Nr 2/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Jolanta Zakrawacz
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Drugie życie książki…


Celujemy w „martwe pole księgozbioru”! Na półkach bibliotecznych nie brakuje książek, które pokryte metaforyczną warstwą kurzu, należy odkurzyć i podarować im drugie życie. Zaskakujące mogą być powroty po latach. I do takich fascynujących odkryć chcemy Państwa zachęcić. Zadziwiające, jak aktualne mogą być książki wydane nawet wiek temu, jakim starannym językiem potrafią do nas przemówić. „Stara” i dawno zapomniana książka stanie się „nowa” i mocno zaskakująca, uderzająca w czułe struny, zdumiewająca i odkrywcza. Zapewniamy. Proszę spróbować z „Bibliotekarzem Opolskim” powędrować w regały, w swoje „martwe pole księgozbioru”, aby ożywić je dla swoich czytelników.

Otwierając nowy cykl tekstów rozpoczynamy odświeżanie książek od słynnej serii Koliber, w której nie brakuje interesujących tytułów.

O serii słów kilka…

Koliber - seria wydawana przez polskie wydawnictwo Książka i Wiedza (założone w 1948 r. w Warszawie) stanowi ważną część dorobku wydawnictwa. Kolekcja zawiera tłumaczone na język polski powieści i opowiadania literatury światowej współczesnej i klasycznej. Publikowano ją od 1967 r. aż do 1989 r. W latach 1996-1997 wznowiono serię, wydając jeszcze 10 pozycji. Dwóm książkom wydawnictwo omyłkowo dało ten sam numer "103". Tom 69: zawiera dwie pozycje Alana Sillitoe - Samotność długodystansowca; Córka szmaciarza (wydane także samodzielnie i tak wprowadzone do katalogu). Tom 115: zawiera dwie pozycje Aleksandra Puszkina - Córka kapitana; Dama Pikowa (wydane także samodzielnie i tak wprowadzone do katalogu).

Hotel du Nord – Eugene Dabit (tom 80 serii Koliber)
„Hotel du Nord przypomina starą, pożółkłą fotografię, na której utrwalony został obraz życia nad kanałem Saint-Martin...” (opis z książki). I takie miałam wrażenie czytając powieść. Na początku myślałam, że akcja będzie koncentrowała się na problemach właścicieli hotelu, jednak autor przedstawił wszystkich jego mieszkańców, opowiadając o ich życiu, czasem bardzo tragicznym, ale nie wnikając w motywy postępowania bohaterów. Hotel du Nord dał schronienie ludziom z różnych warstw społecznych. Mieszkali tam: robotnicy, poszukujący pracy, młode dziewczyny lekkich obyczajów, praczki, starcy i pijacy. Nad wszystkimi czuwali właściciele budynku-woźnica i jego żona, dbając o dobrą rodzinną atmosferę. Historia mieszkańców hotelu to częściowo historia autobiograficzna. Rodzice Eugene Dabita byli właścicielami hotelu nad kanałem Saint-Martin i prowadzili go, aż do czasów wywłaszczenia.

Polecam lekturę ponieważ czyta się szybko. Nie odnosi się wrażenia „przybicia” sytuacją życiową bohaterów i tragicznymi zdarzeniami dotykającymi niektórych z nich. Po prostu oglądamy stary film, poznając życie Paryżan w okresie międzywojennym. Książka jest debiutem literackim Eugene Dabita napisanym w 1930 r., a w 1939 nakręcono film na jej podstawie w reżyserii Marcela Carné.

Eugene Dabit (ur. 21 września 1898 w Mers-les-Bains, zm. 21 sierpnia 1936 w Sewastopolu) – pisarz francuski. Był samoukiem. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej pracował m.in. jako ślusarz, brał udział w I wojnie światowej, próbował swoich sił w malarstwie. Najbardziej znany jako autor powieści "Hôtel du Nord", inne dzieła: Faubourfs de Paris, L'île, Journal intime. 1926-1936, Petit-Louis, Les maître de la peinture espagnole. Le Greco - Velásquez, Le mal de vivre et autre texts, Train de vies, Villa Oasis ou les faux bourgeois, La zone verte. Roman.

Niepokoje wychowanka Törlessa – Robert Musil (59 tom serii Koliber)

Akcja powieści rozgrywa się w Instytucie - prestiżowej szkole dla chłopców z tzw. „dobrych domów”. Tytułowy bohater wrażliwy, mało samodzielny jedynak musi stawić czoło szkolnej internatowej rzeczywistości. Poddaje się wpływowi utalentowanym, lecz najgorszym z rocznika kolegów Beineberga, Retinga „…barbarzyńsko dzicy i nieposkromieni…”. Wraz z kolegami Törless odkrywa budzące się w nich namiętności cielesne i duchowe. Poszukując odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, a znajduje je w religii, matematyce i filozofii. Dramat rozgrywa się wówczas, gdy na kradzieży pieniędzy zostaje przyłapany jeden z kolegów z klasy Bassini, to jego będą dręczyć psychicznie i fizycznie Beineberg i Reting. Törless będzie się przyglądał. Czuje się zafascynowany uległością ofiary i perwersyjnością kolegów. Powieść jest obrazem dojrzewania młodych ludzi w zamkniętej społeczności, wpływie grupy na jednostkę oraz odcięciu się od zła, na skutek czego nastąpiła zmiana głównym bohaterze. Wracając do domu Törless nie jest już tym samym chłopcem „… Jego matce, która sądziła, że zastanie przeczulonego i strapionego młodzieńca, rzuciło się w oczy jego chłodne opanowanie…” (str. 247). Czytając powieść byłam na uczcie literackiej. Książka pięknie napisana, momentami trudna, lecz czyta się z wielką przyjemnością.

„Niepokoje wychowanka Törlessa” to debiut literacki Roberta Musila. Wydana w 1906 r., a w języku polskim w 1965 r. po części autobiograficzna. Autor opisał w niej własne przeżycia ze szkoły kadetów do której uczęszczał.

Robert Musil (ur. 6 listopada 1880 w Klagenfurt am Wörthersee; zmarł 15 kwietnia 1942 roku w Genewie) – austriacki pisarz i krytyk teatralny. Najbardziej znany jako autor niedokończonej powieści eseistyczno-psychologicznej pt. Człowiek bez właściwości (Der Mann ohne Eigenschaften, 1930-1943).

Inne utwory : Niepokoje wychowanka Törlessa (Die Verwirrungen des Zöglings Törless, 1906, wyd. pol. 1965), Zespolenia (Vereinigungen, 1911, wyd. pol. 1982), Marzyciele (Die Schwärmer, 1921, dramat, wyd. pol. 1964 w czasopiśmie „Dialog”), Vinzenz und die Freundin bedeutender Männer (1924), Trzy kobiety (Drei Frauen, 1924, zbiór trzech opowiadań, wyd. pol. 1963), Czarna magia, albo Spuścizna za życia (Nachlaß zu Lebzeiten, 1936, zbiór esejów, wyd. pol. 1989), Über die Dummheit (1937), Człowiek bez właściwości (Der Mann ohne Eigenschaften, 1930, 1932, 1943, trzecia część niedokończona, wyd. pol. 1971);


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska