Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Halina Szklanny
Oleska Biblioteka Publiczna

Tydzień Bibliotek 2017 w Oleśnie


Tydzień Bibliotek to cykl działań promujących biblioteki i czytelnictwo. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Uczestnicy Tygodnia w Oleskiej Bibliotece Publicznej mogli wylosować książkę, polecić książkę, którą warto przeczytać, obejrzeć wystawę, wziąć udział w dyskusji o książce, uczestniczyć w rajdzie rowerowym lub spotkaniu z żywym słowem.

W dniach 8 – 15 maja 2017r. po raz czternasty, Oleska Biblioteka Publiczna zorganizowała Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek, mający na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek oraz zainteresowanie książką.

Tydzień zainaugurowany został 8 maja happeningiem podczas, którego siedziba biblioteki i droga do niej prowadząca oznakowane zostały hasłem Tygodnia Bibliotek 2017: „Biblioteka. Oczywiście!”. 9 maja na parkingu biblioteki, z rowerami i dobrym nastrojem zebrała się grupa miłośniczek aktywnego stylu życia. Tego dnia miał miejsce „Odjazdowy bibliotekarz” – rajd rowerowy bibliotekarzy i czytelników czyli miłośników książek , którzy przejeżdżając przez miasto i okolicę, mogli przyjemnie i efektywnie spędzić wiosenne przedpołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Trasa prawie trzygodzinnego rajdu rowerowego wiodła przez podoleskie lasy do Siedmiu Źródeł. U celu na wszystkich czekała rozgrzewająca herbata i kawa.


Odjazdowy bibliotekarz (zdjęcia z archiwum OBP w Oleśnie)

Tegoroczny chłodny maj spowodował, że część programu trzeba było przenieść pod biblioteczny dach. Czas pobytu w bibliotece wypełniły rozmowy o książkach i poczęstunek. Można też było wziąć udział w turnieju „Odjazdowi olescy milionerzy”. Pakiet konkursowy składał się z 15 pytań, związanych oczywiście z książką i literaturą. Najlepsi wygrali oprawiony biblioteczny milion złotych.

Biblioteka prowadziła też akcję pod hasłem „Książka w ciemno”. Czytelnicy mogli wypożyczyć książkę niespodziankę czyli lekturę, która została wcześniej zapakowana tak, aby jej tytuł, autor, a nawet wygląd okładki był dla czytelnika niespodzianką. Bibliotekarki wybrały zestaw ciekawych książek, które zapakowały, podbiły stemplem „Oleska Biblioteka Publiczna. Oczywiście!”. Na kopercie nakleiły hasło akcji i kod kreskowy (żeby czytelnikowi zarejestrować wypożyczenie książki). Dla czytelnika była to okazja do tego, żeby trafić na ciekawą lekturę i może znaleźć swojego nowego ulubionego autora.


Odjazdowy bibliotekarz (zdjęcia z archiwum OBP w Oleśnie)

Tradycyjnie już w czasie „Tygodnia” miało miejsce spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiano o twórczości Boba Dylana - laureata literackiej Nagrody Nobla 2016. Za lekturę posłużyła książka Boba Dylana „Duszny kraj: wybrane utwory z lat 1962-2012”. Jest to publikacja zawierająca ponad sto dwadzieścia utworów Dylana w wyborze i przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

W zorganizowanym „Spotkaniu z żywym słowem”, wzięło udział ponad 30 osób. Spotkanie skierowane było do osób niepełnosprawnych.


Odjazdowy bibliotekarz (zdjęcia z archiwum OBP w Oleśnie)

Na ściance „Przeczytam. Oczywiście!” przez cały tydzień odwiedzający bibliotekę mogli polecać książki czyli wpisywać tytuły książek, które warto przeczytać.

Cykl zajęć pt. „Zwiedzanie biblioteki z UKD w tle” przygotowała dla uczniów szkół podstawowych Filia dla Dzieci. W zajęciach uczestniczyli uczniowie kl. IV – VI.


Odjazdowy bibliotekarz (zdjęcia z archiwum OBP w Oleśnie)

W holu biblioteki na czytelników czekała wystawa pt. „Szymon Kobyliński (1927 – 2002) – grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk”. Wystawę można było oglądać do końca maja.


Odjazdowy bibliotekarz (zdjęcia z archiwum OBP w Oleśnie)
   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencj