Nr 1/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Ewa Dorosz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Podsumowanie konkursu pt. „Fantastyczny powiat opolski”


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu po raz kolejny zorganizowała konkurs, w którym do udziału zaprosiła uczniów klas VI - VII ze szkół podstawowych znajdujących się w 13 gminach powiatu opolskiego ziemskiego. Konkurs pt. „Fantastyczny powiat opolski” współorganizowany był przez Biblioteki Publiczne w Powiecie Opolskim Ziemskim. Został przeprowadzony w ramach realizacji przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu zadań biblioteki powiatowej dla Powiatu Opolskiego Ziemskiego i został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Opolu. Pracami konkursowymi były samodzielnie napisanie opowiadania w gatunku fantastycznym, które zawierały prawdziwe historie, znaczące dla danej miejscowości i jej mieszkańców w powiecie opolskim ziemskim. Do uczestnictwa w konkursie zachęcali młodzież bibliotekarze z Bibliotek Publicznych, których zadaniem była m.in. promocja konkursu oraz dostarczenie uczestnikom wiedzy, czym jest opowiadanie o gatunku fantastycznym, pomagali także w dotarciu do źródeł, z których uczestnik mógł korzystać podczas pracy nad tworzeniem fantastycznej historii. Konkurs został ogłoszony 4 września i trwał do 31 października 2017 roku.


Nadesłano 34 prace z 11 Bibliotek Publicznych. Opowiadania miały bardzo ciekawą, oryginalną fabułę, a prawdziwe historie wybrane przez uczniów bogate były w motywy fantastyczne. Komisja konkursowa po wnikliwej ocenie nadesłanych prac, postanowiła przyznać 3 nagrody główne (1 miejsce, 2 miejsce i 3 miejsce) oraz 10 wyróżnień. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia 2017 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Przybyli na nie wszyscy uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni wraz z opiekunami oraz bibliotekarze, którzy współorganizowali konkurs. Po otrzymaniu nagród i dyplomów wszyscy udali się do Teatru Lalki i Aktora na spektakl pt. „Mr Scrooge” oraz po spektaklu na lekcję teatralną pt. „Narodziny lalki”. Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić Bibliotekę Obcojęzyczną WBP w Opolu.


Uroczystość podsumowania konkursu pt. “Fantastyczny powiat opolski” Fot. Łukasz Brudnik

I miejsce w konkursie: Aleksandra Seńkowska, kl.VI, Gminna Biblioteka Publiczna w Popielowie

NAJWAŻNIEJSZE ODKRYCIA JANA DZIERŻONA

Dawno temu, w Karłowicach mieszkał Jan Dzierżon. Urodził się 16 stycznia 1811 roku w Łowkowicach, zmarł 26 października 1906. W latach 1835 – 1868 był proboszczem w mojej wsi, czyli w Karłowicach. Bardzo kochał pszczoły. W swoim ogrodzie miał pasiekę, gdzie spędzał dużo czasu. Swoje życie poświęcił na badania i zapisywał wszystko, co dotyczyło życia i rozmnażania pszczół. Do jego najważniejszych odkryć można zaliczyć opracowanie zasad konstrukcji ula z ruchomą zabudową oraz odkrycie partenogenezy, czyli dzieworództwa. Nazwano go ojcem współczesnego pszczelarstwa.

Pewnego razu, w słoneczne popołudnie, gdy Jan Dzierżon jak zawsze przeglądał ule w swojej pasiece, jedna z pszczół wyleciała z ula i usiadła spokojnie na kwiatku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak każdy kwiatek zaraz po tym, jak pszczoła go dotknęła rozkwitał i błyszczał jak gwiazda. Pszczelarz nie zwrócił uwagi na kwiaty, bo był bardzo zajęty swoją pracą, a gdy skończył pszczoła wróciła do ula, a kwiaty pozamykały się w pąki.

Następnego dnia odwiedził księdza przyjaciel, który był bardzo przeziębiony. Ponieważ był ciepły, słoneczny dzień Jan Dzierżon zaproponował, aby wypić herbatę w ogrodzie. Usiedli na ławeczce, niedaleko uli i nawet żaden z nich nie zauważył, że na ramieniu chorego przyjaciela usiadła pszczoła. Po zakończonej rozmowie, przyjaciel księdza poszedł do domu, jednak czuł się dużo lepiej i myślał, że to zasługa słońca i herbaty z miodem. Pszczelarz w tym czasie postanowił wykorzystać piękne popołudnie i zajrzeć do pszczół. Tym razem jednak prace zabrały mu dość dużo czasu i zastał go wieczór. Gdy zamykał ule, nie wróciły do nich jeszcze wszystkie pszczoły, a między innymi ta, która sprawiała, że kwiaty błyszczały jak gwiazdy. Gdy Dzierżon odwrócił się w stronę ogrodu, ze zdziwienia aż przestał oddychać. Ujrzał ogród pełen gwiazd w miejscu, gdzie dotąd były tylko kwiaty. W tym momencie magiczna pszczoła wleciała do ula i wszystko wróciło do normy.

Dzierżon długo nad tym wszystkim się zastanawiał. Nie potrafił zrozumieć, co się stało. Czytał różne książki na temat pszczół, ale nic takiego nie było opisane. Pomyślał więc, że tylko coś mu się przewidziało i postanowił już się tym nie zajmować.

Pewnego jesiennego poranka, ksiądz postanowił przygotować swoje pszczoły do zbliżającej się zimy. Jednak bardzo się zmartwił, gdy ujrzał, że matka pszczela jest bardzo słaba i najprawdopodobniej nie przeżyje kolejnego dnia. Ksiądz Jan zrobił porządki we wszystkich ulach, zabezpieczył pszczoły przed nadchodzącymi mrozami i wrócił do ula, gdzie była chora matka pszczela. Wtedy znowu powtórzyła się sytuacja z poprzednich dni. Jedna z pszczół wyleciała z ula, a za nią migotały tysiące gwiazd. Pszczoła przeleciała nad całym ogrodem, potem nad głową Jana Dzierżona, jednak tym razem ksiądz wszystkiemu bardzo dobrze się przyglądał. Pszczoła wróciła do ula, zatrzymała się dokładnie obok chorej matki i objęła ją skrzydełkami. Wtedy cały ul rozjaśniał, a matka pszczela nagle wyzdrowiała. Ksiądz był bardzo przejęty tym, co ujrzał i od razu przypomniały mu się inne dziwne sytuacje, które miały miejsce w ogrodzie. Rozkwitające i błyszczące jak gwiazdy kwiaty, przeziębiony przyjaciel, który wrócił do domu zupełnie zdrowy. To wszystko było spowodowane obecnością magicznej pszczoły.

Jan Dzierżon długo szukał odpowiedzi na to, co się stało w jego ulu. Spędził całą zimę na zrozumienie i opisanie tych zdarzeń. Wiosną następnego roku, po spotkaniach z innymi uczonymi opublikował kolejne odkrycie, które nazwał: Magiczna Pszczoła. Ksiądz Jan Dzierżon dowiódł, że w każdym ulu jest magiczna pszczoła, która ma niezwykłe właściwości lecznicze i uzdrawiające. Jednak pszczołę taką może ujrzeć i uaktywnić tylko ten, kto jest bardzo dobrym człowiekiem oraz kocha ludzi i przyrodę.

Źródło:
Brożek L.., Gładysz A., Mazak S., Jan Dzierżon: człowiek, dzieło, dokumenty: studium monograficzne, Opole 1978.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska