POLECAJKI Magdaleny Majcher


Dobrych książek – mnóstwo, wolnego czasu – niewiele. W obliczu takich okoliczności wielu z nas zmaga się z dylematem: co powinienem/powinnam przeczytać? Owszem, znamy listę nowości wydawniczych, zapoznaliśmy się z licznymi recenzjami, mamy nawet już przygotowane „kupki wstydu” (dla niezorientowanych: stosiki książek do przeczytania czekających na swoją kolej). Ostatecznie jednak i tak pozostajemy z owym dylematem, bo czasu niewiele, a tytułów tyle itd. …

Mamy nadzieję, że POLECAJKI pomogą naszym Czytelnikom w tych trudnych wyborach. Polecających daną książkę(-i) prosimy bowiem nie o krytycznoliterackie wywody, a o podzielenie się płynącymi z serca emocjami, jakie wywołała dana lektura, także bardzo prywatnymi przemyśleniami. Czasem może będzie to potok rozentuzjazmowanych słów, kiedy indziej – trzy zdania. Zawsze jednak możecie liczyć na bardzo szczere POLECAJKI „Bibliotekarza Opolskiego”. Czy pokryją się z Waszą opinią? Warto sprawdzić.

Dziś o swoich literackich odkryciach opowie Magdalena Majcher, ceniona autorka książek obyczajowych:

Polecam książkę, a właściwie dylogię Nino Haratischwili Ósme życie (dla Brilki). Uważam, że to są jedne z najważniejszych książek, jakie przeczytałam w życiu. Jest to epicka, napisana z ogromnym rozmachem saga o wielopokoleniowej gruzińskiej rodzinie i pokazuje burzliwą historię Gruzji.

Bardzo podobała mi się również trylogia Anny Kańtoch Wiosna zaginionych, Lato utraconych i Jesień zapomnianych. Anna Kańtoch w mojej opinii jest królową polskiego kryminału. Uwielbiam tworzone przez nią powieści ze względu na gęstą atmosferę, rozbudowane portrety psychologiczne bohaterów i naprawdę świetne intrygi kryminalne.

Warto przeczytać również powieść Sabiny Waszut Ogrody na popiołach, ponieważ jest to książka, która opowiada mało znaną historię obozu na Zgodzie w Świętochłowicach na Śląsku, gdzie po wojnie wielu Ślązaków, ale i nie tylko Ślązaków, bo również Polaków, Niemców i przedstawicieli innych narodowości było więzionych i torturowanych. Jest to książka napisana we współpracy z historykami, z bardzo wiernym tłem historycznym i stanowi świetne źródło wiedzy o tych wydarzeniach.

                                                              

"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska