POLECAJKI


Dobrych książek – mnóstwo, wolnego czasu – niewiele. W obliczu takich okoliczności wielu z nas zmaga się z dylematem: co powinienem/powinnam przeczytać? Owszem, znamy listę nowości wydawniczych, zapoznaliśmy się z licznymi recenzjami, mamy nawet już przygotowane „kupki wstydu” (dla niezorientowanych: stosiki książek do przeczytania czekających na swoją kolej). Ostatecznie jednak i tak pozostajemy z owym dylematem, bo czasu niewiele, a tytułów tyle itd. …

Mamy nadzieję, że nowa rubryka „Bibliotekarza Opolskiego” pomoże naszym Czytelnikom w tych trudnych wyborach. Polecających daną książkę(-i) prosimy bowiem nie o krytycznoliterackie wywody, a o podzielenie się płynącymi z serca emocjami, jakie wywołała dana lektura, także bardzo prywatnymi przemyśleniami. Czasem może będzie to potok rozentuzjazmowanych słów, kiedy indziej – trzy zdania. Zawsze jednak możecie liczyć na bardzo szczere POLECAJKI „Bibliotekarza Opolskiego”. Czy pokryją się z Waszą opinią? Warto sprawdzić.

Dziś o swoich literackich odkryciach opowie Jolanta Zakrawacz, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Opolu:

najpiękniejsze w moich poszukiwaniach książek do czytania i polecenia jest to, że zawsze trafię na coś ekstra. Coś, co przeżywam jeszcze długo nawet po odłożeniu książki.

Pierwszą polecajką, która poruszyła moje serce nie tylko historią, jaką opowiada, ale poetyckim stylem i ilustracjami jest:
Cezary Harasimowicz, Tygrys, ilustr. Marta Kurczewska, Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2022
To przepięknie wydana opowieść o zwierzętach i nieszczęśliwych ludziach. Inspiracją była prawdziwa historia zatrzymania nielegalnego transportu tygrysów na granicy polsko-białoruskiej i wspaniałej, oddanej zwierzętom postawy osób – bohaterów ratujących te umęczone dzikie koty. Książka ściśnie za gardło każdego, kto ją przeczyta – małego jak i dużego czytelnika. Napisana jest przystępnym i interesującym dla dzieci językiem. Narratorem jest Tigre (tygrys, jeden z więźniów nielegalnego transportu). Pojawiają się również inne postacie, nie tylko zwierzęce. Tygrys może również stanowić wspaniałą okazję do zwrócenia uwagi na wiele ważnych tematów takich jak: traktowanie zwierząt, konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków, odpowiedzialność, wolność, cierpienie, liczenie się z uczuciami innych. Piękne ilustracje Marty Kurczewskiej są uzupełnieniem tej niezwykle poruszającej historii.

Kolejną przyrodniczą książką, po która warto sięgnąć, jest:
Noemi Vola, Pokręcone życie dżdżownicy, Katowice: Wydawnictwo Debit, 2022
Ta pełna humoru książeczka jest zbiorem ciekawostek oraz faktów naukowych o zachowaniach i nawykach dżdżownic. Pokręcone życie dżdżownicy opowiada o niebezpieczeństwach, na jakie są narażone, co robią podczas burzy, jakie mają „fryzury”, co jedzą, gdzie śpią. Opowieść okraszona jest poczuciem humoru odpowiednim dla najmłodszych czytelników, w pięknej szacie graficznej, która jest przyczynkiem do dodatkowej dawki śmiechu. Kończąc lekturę tej przesympatycznej książeczki, jedno wiemy na pewno: mało wiemy o dżdżownicach. Ale dlaczego kopią tunele, tego nie wie nawet autorka.

A dla zdecydowanie starszych czytelników proponuję:
Yōko Ogawa, Ukochane równanie profesora, tłum. Anna Horikoshi, Warszawa: Wydawnictwo Tajfuny, 2019
Z książek przeznaczonych dla dorosłych czytelników proponuję Ukochane równanie profesora japońskiej pisarki Yōko Ogawa, autorki przeszło dwudziestu książek. Polecam tę pozycję z powodu wielości warstw, o których można dyskutować podczas spotkań w bibliotece. W fabule praktycznie nic się nie dzieje. Profesor jest genialnym matematykiem, jednak jego pamięć obejmuje tylko ostatnie 80 minut. Po tym czasie znika i pojawia się nowa. Nic w życiu Profesora nie jest stałe poza twierdzeniami matematycznymi i przekonaniem, że w jego ulubionej drużynie baseballowej wciąż gra Enatsu. W domu bohatera pojawiają się co rusz nowe gosposie, lecz żadna nie jest w stanie pracować zbyt długo. Pewnego dnia zatrudniona przez agencję (kolejna już) gosposia tworzy z Profesorem cudowną relację opartą na prawdziwej przyjaźni, oddaniu, opiece nad chorą osobą i fascynacji matematyką, rzecz jasna. Ukochane równanie profesora to mądra, ciepła opowieść opowiedziana liczbami.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska