Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Halina Lubacz
GBP w Murowie

Odjazdowy Bibliotekarz i Noc Bibliotek w GBP w Murowie


Maj i czerwiec to dla wszystkich bibliotek bardzo pracowity czas. W tym roku postanowiłyśmy skupić się na dwóch akcjach promujących biblioteki i czytelnictwo. Każda skierowana do innej grupy odbiorców.

Odjazdowy Bibliotekarz tym razem odjechał z gminy Murów do Dąbrówki Łubniańskiej. Celem wyjazdu była „studzionka”,czyli cudowne źródełko i kapliczka ku czci Matki Boskiej. Uczestnikami byli seniorzy. Ponad trzydziestoosobowa grupa rowerzystów wyposażona w pomarańczowe chorągiewki i symbole akcji wyruszyła leśnymi ścieżkami do miejsca spotkania.


Zdjęcie z archiwum GBP w Murowie

Przy „studzionce” czekały już kolejne grupy , gdyż do współpracy przy organizacji imprezy zaprosiłyśmy koleżanki z GBP w Łubnianach. Takie wspólne działanie to przyjemność!

Dzięki połączonym siłom mogłyśmy urządzić wystawny poczęstunek ze świeżym ciastem, pączkami i mocną kawą, które w środku lasu i przy akompaniamencie ptaków smakowały wybornie.

Wszyscy uczestnicy mieli szansę zabrać ze sobą ciekawe książki, które przygotowałyśmy w ramach bookcrossingu. Dodatkową atrakcją było losowanie cennych wydawnictw popularno-naukowych pozyskanych od sponsorów.

Na naszych wyjazdach staramy się łączyć różne aktywności. Tak było i tym razem. Oprócz wypoczynku na rowerach przygotowałyśmy również program artystyczny. Bibliotekarki z GBP w Łubnianach zaprosiły na spotkanie panią Joannę Gędźbę, artystkę, poetkę, animatorkę, która opowiedziała uczestnikom historię łubniańskiego źródełka, przeczytała swoje wiersze tematycznie związane ze spotkaniem. Drugim, niezwykłym gościem był pan Krystian Czech- dyrektor ŁOK, artysta, muzyk, animator, który wykonał dla nas koncert na klarnecie oraz przy akompaniamencie gitary poprowadził wspólny śpiew.


Zdjęcie z archiwum GBP w Murowie

Spotkanie było niezwykłe i dało nam wszystkim dużą dawkę pozytywnej energii. Jeszcze kilka dni po powrocie zbierałyśmy podziękowania i słowa uznania od uczestników. Nie ma lepszej nagrody!

Kolejną akcję skierowałyśmy do dzieci uczących się w szkole podstawowej. Tym razem postanowiłyśmy zorganizować modny w ostatnim czasie escape room. Uczestnicy musieli odnaleźć kolejne wskazówki, rozwiązać łamigłówki i zawiłe zadania, aby dotrzeć do tajemniczego regału, na którym ukryta była książka - rozwiązanie zagadki. Poszukiwana pozycja to „Tarapaty” M. Karwowskiej, która stała się kanwą filmu dla młodzieży pod tym samym tytułem. Wieczór zakończyliśmy wspólnym oglądaniem filmu i królewską ucztą przygotowaną przez bibliotekarki.


Zdjęcie z archiwum GBP w Murowie

Formuła escape roomu jest pracochłonna i wymaga sporo czasu, żeby przygotować ciekawy scenariusz i rekwizyty, ale uśmiech i radość dzieci oraz pochwały od rodziców były dla nas wspaniałą nagrodą.

Jeśli koleżanki i koledzy chcieliby skorzystać z naszego pomysłu, zapraszamy do kontaktu.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem - Dyrektor GBP w Murowie mgr Halina Lubacz z Pracownicami.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska