Kamilla Wójt
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


„Zaczytane Opolskie” — ruszyła 7. edycja wielkiego literackiego święta Opolszczyzny
26 kwietnia br. w namiocie WBP w Opolu, porywającym, pozostającym na długo w pamięci i sercu spotkaniem z Janem Englertem rozpoczęliśmy siódmą już edycję projektu „Zaczytane Opolskie”. Przypomnijmy, że jest to pomysł zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobach Marszałka Andrzeja Buły oraz Wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu. Główny cel tego zadania jest tożsamy z misją książnic publicznych – to popularyzacja czytelnictwa, która na co dzień ma miejsce przy bibliotecznej ladzie i regałach z bogatym księgozbiorem, w rozmowach z czytelnikami, fachowym doradztwie. Jednak prawdziwym świętem dla wszystkich miłośników czytania są zawsze spotkania autorskie i taką możliwość zapewnia właśnie projekt „Zaczytane Opolskie”.

Bohaterami zaplanowanych wydarzeń będą jak co roku autorzy specjalizujący się w różnych gatunkach literackich, mistrzowie kryminału, reportażu, powieści obyczajowej, o tematyce historycznej czy społecznej. Rzesze czytelniczek już czekają na spotkania z topowymi autorkami bestsellerowych tytułów tzw. literatury kobiecej. Najpopularniejsi twórcy książek dla dzieci dostarczą najmłodszym mnóstwa wrażeń, zabawnych opowieści oraz okazji do wspólnych zdjęć. Zaproszeni Goście Specjalni – wybitne postaci znane powszechnie z teatralnych scen, ekranów kinowych i telewizyjnych – w szczerych, często intymnych wręcz rozmowach pozwolą się poznać z nieznanej nam, prywatnej strony. O kim mowa? Wybór propozycji jest ogromny, bo też z roku na rok przybywa nam spotkań. W 2023 r. przygotowaliśmy ich dla czytelników ok. 60, w Opolu i bibliotekach wszystkich powiatów naszego województwa. Szczegółowy program i aktualności znajdą Państwo na naszej stronie: wbp.opole.pl/przeglad-wydarzen-doskonalenie-zawodowe/wydarzenie/760-zaczytane-opolskie-kalendarium-spotkan Dołożyliśmy wszelkich starań, by zorganizować spotkania z autorkami i autorami, o których proszą czytelnicy – znanymi, czytanymi, lubianymi, intrygującymi. Za nami już wspaniałe, prawdziwie „zaczytane” chwile z Andrzejem Grabowskim, wspomnianym Janem Englertem, także Krystyną Mirek. Już za moment odwiedzą nas m.in. Zbigniew Rokita, Agata Tuszyńska, Emilia Padoł, Magdalena Majcher, Radosław Rak, Magdalena Witkiewicz, Łukasz Drozda, Maciej Siembieda. Program na ekscytująco zaczytane lato i jesień zapowiada się równie ciekawie. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i zarezerwowania sobie w kalendarzu czasu na to prawdziwe i największe na Opolszczyźnie święto literackie.

Warto na bieżąco śledzić aktualności www.wbp.opole.pl oraz na www.facebook.com/wbpopole Warto być na bieżąco z literaturą, czytać książki i posłuchać ich autorów. Warto skorzystać z oferty siódmej edycji „Zaczytanego Opolskiego”. Serdecznie polecamy i zapraszamy!                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska