Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Małgorzata Pindera
Dział Udostępniania Zbiorów WBP w Opolu

Audiobooki z bibliotecznej kolekcji


Najsłynniejsze legendy europejskie / Dimiter Inkiow
Poznań : Media Rodzina, 2015
czas trwania 3 godz.
Czyta Jerzy Stuhr

„Każdy naród ma swoje legendy, swoje historie ludowe. Legendy należą do niego jak kraj, jak góry i doliny, w których żyje”.

Na początku wakacji – czasu wyjazdów, odwiedzania różnych, zabytkowych miejsc, zapraszam do zapoznania się z legendarnymi opowieściami, charakterystycznymi dla wybranych zakątków Europy. Polecam dwa audiobooki: „Najsłynniejsze legendy europejskie” Dimitera Inkiowa oraz „8 legend na 800 – lecie Opola” Urszuli Zajączkowskiej.

Dzięki pierwszemu audiobookowi, przeniesiemy się do kilku miejsc w Europie, m.in. do krajów skandynawskich, do Anglii, Niemiec, Szwajcarii czy Włoch i poznamy charakterystyczne dla tych stron opowieści.

Posłuchamy niesamowitych historii: o skandynawskim „źródle wiecznej młodości” sprawiającym, że człowiek zeń pijący stawał się coraz młodszy, o Olafie Ostesonie – rybaku z dalekiej północy i jego niezwykłym, baardzo długim śnie.

Usłyszymy angielską historię o Robin Hoodzie – znanym na całym świecie „rabusiu z zielonego lasu”.

Przeniesiemy się do Niemiec, gdzie przed wiekami, żył Zygfryd - „pogromca smoków”. Poznamy też historię sięgającą XII wieku, opowiadającą o przemyślnych kobietach z Weinsbergu, które w czasie wojennej zawieruchy „sprytem” i „sposobem” uratowały swoich mężów przed oddziałami nieprzyjaciela.

Kolejna legenda odeśle nas do Szwajcarii i odpowie na pytanie „dlaczego Wilhelm Tell strzelał do jabłka”.

Usłyszymy historię o dwóch braciach: Romulusie i Remusie – założycielach Rzymu, którzy, jak głosi legenda zostali uratowani i wykarmieni przez wilczycę.

Poznamy ”Pieśń o Rolandzie” - najbardziej znaną francuską legendę, sięgającą 778 roku opowiadającą o nieustraszonym rycerzu walczącym przeciwko Maurom.

Następnie przeniesiemy się do XVI – wiecznej Pragi, gdzie według starych ksiąg, żył Golem - gigantyczny strażnik getta żydowskiego. Olbrzym w ludzkiej postaci, uformowany z gliny i wypalony w ogniu przez słynnego uczonego, czarodzieja rabbiego.

I na koniec: cztery historie wywodzące się ze Starożytnej Grecji: o Demeter i Korze - wyjaśniającą, jak powstały pory roku, opowieść o Zeusie i pięknej dziewczynie - Europie – uzasadniającą, skąd pochodzi nazwa naszego kontynentu, historia o puszcze Pandory oraz o młodym śpiewaku Orfeuszu i jego pobycie w podziemnym świecie.

Opowieści czyta znakomity aktor, Jerzy Stuhr, który „z lekkością i wdziękiem” oddaje ducha gawęd ludowych „wprowadzając do nich nutę dramatyzmu, szczyptę ironii, a nade wszystko poczucie humoru”.

8 legend na 800 lecie Opola / Urszula Zajączkowska (teksty)
Opole, 2017
czas trwania 1 godz. 3 min.
Czytają Aneta Skiba, Andrzej Skiba, Mateusz Wyżyński

A teraz "przenosimy" się na nasze, lokalne "podwórko" – do Opola. Rok temu miasto obchodziło 800- lecie swojej lokacji. Z tej okazji powstało interesujące słuchowisko - "8 legend na 800 lecie Opola". Ukazało się ono dzięki zaangażowaniu wielu osób.

Urszula Zajączkowska opracowała teksty, które zinterpretowane zostały przez opolskich aktorów - Anetę i Andrzeja Skibów oraz absolwenta opolskiego technikum - Mateusza Wyżyńskiego. Za realizację dźwięku i skomponowanie utworów muzycznych odpowiedzialny był Michał Michalski, natomiast ilustracje do tekstów wykonała absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego - Margo Kravchuk.

W wyniku tej współpracy powstało bardzo interesujące słuchowisko: zarówno pod względem treści, jaki i efektów artystycznych. Dzięki nagraniu posłuchamy o wydarzeniach, które rozgrywały się naszych ziemiach wieki temu.

Pierwsza opowieść przedstawia trzy hipotezy dotyczące genezy powstania nazwy naszego miasta.

Dzięki kolejnej przeniesiemy się do XVIII wieku, do czasów wojen śląskich i dowiemy się, jak „przegoniono króla pruskiego Fryderyka Wielkiego spod Bramy Odrzańskiej w Opolu”.

Posłuchamy także legendy o powstaniu murów miejskich w naszym mieście, wzniesionych za czasów piastowskiego księcia Kazimierza, syna Mieszka Plątonogiego.

W kolejnej legendzie powieje grozą! Usłyszymy o ziejącym ogniem czarnym psie, „którego oczy świeciły jak pochodnie”. Zwierzę to według legend straszyło Opolan na zamieszkiwanym przez garncarzy Przedmieściu Gosławickim (obecnie centrum miasta).

Kolejna legenda opowiada o piernikach, o tym jak trudno dostępny był niegdyś ten smakołyk w Opolu, i o tym, że miasto doczekało się w końcu „własnego” mistrza piernikarstwa – niejakiego Jeremiasza Scholtza.

Dzięki szóstej legendzie przeniesiemy się znów do odległego średniowiecza. Posłuchamy o pobycie św. Wojciecha w Opolu. O żarliwym kazaniu praskiego biskupa i o cudach, które zdziałał przed wiekami w naszym mieście.

Usłyszymy również przejmującą historię o dwóch braciach rozdzielonych w dzieciństwie, których los złączył znów po latach w dramatycznych okolicznościach. Bracia ci spotkali się, jako żołnierze dwóch wrogich armii (francuskiej i pruskiej) walcząc przeciwko sobie.

Zbór zamyka podanie „O utopcu, który małego Piastowicza chciał porwać” - czyli opowieść o wodnym potworze szalejącym niegdyś w rzekach Odry, płatającym figle opolskim rybakom. Stwór ten czyhał na życie piastowskiego księcia. O jakim księciu mowa? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że książę, został uratowany przed tragicznym utonięciem dzięki interwencji rybaków.

Polecam audiobooki, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto poznać te niezwykłe legendy. Wiele z nich bazuje na faktach i odnosi się do prawdziwych wydarzeń, inne natomiast wydają się fantastyczne i mało realne. To dlatego, że „rzeczywistość wydawała się gawędziarzom nudna”. Ubarwiali więc fakty i przypisywali bohaterom legend niesamowite siły. „Im dłużej legendy były przekazywane z pokolenia na pokolenie, tym bardziej je ubarwiano”.

Warto posłuchać tych nagrań, by pogłębić świadomość historyczną i regionalną oraz poznawać ciekawe historie dotyczące zarówno Europy, jak i własnej miejscowości.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska