Nr 2/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Alicja Płowaś-Stadnik
BP w Głuchołazach

XIII Biesiada Czytelnicza w BP w Głuchołazach


Od trzynastu lat Centrum Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach organizuje podczas Tygodnia Bibliotek Biesiadę Czytelniczą, imprezę promującą książkę, bibliotekę i czytelnictwo. Hasło Tygodnia Bibliotek w 2017 brzmiało „Biblioteka. Oczywiście!”, całkowicie wpisujemy się w nie z naszą działalnością ponieważ to biblioteka publiczna w Głuchołazach zaspokaja różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze. W bibliotece można nie tylko czytać czy obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film lub przedstawienie teatralne, spotkać się z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i uczestniczyć w jej działaniach. Podczas XIII Biesiady Czytelniczej zaproponowaliśmy mieszkańcom wiele ciekawych wydarzeń, konkurs na inscenizację słowno-muzyczną do twórczości Ewy Chotomskiej, konkurs plastyczny pt. Wielki mały ilustrator do twórczości Wandy Chotomskiej, wystawę modeli papierowych – pojazdy Pawła Grabowieckiego, spotkanie z pasjonatami książki: Agnieszka Harasymowicz, Partycją Prochot-Sojką oraz Zygmuntem Rabą, wieczorem z soboty na niedzielę noc w bibliotece pod hasłem „Niekończąca się historia”, jednak najważniejszym punktem Biesiady Czytelniczej było odsłonięcie tabliczki z uśmiechem Wandy Chotomskiej w Alei Kawalerów Orderu Uśmiechu przez jej córkę Ewę Chotomską.


Zdjęcia z archiwum Centrum Kultury w Głuchołazach

Ostatniego dnia Biesiady Czytelniczej towarzyszyła nam Pani Ewa Chotomska, która obejrzała laureatów konkursu na montaż słowno-muzyczny do jej twórczości, i tak w kategorii przedszkolnej grupę łączoną Biedronki i Tygryski z Publicznego Przedszkola nr 2 w Głuchołazach w inscenizacji pod tytułem „Pod deszczową chmurką” dzieci zostały przygotowane przez Julitę Ilnicką, Edytę Urban, Ewę Serafin i Emilię Volz oraz dzieci w kategorii klas 1-3 szkoły podstawowej grupa łączona z klas IIIa i IIIb pt. „Festiwal majowy” uczniowie przygotowani zostali przez Agnieszkę Podkowską oraz Jolantę Midor. Usłyszeliśmy piosenki Tabliczka muzyczka oraz Żyj do przodu w wykonaniu Bianki Piaseckiej ze Studia Piosenki działającego przy Centrum Kultury w Głuchołazach, na scenie zaprezentowała się również grupa taneczna Tęczowy Motyl Joanny Kisiel, Pani Ewa Chotomska wręczyła nagrody w konkursie plastycznym do twórczości Wandy Chotomskiej.


Zdjęcia z archiwum Centrum Kultury w Głuchołazach

Jury konkursu plastycznego w składzie Bożena Malarz – instruktor, plastyk w Ognisku Plastycznym w Głuchołazach, przewodnicząca-, Alicja Płowaś- Stadnik- Kierownik Biblioteki Publicznej w Głuchołazach oraz Anna Dorosz- bibliotekarka działu dziecięco- młodzieżowego postanowiło wyróżnić i nagrodzić:

KATEGORIA I dzieci w wieku przedszkolnym:
I nagroda Milena Ptak, 6 lat, gr. „ Jagódki” PP nr 2
II nagroda Dominik Gondek, 4-5 lat, gr. Misie PP nr 2
II nagroda Maja Pióro, 6 lat, gr. Jagódki PP nr 2
III nagroda Maja Wojtczak, 6 lat, gr. Pszczółki PP nr 1
Wyróżnienie : Maja Łukaszów, 6 lat, gr. Pszczółki PP nr 1
Emilia Tracz, 6 lat,Przedszkole w Sławniowicach
Magdalena Łodziana, 6 lat, Przedszkole w Sławniowicach

KATEGORIA II kl.1-3 szkoły podstawowe:
I nagroda Emilka Prętka, kl.3 c SP nr 2
I nagroda Lena Jakieła, kl.2b SP nr 1
II nagroda Sylwia Kukiełka, kl. 2 e, SP 1
II nagroda Maja Kłakowicz, kl.2 SP Nowy Świętów
III nagroda Aleksy Gondek, kl.2 b SP nr 2
III nagroda Hania Prętka, kl.2 b SP nr 2
III nagroda Maja Stajak, kl.3 a SP nr 2
Wyróżnienie : Paulina Duraj, kl.1 a SP nr 1
Wojtek Osiadły, kl.1 a SP nr 1

KATEGORIA III kl.4-6 szkoły podstawowe:
II nagroda Michał Jurczyk, kl.6 c SP nr 1
II nagroda Jan Turski, kl. 6 b SP nr 1
III nagroda Jakub Niewęgłowski, kl.6 b SP nr 1
III nagroda Julia Śnieżek, kl. 5 a SP nr 2
Wyróżnienie: Liliana Kozdraś, kl. 6 a SP nr 2
Justyna Wiśniewska, kl.6 a SP nr 2