Nr 1/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Ewa Dorosz, Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie


Polacy nie czytają, co jakiś czas słyszymy w mediach. Tylko 37% osób powyżej 15 roku życia przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę, krzyczą tytuły w gazetach. Jednym słowem jest źle. Ale czy na pewno? Widząc tłumy przeciskające się między stoiskami wystawców na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, kolejki za autografem lubianego pisarza, można powątpiewać w poprawność przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową badań.


Kolejki przed kasami (fot. E. Dorosz)

Krakowskie targi to jedna z najważniejszych i największych imprez czytelniczych w Polsce. Co roku uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy ludzi. Spotkać można tutaj czołowych rodzimych pisarzy. Wydawcy prezentują przygotowane specjalnie na tę okazję liczne nowości wydawnicze. Ponadto w trakcie trwania targów odbywają się różne uroczystości towarzyszące, m.in. „Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza” (w tym roku główną nagrodę przyznano Przemysławowi Czaplińskiemu za książkę „Poruszona Mapa”), czy „Edycja. Konkurs na książkę edytorsko doskonałą”.

Aby lepiej przybliżyć literaturę na świecie, od 2013 roku obecne jest również przedstawicielstwo jednego z wybranych krajów, które pełni rolę Gościa Honorowego Targów. Do jego zadań należy organizacja spotkań i warsztatów umożliwiających nawiązanie współpracy między polskimi a zagranicznymi wydawnictwami oraz instytucjami kultury. Gościem Honorowym 21 Międzynarodowych Targów Książki była Francja.


Andrzej Pilipiuk (fot. Ł. Brudnik)

Ze wszystkich dni, z punktu widzenia czytelnika, najciekawiej prezentował się sobotni program. To właśnie wtedy zaproszonych zostało najwięcej cieszących się dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych autorów. I tak, literaturę dla najmłodszych reprezentował Grzegorz Kasdepke, Wojciech Widłak, Agnieszka Frączek, czy Barbara Kosmowska. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, gdzie swe książki podpisywała Agnieszka Lingas-Łoniewska. Także swoje trzeba było odstać czekając na autografy Jacka Dukaja oraz Andrzeja Pilipiuka. W silnej obstawie przybyli polscy „kryminaliści” na czele z Markiem Krajewskim, Katarzyną Bondą, Marcinem Wrońskim, Vincentem Severskim i Remigiuszem Mrozem. Z poetów obecny był Adam Zagajewski. W imieniu Gościa Honorowego pojawili się Eric-Emmanuel Schmitt, Serge Bloch, Nilüfer Göle, a także Geoffroy de Pennart. Ponadto warto wspomnieć o Rafale Kosiku, Szczepanie Twardochu, prof. Jerzym Bralczyku, Michale Rusinku, Marku Kamińskim, Michale Witkowskim i wielu innych.


Od lewej: Michał Rusinek i prof. Jerzy Bralczyk (fot. Ł. Brudnik)

Jednak największą gwiazdą tegorocznych targów okazała się szwedzka pisarka Camilla Läckberg, autorka m.in. powieści kryminalnych, które rozgrywają się w miasteczku Fjällbacka, jej rodzinnej miejscowości, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Spotkanie autorskie z pisarką, tak głośno promowane w mediach zainspirowało pracowników WBP w Opolu będących zagorzałymi fanami Camilli do zorganizowania wyjazdu na tegoroczne targi. Tym bardziej, że wizyta autorki w Polsce związana była z premierą jej najnowszej, długo wyczekiwanej, powieści, zatytułowanej „Czarownica” ( z cyklu „Saga o Fjällbace).

Dwie godziny przed spotkaniem z Läckberg, pod salą zaczęły ustawiać się grupki fanów zaczytanych w najnowszej powieści.Oczekiwanie na Camillę Läckberg (fot. E. Dorosz)

Następnie czytelnicy zaczęli ustawiać się w kolejce do drzwi, która po godzinie oczekiwań zapełniła cały hol, co w ostateczności przerosło wszelkie przypuszczenia organizatorów 21 Targów Książki w Krakowie. Okazało się, że sala, w której miało odbyć się spotkanie nie pomieści tylu ludzi. Organizatorzy postanowili więc w ostatniej chwili ograniczyć liczbę wpuszczanych na salę osób. W międzyczasie pojawiła się Camila Läckberg. Tłum fanów oszalał i zaczął napierać na drzwi, z czym nie potrafiła sobie poradzić ochrona. Z tego powodu postanowiono skrócić spotkanie autorskie i wpuszczać pojedynczo czytelników, aby każdy mógł otrzymać upragniony podpis.

Międzynarodowe Tarki Książki w Krakowie od lat przyciągają wielu zwiedzających i miłośników literatury, a program jest zbyt barwny do możliwości lokalowych. Mimo wszystko dobrze, że taka impreza jest organizowana. Miejmy tylko nadzieję, że w przyszłości będzie ona odbywać się w miejscu bardziej sprzyjającym, gdyż moda na czytanie jest.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska