Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu
Koordynator projektu Dyskusyjne Kluby Książki woj. opolskiego

Kwartał w opolskich Dyskusyjnych Klubach Książki
Kwiecień-maj-czerwiecDrugi kwartał w opolskich DKK to bardzo intensywny, pracowity czas. Ponad 200 dyskusji klubowych, 21 spotkań autorskich, korowód nowości wydawniczych – zakupionych zostało ponad 1000 egzemplarzy różnych tytułów, zmagania konkursowe i spotkania moderatorów. Wśród najczęściej czytanych byli – nagrodzony Noblem Ishiguro Kazuo, Jakub Małecki, Sabina Waszut, Magdalena Kordel, Karolina Wilczyńska. W reportażu dominował Marcin Wicha i Andżelika Kuźniak. Dziecięce kluby zdominowała Nela-mała reporterka, Rafał Witek i Barbara Gawryluk.

Na spotkaniach autorskich gościliśmy Krystynę Mirek (18.04-20.04.)w Klubach - MiGBP w Krapkowicach, MBP w Opolu – filia nr 18, GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Przyworach, GBP w Pokoju, MiGBP w Lewinie Brzeskim.


Krystyna Mirek w DKK MiGBP w Lewinie Brzeskim (fot. z archiwum biblioteki)

Reportażystka, Ilona Wiśniewska była gościem DKK w MiGBP w Strzelcach Opolskich – filii miejskiej 25 kwietnia.


Ilona Wiśniewska w DKK w MiGBP w Strzelcach Opolskich – filii miejskiej (fot. z archiwum biblioteki)

Dziecięce kluby miały przyjemność spotkać się z Joanną Olech (14.05.-15.05.). Autorka spotkała się z klubowiczami w GBP w Baborowie i BP w Olszance.


Joanna Olech w DKK GBP w Baborowie (fot. z archiwum biblioteki)

Jakub Małecki odwiedził DKK BP w Głuchołazach oraz MiGBP w Kluczborku (21.05.-22.05.).


Jakub Małecki w DKK BP w Głuchołazach (fot. z archiwum Centrum Kultury w Głuchołazach)

Z początkiem czerwca odwiedziła opolskie kluby Karolina Wilczyńska (05.06.-08.06.). Autorka spotkała się z Klubowiczami w aż 8 klubach - GBP w Tułowicach, MiGBP w Grodkowie, GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Nakle, GBP w Popielowie – filia w Karłowicach, GBP w Tarnowie Opolskim – filia w Raszowej, GBP w Jemielnicy, GBP w Gogolinie – filia w Malni, GBP w Pawłowiczkach.


Karolina Wilczyńska w DKK MiGBP w Grodkowie
(fot. z archiwum biblioteki)

Karolina Wilczyńska w DKK MiGBP w Tułowicach
(fot. z archiwum biblioteki)

Wiosenny sezon spotkań zakończyła 14 czerwca Barbara Kosmowska w MiGBP w Niemodlinie.


Barbara Kosmowska w DKK MiGBP w Niemodlinie (fot. z archiwum biblioteki)

17 kwietnia rozpoczęliśmy cykl wykładów dla moderatorów DKK, który otworzyła dr Bernadetta Darska, która zaprezentowała wystąpienie pt.: Czy ten wytrych otwiera wszystkie drzwi? Literatura środka a wyzwania promocyjne i ideowe literatury kobiecej. Wykład realizowany był w ramach planowanego bloku zagadnień literaturoznawczych - Środek literatury czy literackie peryferia? Zjawisko literatury „środka” i literatury „kobiecej”. Percepcja i krytyka.

19 czerwca odbyła się I Opolska Dyskusja Moderatorów, która okazała się ciekawym doświadczeniem, jak się okazało bardzo moderatorom potrzebnym. Lektura powieści Lena Vlahosa „Życie na podglądzie” dostarczyła wielu pasjonujących wątków do rozmowy i wywołała bardzo żarliwą dyskusję. Książka miała charakter pokoleniowy, w gronie dyskutantów pojawili się moderatorzy klubów dla dorosłych i dziecięco-młodzieżowych. Wspólna dyskusja zapewne znajdzie swoja kontynuację na klubowych spotkaniach. Wyjątkowa atmosfera spowodowała, że moderatorzy wyrazili chęć częstszego organizowania wspólnych dyskusji.

Tak wyglądał „główny blok” programu DKK 2018 w opolskich klubach. Ale było również „nadprogramowo”. Kluby proponowały również dodatkowe, nietuzinkowe spotkania i atrakcje, oto zestawienia wybranych wydarzeń:

  • DKK GBP w Gogolinie – 11.04. – spotkanie z psychoterapeutką Dorotą Zawadzką
  • DKK BP w Głuchołazach – 11.04. – współorganizacja z Centrum Kultury w Głuchołazach spotkania z poetką, pisarką – Agnieszką Tomczyszyn –Harasymowicz
  • DKK MiGBP w Strzelcach Opolskich – 09.05. – spotkanie z bibliotekarzem więziennym Maciejem Białasem - bibliotekarzem w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich; omawiana była poezja więzienna oraz zaprezentowano przekrój archiwalnych miesięczników „Prześwit” ukazujących się w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich
  • DKK BP w Głuchołazach – 24.04. – spotkanie z ks. Jarosławem Karpą, autorem książki „Boromeuszki w Głuchołazach”
  • DKK BP w Zębowicach – 11.05. – wieczór poezji śpiewanej z Jerzym Kaufmannem - autorem piosenek, scenariuszy i zbioru opowiadań „Kwiaty na hasioku” oraz „Na ołminym placu”, „Bojki dlo Hanika” zbioru bajek napisanych po śląsku.
  • DKK MiGBP w Nysie – 11.05. – Jubileusz 10-lecia DKK
  • DKK MBP w Opolu – filia nr 18 – 15.05. – spotkanie z biegaczką Natalią Haczyk, autorką książki o bieganiu
  • DKK MBP w Brzegu – 19.05. – „Majówka z książką” – udział klubowiczów DKK w Brzegu w rajdzie rowerowym w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”
I słów kilka o konkursowych zmaganiach. W konkursach recenzenckich opolskie kluby również mają swoich laureatów w tym kwartale. Nagrodę Instytutu Książki otrzymała Pani Gabriela Kansik z DKK działającego przy Oleskiej Bibliotece Publicznej za recenzję książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” (t. I i II) Marka Boruckiego . Natomiast w kategorii recenzja rysowana nagrodę otrzymała Aneta Trela z DKK działającego przy Filii w Zielinie Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach za ilustrację do książki "Szczurki mają apetyt" Rafała Witka.


Aneta Trela -„Szczurki mają apetyt” Rafała Witka

Wakacje to doskonały czas na książkę, letni wypoczynek niech będzie inspiracją do powakacyjnych dyskusji i niech dostarczy wielu wspaniałych lekturowych wrażeń. Z książką na plażę, w góry i nad jeziora!


Plakat promujący DKK z MiGBP w Głubczycach (z archiwum biblioteki).

<