Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Zuzanna Gruszczyńska
MiGBP w Kluczborku

„Czytanie poruszyło mieszkańców Kluczborka” –
Noc Bibliotek w MiGBP w Kluczborku


Po raz drugi Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, razem z ponad 1300 bibliotekami w całej Polsce. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało „Czytanie porusza”.

Dla mieszkańców Kluczborka i wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy 3 czerwca 2017 r. szereg atrakcji związanych z podróżami, czytaniem i aktywnym spędzaniem czasu.

Prawdziwym hitem Nocy Bibliotek okazało się szukanie książek ukrytych na terenie Kluczborka - „Upoluj książkę”. Inspiracją była dla nas akcja „Książka GO” organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Kluczborskie polowanie na książki rozpoczęło się o godzinie 16:00, kiedy to ujawniono zagadki prowadzące do miejsc ukrycia książek. W ciągu dwóch godzin wszystkie książki zostały odnalezione, a było ich 30 (i 30 kryjówek). Książek poszukiwano na piechotę lub jeżdżąc na rowerze, a w poszukiwaniach brały udział całe rodziny. Cieszy nas, że zabawa ta spotkała się z bardzo żywym i pozytywnym odbiorem. Z odnalezionymi książkami uczestnicy zabawy przyszli do biblioteki, gdzie o 18:00 oficjalnie rozpoczęliśmy Noc Bibliotek.


Zdjęcie z archiwum MiGBP w Kluczborku

Impreza rozpoczęła się od spotkania z panem Waldemarem Bochenkiem, który opowiedział o swoich wyprawach rowerowych.


Zdjęcie z archiwum MiGBP w Kluczborku

Dla dzieci przygotowaliśmy zajęcia dotyczące Neli Małej Reporterki. Młodzi uczestnicy Nocy obejrzeli jeden z reportaży Neli, a następnie wykonywali lapbooki dotyczące wymarzonych podróży.


Zdjęcie z archiwum MiGBP w Kluczborku

Wspólnie z Kluczborską Grupą Biegową zorganizowaliśmy „Bieg Książkowy” szlakiem kluczborskich zabytków. W biegu wzięło udział około 30 osób, było to bieg rekreacyjny, w którym także brały udział całe rodziny. Wśród biegaczy rozlosowano książkowe niespodzianki.

Ksiądz Tomasz Kafka, wikariusz parafii Trójcy Świętej w Bogacicy opowiedział uczestnikom Nocy Bibliotek o misji w Boliwii. Była to bardzo ciekawa możliwość poznania kultury Indian Aymara.
Uczestnicy Nocy wysłuchali kilku utworów muzycznych w wykonaniu Dmitriya Kulakovskyiego, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku, który zagrał na saksofonie.
Tegoroczną Noc Bibliotek zakończyła emisja filmu dla dzieci „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Noc Bibliotek zakończyła się o 22:00.

Oprócz głównych punktów programu przygotowaliśmy też dodatkowe atrakcje: „Podróż w czasie” – wystawa dawnych pocztówek z Kluczborka z kolekcji pani Barbary Szerzad, „Podróże małe i duże” – prezentacja książek podróżniczych ze zbiorów naszej biblioteki, planszę „Książka, która mnie poruszyła”, gdzie można było wpisywać tytuły książek, które są dla nas ważne, krzyżówki literackie, kolorowanki, gry planszowe, puzzle.


Zdjęcie z archiwum MiGBP w Kluczborku

Cieszymy się, że całe rodziny zdecydowały się spędzić z nami sobotni wieczór.
Dziękujemy sponsorom: Delicpol Sp. z o.o., Nowo-Products Sp. z o.o. oraz wydawnictwa (Adamada, Agora, Albatros, Burda Książki, Czarne, Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha, Dwie Siostry, Filia, Grupa Wydawnicza Foksal, Muza, Nasza Księgarnia, Noir sur Blanc, Otwarte, Skrzat, Sonia Draga, Świat Książki, WAM, Zakamarki, Zielona Sowa).

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencj