Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Hanna Jamry
Dział Informacji, Bibliografii i Promocji WBP w Opolu

Z wizytą w Kladnie


Od 9 do 12 maja w Środkowoczeskiej Bibliotece Naukowej w Kladnie przebywała delegacja bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu: Hanna Jamry, kierownik Działu Informacji, Bibliografii i Promocji, Anna Maciuk, pracownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Agata Bartosiewicz, pracownik Biblioteki Obcojęzycznej oraz Tadeusz Zarwański, kierowca.

Kladno z roku na rok zmienia swój charakter. Niegdyś będące ważnym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego, hutnictwa i przemysłu maszynowego, dziś, po zamknięciu większości zakładów przemysłowych, staje się oazą zieleni i z każdym rokiem pięknieje. Ze względu na bliską odległość od stolicy wielu mieszkańców dojeżdża do Pragi, więc Kladno staje się miejscem wypoczynku. Wieczorami zwiedzaliśmy najstarszą cześć miasta z ratuszem, parkiem zamkowym, spacerowaliśmy urokliwymi zaułkami i co nas zdumiewało tak wędrując - nie spotykaliśmy „żywego ducha”.

Historia biblioteki sięga 120 lat, jej obecna siedziba to charakterystyczny narożny budynek z fasadą w stylu secesyjnym z dwoma ostrymi szczytami, wnętrza biblioteki mają również swój niepowtarzalny klimat.

Podebrady to kilkunastotysięczne miasto leżące nad brodem przez Łabę. Na początku XX wieku odkryto tu źródła mineralne i miasto stało się znanym uzdrowiskiem, w którym leczy się choroby serca i układu krążenia.

W 2015 roku oddano po kapitalnym remoncie placówkę biblioteczną, której pozazdrościć mogłoby niejedne większe miasto.


Przyjemnie zagłębić się w literaturze w bibliotecznym atrium, bądź spędzić czas w którymś z zakątków czytelniczych.

Podziemia biblioteki to kolejna atrakcja dla zwiedzających. W dawnych stuleciach mieściły się tu stajnie podebradzkiego zamku.

Najładniejsze pomieszczenie biblioteki przeznaczono dla dzieci.

Naszą uwagę zwróciły tematyczne walizeczki dla najmłodszych czytelników, z książeczkami, grami, klockami, które rodzic może wypożyczyć dla dziecka. Ta forma promocji czytelnictwa jest w bibliotekach czeskich bardzo popularna.

W pobliżu niewielka kilkutysięczna miejscowość Pečky. Biblioteka zaadoptowała piętro na galerię, salę spotkań i… wszechobecne w bibliotekach czeskich zajęcia jogi.

Obok biblioteki zwiedzamy czynny kościół ewangelicki pod wezwaniem Jana Husa z ciekawymi kubistycznymi wnętrzami.


W drodze powrotnej do Kladna zajeżdżamy do Lidic. Podczas II wojny światowej po zamachu na Protektora Rzeszy Reinharda Heydricha w 1942 r. Niemcy dokonali tu masowej eksterminacji mieszkańców, w tym blisko dziewięćdziesiątki dzieci. Obecnie na miejscu dawnej wioski znajduje się muzeum. Największe jednak wrażenie robi pomnik dzieci lidickich i złożone u jego stóp pluszowe zabawki. Każde z dzieci ma swoją rzeźbę.

Gospodarze przygotowali nam niespodziankę - udział w największych targach książki w Czechach - Międzynarodowych Tragach Książki, które jak co roku odbywają się w centrum wystawowym Pałacu Przemysłowego w Pradze. Wśród kilkuset wystawców z 33 krajów nie zabrakło akcentów z Polski - gościem był Mariusz Szczygieł.

Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Miejską Bibliotekę w Pradze. W jej zasobach jest ponad 2 mln dokumentów. Oprócz centrali przy pl. Mariackim na terenie Pragi znajduje się 40 filii bibliotecznych.

W ten słoneczny dzień Stare Miasto, most Karola i Hradczany prezentowały się wyjątkowo pięknie.

   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencj