









Piękna wiosenna pogoda sprawiła, że zorganizowany 10 marca 2023 roku Dzień Austrii z kulminacyjnym Wieczorem austriackim pozwolił cieszyć się zaplanowanym wydarzeniem inaugurującym 23.Wiosnę Austriacką i otwierającym obchody Jubileuszu 30-lecia działalności Biblioteki Austriackiej – Österreich-Bibliothek w Opolu. Organizowana cyklicznie od 2000 roku Wiosna Austriacka ma na celu przedstawienie różnych aspektów kultury austriackiej: organizowane są spotkania literackie z pisarzami, wystawy, wykłady, prelekcje popularyzatorskie, przedstawienia sceniczne, koncerty i wiele innych wydarzeń.
Oficjalnego otwarcia dokonała Zastępca Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Violetta Łabędzka. Tegoroczną inaugurację zaszczycili przedstawiciele komitetu patronów honorowych na czele z Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanną Donath-Kasiurą, Zastępcą Ambasadora RBO_1-2023.epubliki Austrii w Polsce Michaelą Pacher oraz Konsulem Honorowym RBO_1-2023.epubliki Austrii we Wrocławiu Edwardem Wąsiewiczem.
W wydarzeniu uczestniczyły także osoby reprezentujące placówki edukacyjne uświetniające występami artystycznymi program Wieczoru austriackiego: Małgorzata Wysdak, prezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w imieniu występujących dwóch szkół stowarzyszenia w Opolu i Raszowej oraz Dorota Dziemaszkiewicz z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz, otwierająca wystawę pokonkursową.
Obecność zapowiedziała także Wiceprezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego Bogumiła Kmieć oraz Dyrektor Biura Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Joanna Hassa.
Kulminacyjnym punktem programu był występ kabaretowy Ewalda Dworaka ze Styrii. O dobre wina austriackie zadbał tradycyjnie właściciel sklepu z winami z Austrii Winoikieliszki.pl, pan Wojciech Wojtanowski.
Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Opola-Maliny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae wykonali przepiękny występ pt. Der Kasten auf dem Dachgeschoss czyli Szafa na strychu (Kasten to bowiem austriacki odpowiednik niemieckiego słowa Schrank czyli szafa). Na scenę wniesiono starą szafę, przez którą młodzi aktorzy wchodzili na scenę. Przemyślana formuła odkrywania kart księgi Österreich ABC połączona z występami postaci z Austrii, zarówno historycznych, takich jak Strauß i Mozart czy Porsche, jak również współczesnych, jak chociażby Arnold Schwarzenegger; był balet nietoperzy z Zemsty nietoperza, taniec ludowy Ländle w wykonaniu dzieci w strojach ludowych Dindrl – słowem było kolorowo, muzycznie, tanecznie i bardzo radośnie. Publiczność świetnie się bawiła, klaszcząc w rytm tańców i piosenek.
Przedstawienia sceniczne w języku niemieckim Alles Walzer czyli Wszyscy do walca w Operze Wiedeńskiej przygotowane przez nauczycielkę języka niemieckiego Gabrielę Burczek, wykonali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej. Młodzi wykonawcy w biało-czarnych kreacjach nawiązujących do balu debiutantów pięknie wykonali sceny taneczne z balu w Operze Wiedeńskiej, tańcząc walca w parach. Ogromnym aplauzem przyjęty został taniec koni lipicańskich, zwinnie kręcących swoimi białymi ogonami. Serca ujęła grupa przedszkolaków uczestnicząca w lekcjach szkoły baletowej pod okiem wymagającej Madame. Na scenie pojawiło się także wiele symboli, miejsc oraz nazw typowo austriackich. Wykonawcy przedstawiali swoje role w języku niemieckim, czym zachwycili nawet gości z Austrii. Wysokim poziomem językowym i merytorycznym wykazały się także moderatorki Beata Rimpler oraz Sabina Prokop, także nauczycielki języka niemieckiego w opolskiej szkole stowarzyszenia, wprowadzając do tematyki występów w języku niemieckim i polskim, wspierane technicznie przez Aleksandrę Jarczewską.
Obydwa przedstawienia zostały wyróżnione podczas XI Niemieckojęzycznych Konfrontacji Teatralnych zorganizowanych 2.12.2022 roku przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim, pod hasłem Austria – poczuj się jak w domu / Daheim in Österreich. Biblioteka Austriacka zaproszona została do współpracy w roli jurora konfrontacji. Dzięki uprzejmości prezes Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae, pani dr Małgorzaty Wysdak przedstawienia w rozbudowanej formie mogły zostać pokazane w ramach 23. Wiosny Austriackiej.
Utalentowana młoda pianistka Hanna Frierdrich, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae zagrała fragment Sonaty C-dur nr 16 Sonaty facile Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Gościem specjalnym był Ewald Dworak z partnerskiego austriackiego regionu Styria / Steiermark, autor publikacji satyrycznych, który wystąpił z programem kabaretowym. Ewald Dworak to mieszkający w styryjskiej miejscowości Stainz austriacki kabareciarz, autor, karykaturzysta, a także pedagog, reżyser, obieżyświat i zbieracz grzybów. Od lat bawi czytelników prześmiesznymi, a zarazem ciekawymi językowo tekstami książek, a przede wszystkim publiczność podczas swoich występów kabaretowych. Wystąpił w 2017 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu podczas Wieczoru styryjskiego.
Ewald Dworak lubi pisać do różnych osobistości listy – nie zawsze poważne – na które czasami otrzymuje odpowiedzi, a cieszą go szczególnie te napisane z dużą dozą poczucia humoru. Publikuje je i prezentuje na scenie pod tytułem Heitere Briefwexl mit der Prominenz. Powstał nawet zbiór listów wyostrzających różnice językowe, mentalne oraz w poczuciu humoru pomiędzy autorem a pewnym Niemcem, Piefke gegen Ösi - das Duell! Czyli pojedynek na słowa! Gość bawił swoim wytrawnym językiem, przy czym wyśmienicie wypada na scenie, wciągając w grę uczestników, a nawet tłumaczkę. Na scenie nie wystarczyło tylko słowa przetłumaczyć, należało je także odegrać, ku wielkiej uciesze publiczności.
Podczas Wieczoru austriackiego publiczność mogła zobaczyć prace konkursowe uczniów Szkoły Podstawowej nr 81 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu, na wystawie Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii? Opiekunka projektu, nauczycielka języka niemieckiego Dorota Dziemaszkiewicz przybyła z tej okazji z delegacją Koła Młodzieży Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Inicjatorka ekspozycji Co Wanda Rutkiewicz poza górami mogła widzieć w Austrii? wprowadziła do prezentowanej wystawy z wyróżnionymi pracami konkursowymi uczniów. Ekspozycję można oglądać do 11 kwietnia br. w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowskiej 18, przy wejściu).
Pola Sibilska była laureatką konkursu w swojej kategorii wiekowej, a Janek Mąka jest wiceprzewodniczącym KM TPA oraz autorem wyróżnionej prezentacji w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Austrii. Prace były już eksponowane w Klubie Muzyki i Literatury oraz Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a w Opolu można je oglądać do 11 kwietnia br. w Galerii przy wejściu do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Piastowskiej 18. Z katalogiem prac można również się zapoznać pod adresem: www.klubmil.pl/wystawy/wystawy-w-2020-roku/3215-185-2782020-wystawa-prac-konkursowych
Fragment pieśni Die Forelle Franza Schuberta wykonał student germanistyki Uniwersytetu Opolskiego Michał Machowski, laureat XXIV Konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”. Na scenie pojawiły się także z występami dwie osoby wyróżnione w XXIV Konkursie o Austrii – Karolina Marczyńska, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Opolu, z prezentacją tematu Austriackie rekordy Guinnessa, natomiast Anastasiia Kachur, uczennica Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu przedstawiła swoja fascynację Oryginalnymi wiedeńskimi kulami śnieżnymi.
Dla gości przygotowano poczęstunek z kawą, sernikiem wiedeńskim i rogalikami waniliowymi upieczonymi własnoręcznie przez wolontariusza Adama. Uczestnicy mogli także degustować wina z Austrii, wystawione przez opolski sklep Wino i kieliszki.
Wydarzenie z udziałem kilkudziesięciu młodych aktorów występujących na scenie oraz tłumem na widowni wymagało zaangażowania wielu osób, nie tylko całego zespołu pracowników Biblioteki Austriackiej wspomaganego przez wolontariuszy. O organizację techniczną zadbali pracownicy działu administracyjnego, natomiast sprawną obsługę dźwiękowo-oświetleniową zapewnili pracownicy WBP Martin Hadrian i Lidia Majcher.
Wiele zostało napisane już o Wieczorze austriackim, ale dodać trzeba, że Dzień Austrii rozpoczął się w godzinach porannych prelekcjami dla dzieci i młodzieży. Spotkanie Wiedeńskie ABC zorganizowane online na platformie Zoom we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział w Katowicach dla uczestników konkursu DACHL – Lapbook oraz projektu Austria-Land, czyli wędrówka po Landach z 17 szkół województwa śląskiego poprowadziła dla 255-osobowej widowni Monika Wójcik-Bednarz.
Natomiast 30-osobowa grupa młodzieży licealnej z Gliwic przyjechała na wykład o Austrii, który dla laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu Turbo-Landeskunde przygotowała Joanna Waleska. Cieszy fakt, że zaproszenie do udziału przyjęło tak liczne grono gości. Stacjonarnie w spotkaniach udział wzięło ponad 200 osób.
Liczne redakcje środków masowego przekazu objęły projekt patronatem medialnym, także zapowiadały z wyprzedzeniem oraz były obecne i relacjonowały Wieczór austriacki:
Wochenblatt.pl (04.03.2023) „Österreichischer Frühling“ steht bevor von Tina Wieczorek wochenblatt.pl/oesterreichischer-fruehling-steht-bevor/?fbclid=IwAR0QlMclYfl-j98MkzAT3_xjflmO3salY3UdutiYVRDIt3F138KgkvYL7IA
Schlesien Journal (07.03.2023) wochenblatt.pl/schlesien-journal-vom-07-03-2023/?fbclid=IwAR1WAYNvyQ83lwxhvEv5741IzAar5P8OI5QIUQntd7IgDr85Lb00u7aJDWQ
Tygodnik Opolska (10.03.2023) opolska360.pl/wieczor-austriacki-w-opolskiej-wbp-wiosna-austriacka-2023-rozpoczeta
Radio Doxa (10.03.2023) doxa.fm/aktualnosci/swieto-literatury-austriackiej-ponownie-w-opolu
Radio Opole (10.03.2023) radio.opole.pl/101,681226,ruszyla-23-wiosna-austriacka-w-opolu-i-obchody-3"