Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

VIII Opolskie Spotkania Fantastyczne – 22.04.2017 r.


Opolski Klub Fantastyki „Fenix” powstał 13 lat temu z inicjatywy młodych ludzi uwielbiających wspólnie spędzać czas grając w gry RPG. Od tej chwili stale się spotykają, choć wiele w międzyczasie się zmieniło. Przede wszystkim „Fenix” to już nie mały, piwniczny klubik, lecz uznana marka, która odgrywa coraz bardziej widoczną rolę w opolskim środowisku kulturalnym. Organizuje i czynnie bierze udział w licznych wydarzeniach odbywających się w Opolu i w jego okolicach - wystarczy choćby wspomnieć o Opolskim Konwencie Fantastyki - Opolcon. Jest również otwarty na współpracę, czego dowodem są Opolskie Spotkania Fantastyczne, po raz trzeci odbywające się przy udziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Pokaz dawnych walk w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern (fot. Ł. Brudnik)

Program VIII Opolskich Spotkań Fantastycznych jak na imprezę jednodniową oferował dużo atrakcji. Można było zasiąść za sterami statku kosmicznego, wziąć udział w sesji RPG, lub spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabrakło też interesujących prelekcji oraz spotkań autorskich, które nie dotyczyły wyłącznie fantastyki. Na przykład dr hab. Ewa Pawelec (fizyk, profesor Uniwersytetu Opolskiego) w wykładzie o intrygującym tytule „Dylu, dylu na badylu - coś wybuchło w Czarnobylu”, w ciekawy sposób przedstawiła co działo się w trakcie i po awarii reaktora jądrowego bloku energetycznego nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z kolei Michał i Piotr Cholewowie opowiedzieli o Powstaniu Wielkanocnym, które miało miejsce w 1916 roku w Dublinie. Ze swadą i typowym dla siebie poczuciem humoru przedstawili te wydarzenie - gdyby w szkołach tak wyglądały lekcje, co najmniej 90 % społeczeństwa interesowałoby się historią. Zaznaczyć należy, że Michał Cholewa to doktor informatyki, a także ceniony pisarz, m.in. otrzymał Nagrodę Zajdla za powieść „Forta”, a Piotr Cholewa – doktor matematyki oraz polski tłumacz literatury anglojęzycznej, głównie fantastycznej. Obaj są członkami Śląskiego Klubu Fantastyki.


Od lewej: Michał i Piotr Cholewowie w trakcie prelekcji na temat Powstania Wielkanocnego (fot. Ł. Brudnik)

W trakcie VIII Opolskich Spotkań Fantastycznych odbyły się spotkania z pisarzami związanymi z Opolszczyzną. Johnny Walker nawiązując do własnej twórczości omawiał zagadnienie wampiryzmu, Agata Suchocka, podjęła temat „Wampirze uniwersum Anne Rice”, Andrzej Trybuła prowokował do rozmowy na temat chińskich dzielnic w Opolu 2075 roku, a Magdalena Pioruńska prezentowała swoją debiutancką powieść „Twierdza Kimerydu” podejmującej temat badań genetycznych, które czasem są przyczyną katastrofy, a nie przełomu.


Johny Walker (fot. Łukasz Brudnik)


Andrzej Trybuła (fot. Łukasz Brudnik)

VIII Opolskie Spotkania Fantastyczne zakończyło spotkanie z Piotrem Cholewą, cenionym tłumaczem literatury anglojęzycznej. Dzięki niemu polscy czytelnicy mogli zapoznać się i pokochać twórczość takich autorów jak: Ursula Le Guin, Terry Pratchett, Orson Scott Card, czy Roger Zelazny. Popularny PWC (czytane PeWuC) w rozmowie z prowadzącym, Marcinem Rusnakiem, opowiadał między innymi o początkach swojej przygody z przekładem, największych wpadkach związanych z tłumaczeniem, współpracy z Terrym Pratchettem, a także o tym, czy nie czuje potrzeby napisania własnej książki.


Od lewej: Marcin Rusnak i Piotr W. Cholewa (fot. Łukasz Brudnik)

Od 2011 roku Opolski Klub Fantastyki Fenix jest organizatorem konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na opowiadanie fantastyczne „Literacki Fenix”, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży poprzez publikację literatury do niej adresowanej z gatunku szeroko pojętej fantastyki oraz stworzenie szansy zdolnym polskim autorom na zaistnienie na rynku wydawniczym. Jak co roku i tym razem w trakcie Opolskich Spotkań Fantastycznych miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. W tym roku uczestnicy musieli napisać opowiadanie inspirowane historią, teraźniejszością lub przyszłością Opola. Z spośród nadesłanych 33 prac z całego województwa opolskiego najlepiej ocenione zostało dzieło Kacpra Sumińskiego z Namysłowa. Kto wie, może za jakiś czas ktoś z tych młodych ludzi osiągnie podobne sukcesy co Stanisław Lem, bądź Andrzej Sapkowski.

Jeżeli ktoś zastanawiał się jak wyglądają konwenty fantastyczne, to uczestnicząc w Opolskich Spotkaniach Fantastycznych mógł poczuć ich namiastkę. Gry, zabawy, pokazy, spotkania autorskie, a przede wszystkim przyjazna atmosfera, tego wszystko można doświadczyć będąc na Polconie (najstarszym i przez lata największym polskim konwencie fanów fantastyki), czy toruńskim Copernikonie - wielodniowych dużych imprezach. To również miało miejsce 22 kwietnia w Opolu podczas VIII Opolskich Spotkań Fantastycznych.

Już dziś zapraszamy na kolejne – IX Opolskie Spotkania Fantastyczne, które odbędą się w kwietniu 2018 roku i organizowane będą wspólnie przez Opolski Klub Fantastyki Fenix oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.