Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Zuzanna Gruszczyńska
MiGBP w Kluczborku

Trzecia Noc Bibliotek w kluczborskiej bibliotece


Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Kluczborku już po raz trzeci włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W tym roku znaleźliśmy się w gronie aż 1874 bibliotek. W sobotę 9 czerwca na uczestników Nocy Bibliotek czekało jak zawsze wiele atrakcji.

Już o godzinie 16:00 rozpoczęła się druga akcja „Upoluj Książkę” – na terenie Kluczborka poszukiwano 30 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które zostały ukryte przez bibliotekarzy. Akcja, podobnie jak w zeszłym roku, cieszyła się wielkim powodzeniem i już po godzinie i 40 minutach wszystkie książki były odnalezione. Poszukiwacze z odnalezionymi książkami przychodzili do biblioteki po okolicznościowe ekslibrisy.

O godzinie 18:00 w budynku biblioteki przy ul. Miarki 2 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Nocy Bibliotek.
Muzycznie spotkanie rozpoczął saksofonista Dmitriy Kulakovskyi, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.


Zdjęcia z archiwum MiGBP w Kluczborku

Zainaugurowano działalność strefy gier planszowych, która powstała w ramach projektu „Planszowy Kluczbork”, realizowanego z grantu zdobytego w konkursie „Wspieramy rozwój” Cedrob S.A. Gry planszowe w czasie Nocy Bibliotek cieszyły się ogromnym powodzeniem, gromadząc przy stołach całe rodziny.


Zdjęcia z archiwum MiGBP w Kluczborku

W temat gier planszowych wpisała się przedpremierowa prezentacja polskiej gry „Odyssey” firmy Lupo Art Games. Grę zaprezentował u nas jeden z jej twórców – Przemysław Dmytruszyński. „Odyssey” urzekła wszystkich przepiękną grafiką. Z niecierpliwością oczekujemy wydania tej gry.

Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmiało „RzeczpospoCzyta”, w związku z tym chcieliśmy promować polskich autorów i ilustratorów. Z wydawnictwa Mamania wypożyczyliśmy wystawę ilustracji Emilii Dziubak, jednej z najlepszych polskich ilustratorek młodego pokolenia. Wystawę uzupełniają książki z ilustracjami Emilii Dziubak, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.


Zdjęcia z archiwum MiGBP w Kluczborku

Najmłodsi uczestnicy Nocy Bibliotek mogli stworzyć biblioteczne ekostworki – w czasie zajęć plastycznych na podstawie książki „Draka Ekonieboraka” (autorką ilustracji do tej książki jest Emilia Dziubak). Zajęcia bardzo się podobały, a z materiałów z „recyklingu” (kubeczki, butelki, rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, resztki włóczek, nakrętki, skrawki tkanin) powstały niepowtarzalne ekostworki, które dzieci zabrały do domów.


Fot. 2. (fot. Katarzyna Murek)

Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w „Nocnej Wymianie Książek”, czyli wymienić książki z domowych zbiorów z innymi uczestnikami. Akcja cieszyła się powodzeniem i dokonano udanych wymian. Noc Bibliotek zakończyła projekcja filmu dla dzieci i młodzieży „Tarapaty”. Uczestników nocnej imprezy bibliotecznej pożegnaliśmy o godzinie 22.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek (a było ich około 90) oraz osobom, które pomogły w jej organizacji.
Dziękujemy sponsorom - firmie Nowo-Products z Kluczborka oraz wydawnictwom (Adamada, Albatros, Burda Książki, Czarna Owca, Czwarta Strona, Dwie Siostry, Dwukropek, Filia, Literatura, Mamania, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Prozami, Publicat, Rebis, Sonia Draga, Świat Książki, WAM, Zakamarki, Zielona Sowa, Znak).
Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia zostały udostępnione przez MiGBP w Kluczborku, z archiwalnych zbiorów biblioteki.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska