Nr 3/2017 (LXI) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu
Koordynator projektu Dyskusyjne Kluby Książki woj. opolskiego

Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
Kwiecień-maj-czerwiec 2017


Kolejne trzy miesiące w opolskich DKK to czas intensywnych spotkań klubowych oraz spotkań z autorami. Do klubów trafiło już ponad tysiąc egzemplarzy rozmaitych tytułów książek zamówionych przez klubowiczów. Wśród najbardziej popularnych autorów w ostatnich miesiącach znaleźli się: Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Barbara Kosmowska, Wojciech Widłak, Remigiusz Mróz, Krystyna Mirek, Magdalena Kordel, Jojo Moyes.

Od stycznia do końca czerwca odbyło się niemal 200 dyskusji klubowych. W kwietniu kluby odwiedzała Agnieszka Lingas-Łoniewska (MBP w Brzegu, MiGBP w Grodkowie, GBP w Popielowie – filia w Karłowicach, GBP w Lubszy – filia w Kościerzycach, BP w Zębowicach), Tomasz Różycki, (MiGBP w Głubczycach), w maju Bogna Ziembicka (GBP w Gogolinie – filia w Malni), Magdalena Kordel (GBP w Jemielnicy - filia w Piotrówce, GBP w Gogolinie – filia w Kamieniu Śląskim, GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej i Nakle, GBP w Tułowicach, GBP w Pakosławicach – filia w Prusinowicach), Barbara Kosmowska (GBP w Baborowie, GBP w Popielowie – filia w Siołkowicach, MBP w Opolu – filia nr 18) Arkadiusz Niemirski (MiGBP w Niemodlinie, BP w Olszance), w czerwcu Tatiana Jewsiejewa (GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach), Eliza Piotrowska (GBP w Kamienniku, BP w Otmuchowie – filia w Kałkowie). Relacje ze spotkań klubowych i autorskich jak zawsze są dostępne na stronie internetowej WBP w Opolu wbp.opole.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=263&Itemid=174
Do końca czerwca w opolskich klubach odbyło się ogółem 30 spotkań autorskich. Każde było wyjątkowym przeżyciem dla klubowiczów i sympatyków DKK.

Agnieszka Lingas-Łoniewska w DKK MBP w Brzegu (fot. z archiwum biblioteki)
Barbara Kosmowska w DKK GBP w Baborowie (fot. z archiwum biblioteki)
Magdalena Kordel w DKK GBP w Jemielnicy – filia w Piotrówce (fot. z archiwum biblioteki)
Arkadiusz Niemirski w DKK MiGBP w Niemodlinie (fot. z archiwum biblioteki)

W ramach realizacji programu szkoleniowego opolskich DKK, moderatorzy uczestniczyli w warsztatach pisania recenzji literackich prowadzonych przez dr Annę Marchewkę z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warsztaty miały na celu wspomóc moderatorów w działalności krytyczno-literackiej, przygotować do konkursów recenzenckich, organizowanych w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki, a także wspierać dyskusje klubowe poprzez umiejętną pracę krytyczną nad tekstem. Uczestnicy warsztatów poznawali zasady pisana dobrych tekstów krytyczny wykorzystując do tego trzy wcześniej przeczytane lektury: Anny Cieplak „Ma być czysto”, Siri Hustvedt „Świat w płomieniach” i Han Kang „Wegetarianka”. Praca na tych tekstach pokazała uczestnikom, co powinno znaleźć się w recenzji, czego należy unikać i jak wydobyć „indywidualność” recenzowanego tekstu, tak aby recenzja była ciekawa i nie odzierała książki z tajemnic fabularnych, które należy zostawić czytelnikowi.

Opolscy klubowicze aktywnie brali udział w konkursach na recenzje pisane i rysowane. Piękne prace rysunkowe zgłosiły dzieci z DKK w Zielnie i Nakle. W recenzji pisanej wciąż bezkonkurencyjna jest klubowiczka z DKK w Oleśnie, pani Gabriela Kansik, która otrzymała główną nagrodę w całorocznym konkursie na recenzję pt. „Klubowicze do klawiatur!” za rok 2016. Konkurs organizuje Instytut Książki. W uzasadnieniu jury składające się z pracowników Instytutu Książki podało, iż opolska klubowiczka otrzymuje nagrodę „za pogłębione spojrzenie na czytane przez siebie lektury, które wyraża się w starannych i przemyślanych recenzjach”.

Ilustracja klubowiczki Jaśminy Wrzeciono z DKK w Nakle do książki Doroty Gellner „Zamkowe bajeczki”
Ilustracja klubowiczki Anety Treli z DKK w Zielinie do książki Anny Mikity „Bajki w zielonych sukienkach”

Nadal trwa konkurs na recenzję węgierskiej książki. Konkurs jest pokłosiem szkolenia „Dwa bratanki - odkrywamy literaturę węgierską w Polsce”, które odbyło się w WBP w Opolu 31 marca 2017 r. Opolscy klubowicze i moderatorzy również mogą wziąć w nim udział.

W opolskich klubach wiele się dzieje. W bieżącym numerze „Bibliotekarza Opolskiego” (3/2017) wspomniany w poprzednim „Kwartale …” jubileusz DKK w Głuchołazach opisuje moderatorka Joanna Ćwiek, a wiersz klubowiczki Bronisławy Czarny dopełnia obraz tego, co działo się w głuchołaskim DKK w ostatnich 10 latach. Ponadto kluby zapraszały na swoje dyskusyjne spotkania ciekawych gości. Podróżników, dziennikarzy, znawców lokalnych tradycji. Dzięki temu spotkania były jeszcze bardziej ciekawe i urozmaicone, co przyciąga nie tylko stałych klubowiczów, ale także nowych sympatyków klubów.

Przed nami wakacje, czas na zbieranie nowych pomysłów i planowanie jesiennej trasy spotkań autorskich, które starują już od września. Nie zabraknie także szkoleń, a przede wszystkim dyskusji klubowych.