









Tegoroczna wiosna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tarnowie Opolskim minęła pod znakiem dobrej literatury, niezapomnianych spotkań i świątecznych wydarzeń. Jak zawsze była to praca z i nad książką, ale nie zabrakło również chwil wzruszeń i artystycznego oddechu.
W dniu 18.04.br., w ramach „Dnia z książką: Książka, którą warto przeczytać” gościliśmy w naszej bibliotece – na prośbę czytelników, którzy są zwolennikami twórczości tego pisarza – Aleksandra Sowę.
Aleksander Sowa to pochodzący z Paczkowa pisarz niezależny, poeta, bloger, wydawca i self-publisher. Wydaje zarówno powieści i opowiadania, ale też poradniki i publikacje techniczne, w tym motoryzacyjne. Pan Aleksander jest prekursorem samodzielnego wydawania własnych książek w Polsce. Jego debiutancka powieść to Umrzeć w deszczu. Od 2019 roku publikuje w Wydawnictwie LIRA i skupia się na powieściach kryminalnych. Obecnie nasz Gość może poszczycić się dorobkiem już ponad 30 publikacji. Powieść Gwiazdy Oriona została Książką Roku 2019 w kategorii kryminał, sensacja (głosownie internautów). Powieść Czas Wagi została uznana za najlepszą książkę na lato 2020 w kategorii kryminał, sensacja (głosowanie internautów). Autor w swojej twórczości skupia się na sytuacjach granicznych i sięga po różne gatunki. Wszystkie jego powieści kryminalne są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, gdyż na co dzień pan Aleksander pracuje w Oddziale Prewencji Policji w Opolu. Jako policjant patrzy realnym, krytycznym i zawodowym okiem na swoje historie. W powieściach przekonująco buduje mroczą i gęstą atmosferę wokół zbrodni, a kulisy poznajemy z narracji pierwszoosobowej samego mordercy, czym pisarz sprytnie podkręca emocje.
Na zakończenie spotkania padło wiele pytań od czytelników do autora, na które wyczerpująco pan Aleksander odpowiadał. Wszystkie dotąd wydane książki autora z jego autografem można wypożyczyć w naszej bibliotece. Spotkanie autorskie upłynęło w bardzo swobodnej i przyjaznej atmosferze. Panu Aleksandrowi życzymy dalszych sukcesów w jego twórczości literackiej.
W dniu 19.05.br. w naszej bibliotece przeprowadziliśmy lekcję biblioteczną nt. „Zapoznanie się z zawodem górnika”. Dzieci z klas drugiej i trzeciej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tarnowie Opolskim wraz z wychowawczyniami mgr Dorotą Matuszek oraz mgr Aleksandrą Silarską spotkały się w bibliotece z panem Andrzejem Skotnickim – Kierownikiem Kopalni Zakładów Produkcyjnych Lhoist w Tarnowie Opolskim. Na wstępie dyr. Monika Silarska przywitała uczestników spotkania oraz przedstawiła naszego Gościa, który przybył, by opowiedzieć uczniom o ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy w górnictwie.
Pan Andrzej zaprezentował uczniom galowy strój górniczy, który zakładany jest na szczególne okazje. Wszyscy mieliśmy możliwość, aby przyjrzeć się z bliska czapce, zwanej czako, z godłem górniczym i lśniącym białym pióropuszem. Nasz Gość zwrócił uwagę na pióropusz i wytłumaczył, co oznaczają poszczególne jego kolory oraz jaka funkcja górnika przypisana jest do każdego z nich.
Oprócz zobrazowania uczniom ciężkiej pracy górnika, został zaprezentowany bardzo ciekawy i poruszający film, który opowiadał o zawodzie górnika widziany z perspektywy dziecka. Po omówieniu filmiku uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które Pan Andrzej w niezwykle ciekawy i przystępny dla dzieci sposób odpowiadał. Uczniowie w nagrodę za aktywność i poprawne odpowiedzi otrzymali z Firmy Lhoist książeczki, w których mogą poczytać o górnictwie odkrywkowym, plecaki i słodkości. Za przeprowadzoną lekcję uczniowie podziękowali własnoręcznie wykonanymi laurkami, a mgr Aleksandra Silarska podziękowała Panu Skotnickiemu za bardzo pouczające i ciekawe spotkanie. Podziękowanie w imieniu biblioteki wręczyła również dyr. Monika Silarska. Przy okazji dziękujemy również Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Opolskim Ewie Loster, za udostępnienie holu na to spotkanie. Wszystkim Górnikom życzymy zdrowia i bezpiecznej pracy!
W dniu 23.05.br. obchodziliśmy „Dzień z książką: Książka, którą warto przeczytać”. Tematami spotkania były publikacje: Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach Agnieszki Maciąg oraz Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman. Spotkania moderowały Monika Silarska oraz dr nauk humanistycznych Elżbieta Skrzypek.
W pierwszej z wyżej wymienionych książek możemy znaleźć odpowiedź na pytanie, co kryje się pod maską zwierzeń, lęków, cierpienia i trudów. Zrozumieć, że nic na tym świecie nie dzieje się bez powodu, i że swoją wewnętrzną mocą możemy to wszystko przemienić w dar, z którego będziemy czerpać swoją siłę. Żyjemy obecnie w czasach globalnych przemian i nie każdy potrafi się w nich odnaleźć, a co dopiero wykorzystać te zmiany by spełniać swoje marzenia. Pani Agnieszka Maciąg w swojej książce stara się wskazać czytelnikowi drogę, jak spełniać swoje marzenia, a mianowicie:
- jak podejmować ryzyko i odnajdywać ukryte w sobie skarby,
- jak zarządzać swoim lękiem lub jak wspierać osobę, która jest w trudniej sytuacji,
- jak zmieniać wyzwania na możliwość rozwoju,
- jakie są aspekty duchowości: odpowiedzialność, pokora, radość,
- jakie są odczucia duchowego przebudzenia,
- nasze pasje i wyzwania.
Autorka uświadamia czytelnikowi, że zaufanie i pewność siebie to fundamenty dobrego życia.
Drugą omówioną książką była Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman. Rzecz poświęcona jest przede wszystkim tym bojowniczkom, które znane były z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych, tym, które znane były jeszcze przed wojną z zaangażowania w działalność społeczną lub polityczną oraz tym, które zostały przez wojnę zmuszone do podjęcia walki. Były różne: odważne i nieśmiałe, zdeterminowane, ale i wahające się. "To kwestia charakteru" powiedział po latach syn jednej z nich. Książka prezentuje czternaście portretów bojowniczek z getta warszawskiego napisanych przez czternaście autorek, a teksty zbudowane są (można powiedzieć: utkane) z wyłuskanych z przeszłości okruchów życia, wzmianek w archiwach, dokumentacji mówionej, publikacji związanych z gettem. Powstało zatem czternaście opowieści o kobietach, czternaście HERSTORII. Kwestia charakteru stanowi przykład nowoczesnej metodologii uprawiania historii; wydarzenia historyczne opisane są z perspektywy pojedynczej osoby i przez pryzmat widzenia tych wydarzeń przez kobiety – a więc są to herstorie.
Zastanawiamy się, dlaczego dopiero współczesne badaczki podjęły się rekonstrukcji losów kobiet, które w oficjalnej narracji były pomijane lub odsuwane na drugi plan. Autorki w pełni doceniając męski heroizm, sugerują, że zarówno historia powstania w getcie w warszawskim, jak i większość historii wojennych do niedawna opowiadana była niemal wyłącznie z perspektywy mężczyzn. Również wcześniejsze badaczki w mniej lub bardziej świadomy sposób przejmowały taki sposób patrzenia.
Kobiece doświadczenia były długo marginalizowane, ale też same kobiety bardzo długo przykrywały je zasłoną milczenia. Opowieści zebrane w książce podkreślają, że kobiety nie były tylko łączniczkami i sanitariuszkami ale robiły wszystko, wszystkie najbardziej niebezpieczne rzeczy. Chociaż bohaterki "Kwestii charakteru" bardzo często się od siebie różniły, dokonywały odmiennych wyborów, działały w rozmaitych organizacjach, wybierały inne strategie walki, to ich losy bardzo silnie się ze sobą splatają i łączy je wyraźne podobieństwo.
Ta książka jest odzyskiwaniem pamięci o bojowniczkach z warszawskiego getta. Obie pozycje POLECAMY!
Choć wydarzenie, o którym za chwilę, miało chronologicznie miejsce przed tymi opisanymi powyżej, jednak stanowi piękną puentę do niniejszego artykułu, a także szerzej – do naszej codziennej pracy. W dniu 8.05.br. odbyło się bowiem spotkanie pracowników biblioteki z okazji Dnia Bibliotekarza. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz, Zastępca Wójta Magdalena Chudowska, Skarbnik Gminy Aneta Knapik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ewa Loster. Pan Wójt złożył życzenia i podziękowania wszystkim bibliotekarkom za upowszechnianie wiedzy i promowanie kultury dla społeczności lokalnej oraz wręczył na ręce dyr. Moniki Silarskiej piękny bukiet kwiatów. Miłą niespodzianką był przyniesiony przez gości pyszny tort.
Dziękujemy bardzo wszystkim za pamięć, życzenia i miłe spotkanie oraz za całoroczną owocną współpracę.
Zdjęcia są własnością GBP w Tarnowie Opolskim