Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

Na regale
Przegląd nowości wydawniczych


Regał: Antykwarstwo ; Książki ; Księgarstwo ; Księgarze ; Esej ; Reportaż

Księgarnie / Jorge Carrión ; przełożył Adam Elbanowski. Warszawa : Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2017. - 333, [3] strony : ilustracje ; 25 cm.


Małe, duże, wiekowe, młode, powszednie, orientalne, wirtualne, zasłużone. Tyle przymiotników, ile księgarń. Księgarnia, jako „streszczenie świata”, salon literacki, miejsce schronienia, zderzenia kultur, dyfuzji kulturowej, wyznaczania trendów, wyczuwania ducha czasu. Podróż z Jorge Carriónem po księgarniach świata to niezwykła wędrówka dla zakochanych w książkach po uszy, którzy muszą gładzić strony, wdychać zapach druku i papieru. Którzy bez czytania nie mogą żyć. A wbrew pozorom, takich maniaków nie jest tak mało… szczególnie w skali światowej.

„Księgarnia jest wspólnotą wyznawców” pisze Carrión i nie sposób się nie zgodzić. Zapalczywe, intensywne czytanie musi łączyć ludzi, którzy „wierzą” w książki i „wierzą” książce, że czas wspólnie spędzony nie będzie stracony. Przeważnie nie jest. Carrión przeprawia się przez teksty literackie, które o książce i czytaniu traktują (np. Stefana Zweiga „Mendel od książek”). Ożywia sylwetki dawnych księgarzy, pokazując, czym może być pasja, miłość do książki. „Kreśli” mapy, na których nanosi najstarsze księgarnie świata – nie jest ich zbyt wiele – ale pojawia się tu również polski wątek, najstarszej krakowskiej księgarni. Przywołuje czasy, kiedy szyte książki nie posiadały okładek i dopiero kupujący nabywał okładkę, zamawiał jaką chciał. Początki były zdecydowanie elitarne. Carrión przywołuje pełną utylitarności wypowiedź Jamesa Lackingtona, księgarza, który mówił: „Książki są kluczem do wiedzy, rozumu i szczęścia; każdy bez względu na klasę społeczną lub płeć, powinien mieć dostęp do tanich książek”. Postulat w zasadzie został spełniony, dostęp do książki ma każdy. Nierówności w tym względnie „zasypują” biblioteki, ale i taniej książki nie brakuje na rynku księgarskim.

Księgarnie to wyjątkowe miejsca, z którymi łączą się często niezwykłe historie ludzkiego życia, wielkich osobowości świata kultury i sztuki. Były i nadal są miejscem spotkania różnych idei, wspaniałych dyskusji i przede wszystkim są oknem na świat wiedzy.

Idąc z duchem czasu Carrión nie mógł nie napisać również o księgarniach wirtualnych, na których kończy swą opowieść. Wspomina wspaniałe księgarnie, które niestety zostały zamknięte i pozostały tylko we wspomnieniach „porzuconych” czytelników. Wyprawa do księgarni dla miłośnika książki jest pełna ekscytacji i obietnicy, nadziei na niezwykłe zakupy, które zapewnią wyjątkowe chwile przy lekturze. Książka Jorge Carrióna to podstawa dla nałogowych czytelników, ale również miła propozycja dla tych, którzy do czytelniczych pasji chcieliby się przyłączyć. Nigdy nie jest za późno, choć lepiej zacząć w dzieciństwie.


Regał: Wilk; Powieść

Ambaras / Tomasz Samojlik ; ilustracje Elżbieta Wasiuczyńska. Warszawa : Agora, 2018. - 151, [2] strony : ilustracje kolorowe ; 23 cm.


Trzeba to powiedzieć już na początku. Ilustracja na okładce jest już pierwszą zachętą do sięgnięcia po książkę Tomasza Samojlika, a potem jest jeszcze lepiej. Znakomita wilcza opowieść i zniewalające ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej – doskonale znanej miłośnikom „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka, dostarczają prawdziwej radości czytelniczej i ilustratorskiej.

Wchodząc w tekst Tomasza Samojlika odkryjemy wiele nieznanych obyczajów wilków i odczarujemy wiele stereotypów. Opowieść rozpoczyna się narodzinami młodych wilczków, z których jeden okaże się szczególny – tytułowy Ambaras. Wędrując po lesie z wilczą watahą poznamy ich zachowania, obyczaje stadne, hierarchię w grupie, relacje względem swojego środowiska i innych zwierząt w lesie. Autor przyjrzy się również kontaktom człowiek-wilk. Opowieść jest fascynująca i zabawna jednocześnie. Przy popularyzatorskim charakterze tej książki, walor fabularny nie ustępuje. Są emocje, żywa narracja, moment napięcia, niespodzianki i przyrodniczej kontemplacji. Plejada leśnych bohaterów jest doprawdy urocza, bo nie tylko wilki są protagonistami. Orzesznica i dzik Niuch niejednokrotnie wywołają uśmiech na twarzy, a tajemniczy Czort dostarczy emocji.

Nie można zapomnieć o obrazie. Od ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej, podglądających leśne życie, nie sposób oderwać oczu. Prawdziwe arcydzieła sztuki ilustratorskiej. Dopracowane, pełne detali, oddają atmosferę lasu. Można poczuć zapach igliwia, godzinami wpatrywać się w jeden mały grzybek czy też w wilcze oczy.

To pocieszające i optymistyczne, że polska książka dla dzieci jest traktowana tak poważnie, znajduje tyle wspaniałych realizacji i jest prawdziwą zachętą do czytania, przygodą z obrazem i słowem na najwyższym poziomie. Rodzice, opiekuni mają doskonały materiał, aby zarazić swoje pociechy czytaniem.


Regał: Ekologia ; Grzyby ;

Grzyby : dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia / napisała Liliana Fabisińska ; narysowała Asia Gwis. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2017. - 93, [3] strony : ilustracje ; 35 cm.


Kolejne wielkoformatowe wydawnictwo dla dzieci, które obok wiedzy dostarcza estetycznych doznań. Kolejny świetny duet autora i ilustratora, tym razem poświęcony grzybom. Okazuje się, że to „osobne królestwo” może być pasjonującym tematem, pełnym niespodzianek i zdziwień. „Grzyby: dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” to książka nie tylko dla dzieci. I dorośli niejednokrotnie zostaną wprowadzeni w przysłowiowe osłupienie. Bo ilu dorosłych wie, że drożdżami można nadmuchać balon?

Książkę można „zastosować” w praktyce, ponieważ autorka podaje kilka przepisów na potrawy z grzybami w roli głównej, ale także daje pomyły na eksperymenty, które bez problemu można wykonać w domu. Składa również propozycje założenia domowej hodowli pieczarek czy boczniaków. Ta ciekawa publikacja nie jest prostym atlasem grzybów dla dzieci, ale ciekawym, miejscami zabawnym wstępem do królestwa grzybów, które zaskakuje swoją różnorodnością, wielością gatunków, które nadal są odkrywane.

Grzyby to nie tylko kulinarna przygoda, ale często wyposażenie apteczki. W osobnym rozdziale autorka opisuje zastosowanie grzybów w medycynie, które leczą wiele poważnych chorób. Nie należy pomijać rozdziałów o grzybach trujących, które często są bardzo podobne do tych jadalnych. Autora przygotowała wraz z ilustratorką grzybią porównywarkę.

Apteka i kuchnia to nie jedyne miejsca wykorzystania grzybów, bowiem mogą być również wykorzystane użytkowo. Autorka opisuje dokonania dizajnerów, którzy z grzybów robią…. krzesła, lampy, a nawet damskie torebki. Jak widać podtytuł tej książki - z pozoru dla dzieci, jest w stu procentach trafny i pociągający.

Ilustracje Asi Gwis doskonale korespondują z treścią, często podaną z humorem. Grzybom zaprezentowanym przez ilustratorkę również nie brakuje „dystansu do siebie”. Ilustratorka wydobywa ich charakterki, trującą lub drapieżną naturę – bo i polować grzyby potrafią, niezwykłe formy i możliwości.


   "Bibliotekarz Opolski" jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska