









Przełom maja i czerwca to w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strzeleczkach bardzo intensywny czas. Oprócz stałych zajęć takich jak lekcje biblioteczne, warsztaty kreatywne czy spotkania z książką miały miejsce także liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i edukacyjnym, skierowane do mieszkańców naszej gminy.
Już na początku maja seniorzy uczęszczający na zajęcia grupy Aktywni 60+ wybrali się do pałacu w Mosznej na koncert pt. „Zamek pełen muzyki”, gdzie z prawdziwą przyjemnością wysłuchali największych przebojów operetkowych i musicalowych w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Castello, a następnie udali się do pałacowych ogrodów by podziwiać piękne grające fontanny.
Wśród inicjatyw podejmowanych przez bibliotekę nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i młodzieży. W sobotnie przedpołudnie 13 maja zaprosiliśmy do oddziału dla dzieci młodych miłośników zagadek, a pomieszczenia biblioteki zamieniły się w tzw. Escape Room. Tematem zadań do rozwikłania były lektury szkolne. Uczestnicy wyposażeni w telefony komórkowe z czytnikami kodów QR rozwiązywali szarady i łamigłówki, a każda prawidłowa odpowiedź przybliżała młodych detektywów do zdobycia nagrody znajdującej się „pod kluczem” w czytelni. Główne zasady rozgrywki to dobra zabawa i współpraca. Dzieci musiały włączyć spryt, logiczne myślenie, a także uruchomić swoją wiedzę i znajomość książek, by odszyfrować tajemnicze wskazówki. Emocji było co niemiara, gdy nasi czytelnicy znajdowali odpowiedzi na niełatwe zagadki, odszukiwali właściwe książki na półce, a następnie układali słowa zapisane na łupinach orzechów… Jednym słowem trening dla ciała i umysłu. Ostatecznie udało się odnaleźć ukryty klucz do czytelni, gdzie na młodych super agentów czekały biblioteczne niespodzianki.
18 maja w Bibliotece Głównej oraz filii w Komornikach odbyły się spektakle edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów klas VII i VIII z terenu gminy Strzeleczki, w wykonaniu aktorów teatru Maska z Krakowa. Młodzież miała okazję obejrzeć przedstawienie pt. Nick Victoria, opowiadające historię nastolatki, która chcąc nawiązać nowe znajomości, zaczyna korzystać z komunikatorów internetowych i kont społecznościowych, jednak jej nieprzemyślane działania i bezrefleksyjne dzielenie się informacjami o sobie oraz swoim otoczeniu doprowadzają do niebezpiecznej sytuacji… Temat spektaklu zainteresował zebranych w bibliotece nastolatków, ponieważ zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci, hejtu internetowego oraz próby wyłudzenia danych osobowych i wizerunku są czymś, z czym młodzież boryka się na co dzień. Po przedstawieniu uczniowie długo i z ożywieniem dyskutowali na temat tego, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu, a także w jaki sposób postąpić w sytuacji, gdy już coś niebezpiecznego się wydarzy.
Nie mogliśmy także zapomnieć o naszych najmłodszych czytelnikach. Tym razem przedszkolaki ze Strzeleczek, z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, mogły liczyć na niespodziankę przygotowaną przez bibliotekę. 30 maja miały okazję obejrzeć spektakl pt. Tajemnica skarbca sułtana w wykonaniu aktorów teatru Kokon z Krakowa. Maluchy z zapartym tchem obserwowały przygody leniwej służącej Nudhar oraz roztańczonej księżniczki. Spektakl podobał im się tym bardziej, że chętne osoby miały możliwość wziąć w nim aktywny udział i wspólnie z aktorami wystąpić na scenie.
Wspomniany spektakl był jedynie wstępem do hucznego obchodzenia Dnia Dziecka, bo już 2 czerwca dzieci z klas 4-6 miały niezwykłą okazję spotkać się z jednym ze swoich ulubionych pisarzy. Tego dnia w naszych bibliotekach gościł pan Marcin Kozioł – autor książek dla dzieci i młodzieży. Okazało się, że młodzi czytelnicy doskonale znają jego twórczość i z niecierpliwością czekają na kolejne pozycje. Podczas niezwykle elektryzującego spotkania dzieci doskonale się bawiły i zasypywały gościa niezliczoną ilością zaskakujących pytań. Nie zabrakło też czasu na autografy i wspólne zdjęcia.
Punktem kulminacyjnym hucznego świętowania była – zorganizowana już po raz drugi w ramach Dni Gminy Strzeleczki – „Biblioteka pod chmurką”. Tym razem także panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci sporo atrakcji. Nasi milusińscy mogli m.in. sprawdzić się na bibliotecznym torze przeszkód, gdzie musieli nie tylko łamać sobie głowę nad baśniowymi zagadkami, czy wykazać się znajomością literatury, ale także popisać się sprawnością fizyczną podczas chodzenia z książką na głowie, podnoszenia książkowych ciężarów, czy zbijaniu książkowych kręgli. Zarówno młodsi, jak i starsi chętnie zmieniali się w małych chemików i wspólnie z bibliotekarkami tworzyli kolorowe, pachnące brokatowe mydełka. Nie mogło też zabraknąć malowania buziek i wspólnych zabaw. Podczas pikniku można też było założyć kartę biblioteczną oraz wypożyczyć i oddać książki.
Prezentując działania Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach nie możemy nie wspomnieć o zorganizowanych wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strzeleczkach edukacyjnych warsztatach po hasłem „Mamy czas dla rodziny…”. Zajęcia odbyły się 24 maja w Domu Kultury w Racławiczkach. Tego dnia zawitały do nas dzieci ze swoimi rodzicami. Wszyscy razem udali się do biblioteki, gdzie najpierw wysłuchali krótkiego fragmentu książki Anny Myszyńskiej pt. Śląskie rozprawianie, opowiadającego o tym, jak dawniej na Śląsku obchodzono Dzień Matki. Tekst ten zwłaszcza wśród dorosłych przywołał miłe wspomnienia i spowodował, że myślami wrócili do czasów swojego dzieciństwa. Najmłodsi natomiast dostrzegli, że mimo upływu czasu, pewne rzeczy pozostają niezmienne, jak choćby przygotowanie (w wielkiej tajemnicy) laurki dla mamy i taty czy zbieranie kwiatów, by obdarować najważniejsze w ich życiu osoby. Po pełnej dobrych wspomnień rozmowie przyszedł czas na zabawę. Uczestnicy warsztatów sprawdzeni zostali pod względem znajomości gwary śląskiej. Okazało się, że obrazkowy quiz nie sprawił uczestnikom żadnych trudności, ale wprawił ich w doskonały nastrój. Następnie – w świetnych humorach – rodziny udały się do Izby Regionalnej, gdzie czekały na nich kolejne niespodzianki. Tutaj rodzice wraz ze swoimi pociechami mogli przygotować tradycyjne, pyszne desery. Nie zabrakło więc wykonanej domowym sposobem czekolady, karmelowych szyszek, a także wafelków i przepysznych bombek z mleka w proszku.
Po zakończeniu warsztatów nadszedł czas na wspólne harce – także w stylu retro. Zabawy sprzed lat takie jak „Budujemy mosty dla Pana starosty” czy „Chodzi lisek koło drogi” bardzo spodobały się dzieciom, tym bardziej że w wyścigach miały okazję zmierzyć się z własnymi rodzicami, a często nawet ich pokonać…
W trakcie spotkania nie zabrakło też chwil na wspólne pogaduchy, żarty i wygłupy przy pysznym poczęstunku. Czas w tak miłym gronie upłynął bardzo szybko i wszyscy, zarówno mali jak i duzi, w doskonałych nastrojach udali się do domów.
Jako organizatorzy czujemy ogromną radość, że podejmowane przez nas działania cieszą się coraz większym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a nasza biblioteka staje się miejscem, w którym chętnie spędza się czas i gdzie każdy, niezależnie od wieku, może znaleźć coś dla siebie.