Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Łukasz Brudnik
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

IX Opolskie Spotkania Fantastyczne


Opolscy miłośnicy fantastyki nie mogą narzekać na nudę. Co miesiąc, nie licząc przerwy wakacyjnej, w Bibliotece Miejskiej w Opolu odbywają się w ramach DKK spotkania Fantastycznego Klubu Dyskusyjnego, gdzie można porozmawiać o ulubionych książkach z gatunku fantasy czy s-f. Z podobną cyklicznością mają miejsce w WBP w Opolu „Opolskie Dni Grania”, w trakcie których popularyzowane są gry fabularne oraz planszowe, będące nierzadko o tematyce fantastycznej. Jesienią, Opolski Klub Fantastyki Fenix organizuje Opolcon, kilkudniowy konwent dla miłośników fantastyki. Wiosną z kolei Fenix przygotowuje OSFy, Opolskie Spotkania Fantastyczne.

Opolskie Spotkania Fantastyczne to jednodniowa, darmowa impreza, gdzie między innymi odbywają się spotkania autorskie, prelekcje, sesje RPG itp. W tym roku po raz czwarty impreza odbyła się we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu.


Planszówki dostępne do przetestowania i zagrania (fot. Łukasz Brudnik)

Całość rozpoczęło wystąpieniem Macieja „Headbanger” Komaszyło na temat „Wstęp do gier RPG”. Prelegent wytłumaczył, czym są „rpgi”, a także przedstawił ich historię, zacząwszy od pierwszych gier fabularnych, na czasach współczesnych kończąc. Wśród opisywanych gier, oczywiście nie mogło zabraknąć takich tytułów, jak „Dungerons and Dragons”, „Mutant”, „Cyberpunk 2020”, „Vampire: The Masquerade”, czy „Warhammer”.

Pod tajemniczą nazwą „Młot Thora spada z wysoka” skrywał się z kolei wykład dr hab. Ewy Pawelec o burzach. Pani Ewa w interesujący sposób wyjaśniła zjawisko powstawania wyładowań atmosferycznych, obalając przy okazji wiele mitów, w tym, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce. Otrzymaliśmy również kilka praktycznych wskazówek dotyczących zachowania w trakcie burz. Mowa tu o optymalnym ułożeniu ciała, jeżeli jesteśmy w niezabudowanym terenie, albo jakich miejsc unikać, aby do minimum zminimalizować ryzyko trafienia piorunem.


Wykład dr hab. Ewy Pawelec (Łukasz Brudnik)

Następna prelekcja dotyczyła uzbrojenia w średniowieczu i renesansie. Michał Smoliński opowiedział o ciekawostkach związanych z bronią oraz orężem w dawnym czasach.

Kolejny wykład poświęcony był grom planszowym, a dokładniej ich przydatności w rozwoju dziecka. Estera Sudoł na bazie własnych doświadczeń przekonywała, iż przy pomocy gier można kształtować przyszłe postawy i zachowania dziecka. Nauczyć, że nie zawsze się wygrywa, gdyż może trafić się ktoś, kto będzie, sprytniejszy, szybszy, po prostu lepszy.

Część referatową zamykał Paweł „Helpman” Badura. W swoim wystąpieniu próbował wskazać, która filmowa interpretacja najlepiej oddaje komiksowego Jokera, sławnego złoczyńcę walczącego z Batmanem.

Kto chciał, mógł tez uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Z pisarzy obecni byli Johny Walker, Andrzej Trybuła, Anna Hrycyszyn, oraz Anna Kańtoch.


Od lewej: Anna Kańtoch i Anna Hrycyszyn (fot. Łukasz Brudnik)

Ponadto odbywały się pokazy szermierki średniowiecznej, sesja RPG, dostępny był symulator mostka statku kosmicznego „Artemis”. Dużym zainteresowaniem, cieszył się „pokój zagadek”, gdzie na podstawie umieszczonych przed śmiercią wskazówek arcymaga, uczestnicy musieli w określanym czasie odgadnąć kim jest zabójca.


Pokaz szermierki średniowiecznej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Wiwern” (fot. Łukasz Brudnik)


Strzelanie z łuku (fot. Łukasz Brudnik)

Jak na jeden dzień, trzeba przyznać, iż organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali bogaty program, z wieloma atrakcjami. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Nie będzie więc błędem określeniem Opolskich Spotkań Fantastycznych Opolconem w pigułce. Ten sam klimat, ta sama dobra zabawa. Dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć sobie i innym równie udanej kolejnej edycji za rok.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska