Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu


Książka z budki. Plenerowe biblioteczki w GBP w Gogolinie


Idei bookcrossingu w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Zyskała swoją popularność i jest od lat propagowana z sukcesem w wielu bibliotekach. Najczęściej bookcrossingowy regał z książkami ulokowany w bibliotece zachęca do wymiany książek, a czasem stolik, gablotka roi się od ciekawych tytułów na wymianę. Pomysłowość bibliotekarzy idzie jednak dalej. W większych polskich miastach pojawiły się miejskie regały ustawione w różnych punktach miasta, na przystankach, w parkach, czyli w miejscach, gdzie najczęściej jest chwila, aby przystanąć i zainteresować się pozostawionymi książkami. Tego rodzaju działania, oprócz oczywistego celu promocji czytelnictwa, korzystnie wpływają również na relacje społeczne. Dzielimy się z innymi ciekawym tytułem, tworzymy wspólnotę ludzi o podobnych doświadczeniach lekturowych, dając sobie szanse na ciekawe dyskusje.

Wśród opolskich bibliotek publicznych również nie brakuje tych propagujących ideę bookcrossingu. Oprócz wspominanych regałów i stolików bibliotecznych, gdzie można wymieniać ciekawe tytuły, pojawiły się również w przestrzeni miejskiej „budki” na książki, swoista plenerowa biblioteczka, z której może skorzystać każdy przechodzień.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, dzięki zaangażowaniu czytelników otrzymała z budżetu obywatelskiego środki na wykonanie budek na książki, które zostały usytuowane w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców, w okolicach szkół, placu zabaw i większych siedlisk mieszkalnych. Wykorzystując plenerowe miejsca spotkań mieszkańców mimochodem promowane jest czytelnictwo. W chwilach odpoczynku, na spacerze ciekawa książka może wpaść w ręce.


Budka przy ul. Wyzwolenia w Gogolinie, tuż obok placu zabaw. Na zdjęciu dyrektor GBP w Gogolinie Ewa Bury.

Fot. Agnieszka Hałubiec

Budki mają estetyczną formę książki, są zawsze otwarte i zachęcają do wcięcia w udziału w społecznej postawie: „weź, przeczytaj, oddaj!”


Budka przy Hali Sportowej im. B. i Z. Blautów przy ul. Krapkowickiej w Gogolinie. Fot. Z archiwum GBP w Gogolinie

Trzecia biblioteczka ustawiona zostanie natomiast na terenie powstającego Ogrodu Miejskiego.

Zasoby budek są uzupełniane przez gogolińską bibliotekę, która dysponując książkami przekazanymi w darze wybiera te najbardziej ciekawe i zostawia w plenerowych biblioteczkach. Pracownicy dbają o to, aby budki nie były puste i zawsze oferowały dobrą książkę. Również mieszkańcy dzielą się swoimi zbiorami i zostawiają godne uwagi tytuły. Oby idea przyjęła się i zaowocowała kolejnymi budkami w Gogolinie, ale także w innych miastach. Jak widać, czytać i wymieniać książki można wszędzie.