Zuzanna Gruszczyńska
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku


Poli Kala – czytelnicy kluczborskiej biblioteki poznali smak życia na Krecie
W kluczborskiej bibliotece wiosnę przywitaliśmy smakiem pomarańczy z Krety. A to dlatego, że zorganizowaliśmy spotkanie promujące książkę Aleksandry Brudzińskiej Trapezi – wokół kreteńskiego stołu. Jest to pierwsza w Polsce książka o tradycyjnej kuchni kreteńskiej. Czytelnicy znajdą w książce 80 smakowitych, oryginalnych i prostych przepisów tradycyjnej kuchni kreteńskiej i greckiej. Trapezi… to także album przepięknych zdjęć wykonanych przez autorkę oraz zbiór rozgrzewających serce historii, które oddają ducha kreteńskiej gościnności.Skąd w ogóle temat kuchni kreteńskiej w Kluczborku? Od niedawna w naszym mieście działa sklep z kreteńskimi i greckimi produktami. Jego właściciele – Aleksandra Brudzińska (pochodzi z Kluczborka) i Tomasz Terlecki – dzielą swoje życie pomiędzy Kretę a Kluczbork.


Od lewej: Zuzanna Gruszczyńska, Aleksandra Brudzińska, Tomasz Terlecki

W czasie spotkania poznaliśmy historię przeprowadzki naszych gości na tę grecką wyspę. Z powodu małej „pomyłki” agenta nieruchomości okazało się, że zamiast do miejscowości turystycznej trafili do małej górskiej miejscowości, do domu bez ogrzewania, ciepłej wody i Internetu, ale za to z umową wynajmu podpisaną na rok. Pomimo początkowych trudności nowi mieszkańcy wioski zostali zaakceptowani przez sąsiadów, którzy zaczęli ich odwiedzać i częstować pysznymi kreteńskimi daniami. Pani Aleksandra, zachwycona miejscową kuchnią, stworzyła blog „Poli Kala” (co po grecku oznacza „bardzo dobrze”), na którym można znaleźć przepisy kulinarne i historie z życia w małej kreteńskiej wsi. Sąsiadki naszych gości chętnie przekazywały swoją wiedzę i przepisy, które dziedziczyły z pokolenia na pokolenie. Cieszyły się, że ktoś o wiele od nich młodszy jest zainteresowany tradycyjną kuchnią.
Pani Aleksandra opowiadała, że kuchnia kreteńska jest bardzo prosta, złożona ze składników lokalnych, sezonowych i bardzo dobrej jakości. Jednak najważniejszym składnikiem kuchni kreteńskiej jest… miłość. Dzielenie się z innymi dobrym jedzeniem jest sposobem na okazanie przyjaźni i serdecznych uczuć.

Nasi goście oprócz smakowania kreteńskich potraw zajmują się razem z sąsiadami uprawą oliwek i produkcją Oliwy Extra Virgin Poli Kala. Oliwa ta jest niefiltrowana, surowa i tłoczona na zimno.W swoim sklepie internetowym oraz stacjonarnym w Kluczborku sprzedają nie tylko oliwę, ale również oliwki, miód tymiankowy, zioła, pomarańcze, cytryny, grecką ceramikę i tekstylia. Co ciekawe – w pierwszych planach w Kluczborku miał być tylko punkt pakowania i wysyłki zamówionych internetowo towarów. Jednak okazało się, że zainteresowanie kreteńskimi produktami jest bardzo duże i dlatego Pani Aleksandra i Pan Tomasz zdecydowali się na otwarcie sklepu stacjonarnego. Uczestnicy spotkania mogli spróbować wspaniałych pomarańczy prosto z Krety, których smak i aromat jest nieporównywalny z owocami dostępnymi w marketach.

Spotkanie w bibliotece było bardzo ciekawe i inspirujące, na pewno niektórzy uczestnicy zamarzyli o porzuceniu dotychczasowego życia i wyjeździe na Kretę. Kluczborska biblioteka otrzymała dwa egzemplarze książki z autografem autorki. Jesteśmy pewni, że szybko ustawi się kolejka czytelników, którzy będą chcieli wypróbować kreteńskie przepisy.
Mamy nadzieję na zorganizowanie kolejnych spotkań z pasjonatami w bibliotece.Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z archiwum MiGBP w Kluczborku

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska