Nr 1/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Na regale
Przegląd nowości wydawniczych


Regał: Polska powieść obyczajowa

Rdza / Jakub Małecki. Kraków : Wydawnictwo Sine Qua Non, 2017. - 282, [3] strony ; 21 cm.
Ślady / Jakub Małecki. Kraków : Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016. - 296, [3] s. : il. ; 22 cm.


Bezbronność wobec losu to doświadczenie permanentne. W życiu człowieka i w prozie Jakuba Małeckiego. Od czasu „Dygotu”, książki, która była ożywczym i mocnym literackim tchnieniem w polskiej powieści, autor konsekwentnie oddaje czytelnikowi solidne fabuły, w których bohaterowie i ich przeznaczenie odciskają piętno w czytelniku. Wszystko w prozie Małeckiego ma swoje znaczenie, urasta do miary symbolu, metafory. Ślady, znaki i rdza, która wszystko zmienia. Historia zatacza koło, ludzkie drogi krzyżują się, aby znów się oddalić. Słowa zawisłe w powietrzu tam pozostają. Słowa, które znaczą, ranią i odciskają swój ślad. Na te wątki i elementy świata przedstawionego od razu zwracamy uwagę.

Drepczemy sobie po życiorysach, jak w tytułowych „Śladach”, rdzewieją losy naszych przodków i przedmioty, które starzeją się wraz z właścicielem, jak w „Rdzy”. O losie człowieka wszystko w tych powieściach znajdziemy. Może w niektórych wątkach fabuły zobaczymy swoje odbicie, swój ślad, może odnajdziemy kogoś bliskiego. Małecki nie oddala się od rzeczywistości. Buduje świetny kalejdoskop postaci i historii. Historii małej i dużej, która także zostawia ślad. Mała historia życia naznaczona, zdeptana przez dużą historię, o której piszą w podręcznikach.
Jakub Małecki to pisarz konsekwencji, dbający o poszczególne słowa jak i o swoich bohaterów, prowadzonych z namysłem i według planu. Autor panuje nad życiorysami postaci, wie kiedy i jak połączyć losy, by potem rozdzielić, aby fabuła miała moc i budziła prawdziwe emocje. Pisarz zna siłę słowa i potrafi go używać. Książki Małeckiego są językowo dopracowane i dają poczucie obcowania z dobrą literaturą, która jest przemyślana, którą autor tworzy, aby mówić do czytelnika i zostawić w nim emocje. Czytelnik książek Małeckiego może poczuć, że jest traktowany poważnie. Powieści mają ciekawą konstrukcję narracyjną. Autor umiejętnie wykorzystuje retrospekcję, rozbudowuje w czytelnikach ciekawość i fascynację. Nie gubi się w wątkach i historiach.

Jaka jest moc przyjaźni, jaka jest siła miłości, jaki jest ciężar dramatu, którego nie sposób dźwignąć? Kiedy wszystkiego jest za dużo, a kiedy za mało, aby zbudować dobre życie? Bohaterowie „Rdzy” i „Śladów” faktycznie żyją. Są mocni, są z krwi i z kości. Nie czarują łatwymi, tanimi historiami. Nie sprzedają fałszywych recept na wszystko. Twórczość Małeckiego nie zawodzi, nie rozczarowuje. Nie wymaga intelektualnych przygotowań, wystarczy, że coś się w życiu przeżyło, aby obdarzyć bohaterów empatią. Można iść ich śladami, zdzierać rdzę z ich losu i biografii, które nie doczekają się wielkich monografii. Chyba tylko Jakub Małecki może im oddać karty swoich powieści. Oby dalej tak czynił.


Regał: Powieść młodzieżowa polska - 20 w; Seria wydawnicza

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków / [ilustracje Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak ; tekst i zdjęcia Ewa Kozyra-Pawlak]. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", copyright 2017. - [42] strony : ilustracje ; 25 cm.


Atlas istotnie mały, ale jaki! Trudno oderwać wzrok od pięknych ilustracji zrobionych z kawałków kolorowych materiałów, które otwierają przed małymi czytelnikami ciekawy i pełen tajemnic, świat ptaków. „Mały atlas ptaków” pary znanych i cenionych ilustratorów Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka to prawdziwe ilustratorskie cudeńko. Zachwyca i zachęca to poznawania życia ptaków, które towarzyszą nam i umilają dźwiękiem poranek, dzień, wieczór. Dyskretnie, czasem z lękiem zakładając swoje domostwa w naszych ogrodach, parkach, a nawet domach – mazurek w rynnie - jakkolwiek to nie zabrzmiało - nie powinien nikogo dziwić. Autorzy piszą o wielu ciekawych obyczajach ptaków, zostawiając wiele przestrzeni ilustracjom, które wsysają czytelnika w ptasi świat, otwierając na nowe odkrycia. Ciekawostki, ptasie zwyczaje, ornitologiczne terminy są podane bez przeładowania informacjami, szczegółami. Atlas pozwala się rozsmakować, zarazić ciekawością. W atlasie znalazły się ptaszki, które autorzy podpatrywali we własnym ogrodzie, stąd są w nim również zdjęcia, jako dopełnienie materiału ilustracyjnego. Można porównać ptaszka „ze szmatek” z osobnikami spotykanymi w naturze. Kogo znajdziemy – sikorkę, szpaka, kopciuszka, słowika, srokę, kosa, wilgę, dzięcioła zielonego, pokrzewkę, dudka, dzwońca, szczygła, makolągwę, zadziorną sójkę, raniuszki, mazurka, rudzika, kowalika i grubodzioba. Dowiemy się, jakie wydają dźwięki, jak wygląda ptasie pióro, czy samiec różni się od samicy, jakie mają obyczaje w budowaniu domów, jakie zwyczaje żywieniowe (na przykład sójka nie ustępuje w tym miejscu dzikom i z przyjemnością zajada żołędzie).

Ewa i Paweł Pawlakowie mają na swoim koncie wiele intersujących realizacji książkowych dla dzieci. Współpracują z doświadczonymi dziecięcymi wydawnictwami i są rozpoznawalną wydawniczą „marką”. Ilustracje Ewy Pawlak wykonanie igłą i nitką to coś więcej niż ilustracja. Warto zajrzeć od innych jej książek i zachwycić się tymi wyjątkowymi pracami.

Dbałość w wykonaniu książek dla dzieci, poważne traktowanie małych czytelników, którzy mogą obcować z książką dopracowaną w detalach, przygotowaną na wysokim poziomie artystycznym, to bardzo dobra droga do wykształcenia przyszłego wielbiciela książek, kompetentnego czytelniczo, świadomego, czym dobra książka jest i co w czytelniku zostawia.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska