Nr 4/2017 (LXI) ISSN 2083-7321




Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Na regale
Przegląd nowości wydawniczych


Regał: Opowiadania i nowele

Egzorcyzmy księdza Wojciecha / Krzysztof Varga. Warszawa : Wielka Litera, copyright 2017. - 267, [2] strony ; 21 cm.


Śmierć nagła, sygnalizowana, niezauważona, śmierć w różnych odsłonach. Temat nienależący do najłatwiejszych, ale również obowiązujący każdego. Krzysztof Varga rozgrywa go w różnych wariantach. Na przestrzeni kilku opowiadań, połączonych „tańcem śmierci” bohaterowie w osobisty i osobliwy zarazem - sposób mierzą się z ostatecznością.

W zbiorze jest sporo nawiązań do stałych motywów obecnych w twórczości autora – problemy więzi rodzinnych, marność relacji międzyludzkich, partnerskich, dramat przemijania i radzenia sobie z tym procesem. Permanentna melancholia i nostalgia. Dylematy religijności – często płaskiej, zupełnie pozbawionej głębi. Ponadto - życie w wielkim mieście, w blokowisku, polskie konwenanse, tradycje, narodowe stereotypy – wszystkie te elementy można odnotować. Słowem - polski paździerz. O paździerzu można u Vargi czytać nader często.

Pierwsze opowiadanie „Święto zmarłych” – bardzo przypomina bohaterów powieści „Trociny”. Nieśmiertelny niedzielny rosół, zdejmowanie butów już w progu domu i zamiana ich na kapcie, niechciane, trudne relacje rodzinne. Podsumowując i trawestując Freuda - „rodzina jako źródło cierpień”. Również obecne w „Trocinach” problemy korporacji można odnaleźć w opowiadaniu „Gumowa bransoletka”. Ponadto coś z realizmu magicznego wkrada się w opowiadaniu „Manuskrypt Wojnicza”. Aby wzbogacić sensy, dobrze kilka informacji o samym manuskrypcie Wojnicza nabyć.

O tragicznych relacjach damsko-męskich również będzie („Konfesje przedśmiertne”, „Bar Corso”). Scenki nasądzone żałością, czasem kpiną i ironią. Nad wyraz celne, prawdziwe. Podboje pozbawione wzniosłości, przeszłość, o której lepiej na wieki zapomnieć. Mało optymistycznie, jednak bez lukrowania rzeczywistości jest bezpieczniej. Postawa taka gwarantuje mniej rozczarowań, a czasem może przynieść miłe zaskoczenie. Ciekawe opowiadania, które łączy motyw ofiary to „Kocia grypa” i „Aquapark”. Ofiara losu i kozioł ofiarny – w takich odmianach realizuje się temat przypadkowych samosądów i niezawinionego cierpienia. Agresji rodzącej się, kiedy rozum śpi.

Gdyby szukać polskiego autora, którego twórczość mogłaby stać na jednej półce z powieściami Michela Houellebecqa - Krzysztof Varga jest najbardziej odpowiedni.


Regał: Powieść młodzieżowa polska - 20 w; Seria wydawnicza

Przyszywany dziadek / Stanisława Domagalska; ilustracje Andrzej Damięcki. - Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016. (Mistrzowie Ilustracji)

Mała księżniczka / Frances Hodgson Burnett ; il. Antoni Uniechowski ; przeł. [z ang.] Wacława Komarnicka. Warszawa : "Dwie Siostry", 2015. - 287, [5] s. : il. ; 20 cm. (Mistrzowie Ilustracji)


Serie wydawnicze to wygodny klucz do literatury dla czytelnika o skonkretyzowanych oczekiwaniach literackich. Wielbiciele serii wiedzą, czego mogą się spodziewać, wydawcy mogą liczyć na kolekcjonerów, który raz sięgając po tytuł „z serii”, będą chcieli mieć kolejne.

Podobnie „działa” seria Mistrzowie Ilustracji, wydawana przez oficynę „Dwie siostry”. Seria ta, „budowana” już od 10 lat gromadzi twórczość znakomitych ilustratorów, ale również świetne tytuły literatury dziecięcej. Dwadzieścia pięć tomów, to już całkiem pokaźna półka dobrej literatury w świetnym wydaniu graficznym. Książki są polecane dzieciom powyżej sześciu lat. Tytuły są bardzo urozmaicone, więc seria może zadowolić tych młodszych i starszych czytelników. Warto o niej przypomnieć, gdyż nowe tytuły stale się pojawiają i stanowią prawdziwą jakość na rynku wydawniczym.

Czytelnik dziecięcy może czuć się potraktowany poważnie, a i dla dorosłych, rodziców lektura dawnych powieści może stanowić miłą podróż w czasie i pozwala uruchomić wspomnienia. Nazwiska czołowych ilustratorów, który ubogacali dziecięcą wyobraźnię w latach 60 - 80 swoimi pracami, dziś ponowie mogą odegrać swoją rolę. Warto w tym miejscu wymienić ilustratorów: Jana Marcina Szancera, Bohdana Butenkę, Marię Orłowską-Gabryś, Zbigniewa Lengrena, Annę Kołakowską, Jerzego Flisaka, Danutę Konwicką, Mirosława Pokorę, Teresę Wilbik, Krystynę Witkowską, Zbigniewa Rychlickiego, Gabriela Rechowicza, Eryka Lipińskiego i Janusza Stannego. Dwa ostatnie tomy, to „Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, która porusza serca wszystkich dziewczynek od lat i „Przyszywany dziadek” Stanisławy Domagalskiej, którego każdy chciałaby mieć, podobnie jak „Babcię na jabłoni”, również wydaną w tej serii.

Mistrzowie ilustracji to wyjątkowa kolekcja książek, którą na pewno warto zgromadzić. Doskonale przygotowane edytorsko, mają podwójną wartość – literacką i ilustratorską.


   



"Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska