc wartych odwiedzenia, natrafiłam na bardzo interesujący punkt w Katowicach – Bajka Pana Kleksa. Pomyślałam od razu, że jeśli jest to ,,coś na wzór” bajkowej Akademii Pana Kleksa, to będzie to świetna przygoda dla dzieci oraz zachęta do przeczytania trzech części książki Jana Brzechwy o Panu Kleksie.

Wyjazd do Bajki Pana Kleksa okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci były zachwycone, kiedy wkroczyły do budynku wystylizowanego wewnątrz na wzór bajkowej akademii. Jest tu bardzo kolorowo i wszędzie można zauważyć powiązania z tytułową, ciekawą lekturą. Przez kilka godzin panie animatorki prowadziły zajęcia i warsztaty z dziećmi. Wszystko oczywiście ściśle związane z Panem Kleksem oraz z tym, o czym czytamy w książce. Można było zwiedzić krainę Szpaka Mateusza, przemierzyć królestwo Bajdocji oraz zajrzeć do podwodnego świata królowej Aby. Były konkursy i quizy oraz mnóstwo cudownej zabawy. Przy dźwiękach muzyki dzieci śpiewały słynną piosenkę Na wyspach Bergamutach....Bajka Pana Kleksa została stworzona po to, by dzieci mogły spędzić czas, ucząc się przez zabawę, by mogły poznać ulubioną bajkę naszego dzieciństwa. Oprócz stref związanych z postacią Pana Kleksa można było skorzystać tu z interaktywnej przestrzeni dla dzieci. Wszystko razem tworzyło doskonałą całość, niepozwalającą nawet na odrobinę nudy.

Dzieci wracały zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone, pełne pozytywnych wrażeń oraz chętne by poczytać i poznać inne przygody Pana Kleksa. Serdecznie polecam i zachęcam do odwiedzin w katowickiej Bajce Pana Kleksa. To świetna promocja książki Brzechwy oraz zachęta do jej przeczytania.                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska