Monika Kabat
Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu


Mieszkańcy Gminy Dobrodzień mogą korzystać z wyremontowanej biblioteki
Nasza biblioteka przeszła generalny remont, który rozpoczął się od podstaw, tj. od zerwania starej podłogi, na której od ponad 50 lat był stary parkiet położony na szkodliwym subicie oraz zerwania posadzki pod tymże parkietem i warstwą smoły. Została zrobiona nowa wylewka, położono specjalną wykładzinę techniczną przeznaczoną do pomieszczeń użyteczności publicznej, zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania oraz odświeżono i pomalowano ściany. W bibliotece mamy nowe regały i nową ladę, przy której w końcu możemy być zwrócone twarzą do naszych Czytelników. Swój niewielki, ale jakże dla nas ważny kącik zyskali najmłodsi. To był nasz priorytet – chociaż trochę przystosować nasze malutkie (bo niestety bardzo malutkie) wnętrze dla naszych Małych Czytelników.
Ze środków PSE pozyskaliśmy 20 000 zł. I to tak naprawdę dało nam początek kolejnych środków i skali modernizacji, na jaką udało się wykonać inwestycję. Swoją niebagatelną cegiełkę dołożyła Gmina Dobrodzień – 30 000 zł. Pozostałe fundusze – 30 000 zł. – to środki własne naszej instytucji czyli Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu, bo to w strukturach tej jednostki znajduje się nasza biblioteka. Bez tego finansowego zaplecza nie udało by się przeprowadzić całej remontowej operacji.Nasza biblioteka zyskała nowe wnętrze, świeże i jasne, ergonomiczne miejsca do pracy dla pracowników, a dla Czytelników wygodny dostęp do książek, miejsce do korzystania ze zbiorów na miejscu oraz stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. Na wyposażeniu naszej biblioteki posiadamy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością – klawiaturę dla osób niedowidzących oraz czytak książek. Możemy się także pochwalić wyszkoloną pod tym kątem kadrą – dwie nasze pracownice znają język migowy.Staramy się cały czas rozwijać i tworzyć przyjazne przestrzenie dla naszych Czytelników, tych małych i dużych. Jesteśmy dumni z naszej malutkiej, ale jakże ważnej dla naszych odwiedzających biblioteki. Teraz efekt świeżości jest (dosłownie) wyczuwalny od przekroczenia jej progu. Warto podkreślić, że podczas remontu książki były cały czas dostępne dla Czytelników.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Dobrodzienia i okolic do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki w jej pięknym, odnowionym wnętrzu.Wszystkie zdjęcia użyte w artykule są własnością GOKS i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska