Nr 3/2018 (LXII) ISSN 2083-7321
Agnieszka Hałubiec
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP w Opolu

II edycja konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej woj. opolskiego” rozstrzygnięta!


Maj to szczególny miesiąc dla bibliotekarzy. Czas na świętowanie Dnia Bibliotekarza, Tygodnia Bibliotek, ale również czas wytężonej pracy, aby zaoferować czytelnikom jak najwięcej literackich wrażeń. WBP w Opolu w tym bibliotekarskim miesiącu postanowiła nagrodzić najlepiej pracujące placówki i podsumowała II edycję konkursu „O tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej woj. opolskiego w 2017 roku”. 10 maja na zamku w Rogowie Opolskim świętowali pracownicy 19 filii bibliotecznych wraz z dyrektorami bibliotek stopnia podstawowego. Nie zabrakło również przedstawicieli władz lokalnych, który docenili pracę bibliotekarzy.


Dyrektor WBP w Opolu, Tadeusz Chrobak ( z lewej) i Bartosz Ostrowski z Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO (z prawej) (fot. z archiwum WBP w Opolu)

Wspólne świętowanie było możliwe dzięki całorocznemu zaangażowaniu pracowników bibliotek filialnych, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł najlepszej placówki w woj. opolskim. Konkurs był objęty patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Pani Mariola Urbaniak oraz Pani Katarzyna Pawluk reprezentowały opolski okręg SBP, natomiast Pan Bartosz Ostrowski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki przybył w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego.

W II edycji gratulacje dla zwycięzców zostały złożone aż dwóm bibliotekom, które stanęły na najwyższym podium. Ex aequo, tytuł najlepszej wiejskiej filii bibliotecznej woj. opolskiego za 2017 rok otrzymały: filia w Piotrówce, agenda udostępniania zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Jemielnicy, prowadzona przez Panią Teresę Keller oraz filia w Zielinie, agenda udostępniania zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzeleczkach, prowadzona przez Panią Teresę Pawłowską.


Nagrodzeni przedstawiciele filii bibliotecznych (fot. z archiwum WBP w Opolu)

Wieloletnie doświadczenie zawodowe, ogromne zaangażowanie pracowników przyniosło wspaniałe efekty. Obie filie mogą poszczycić się bogatą działalnością na rzecz promocji czytelnictwa, szeroką ofertą usług bibliotecznych i wyjątkową atmosferą, która sprzyja czytaniu.


Pamiątkowe zdjęcie uczestników II edycji konkursu wraz z przedstawicielami władz samorządowych i dyrekcji WBP w Opolu przed zamkiem w Rogowie Opolskim (fot. z archiwum WBP w Opolu)

Podsumowanie tej edycji konkursu zostało wzbogacone o filmowe impresje zarejestrowane podczas wizyt komisji konkursowej w ocenianych placówkach. Bibliotekarze mogli się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi pracy bibliotekarza, roli biblioteki, a także swoją oceną konkursu. Film stanowił ważny akcent podsumowania i był inspiracją do późniejszych dyskusji. Uczestnicy konkursu mogli pochwalić się swoimi dokonaniami dzięki wystawie kronik bibliotecznych, które znakomicie dokumentują wiele lat prężnej działalności bibliotek.


Wystawa kronik bibliotecznych (fot. z archiwum WBP w Opolu)

Bibliotekarskie święto podsumowano niezwykłym spotkaniem literacko-muzycznym „IDOL” z udziałem Marty Fox, autorki powieści dla młodzieży pt. Idol, oraz bohatera tej powieści, Artura Gotza, aktora i wokalisty. Literacka uczta wzbogacona o muzyczne akcenty była sentymentalną podróżą, jak również odkryciem nowych rewirów poetyckich, prozatorskich i muzycznych.


Marta Fox i Artur Gotz podczas wspólnego występu (fot. z archiwum WBP w Opolu)

Dziękując bibliotekarzom za udział w II edycji konkursu, dyrektor WBP w Opolu Tadeusz Chrobak, ogłosił III edycję konkursową, w której oceniana będzie praca wiejskich filii bibliotecznych woj. opolskiego za 2018 rok.

Do zobaczenia w maju, za rok na kolejnym podsumowaniu konkursowych zmagań!


Uczestnicy podsumowania (fot. z archiwum WBP w Opolu)